Kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v barokním slohu v letech 1727 až 1728. Původně stál na kopci nad vsí, která již neexistuje. Zaplavena vodami přehrady Slezská Harta.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Karlovci
Pohled na kostel od přehrady
© Pavel Vítek 10/2008
Zaniklá vesnice Karlovec dnes leží na dně přehradní nádrže Slezská Harta. V současnosti je místní částí města Bruntál. Pod hladinou přehrady zmizela v 90. letech 20. století. Původní ves dnes připomíná jen kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl postaven na kopci nad vsí. V obci stával i zámek, který však také zanikl při napouštění přehrady. Místo je přístupné z obce Nová Pláň po cestě vedoucí po břehu přehrady. Do Nové Pláně se dostaneme ze silnice č. 45 (Šternberk – Bruntál), na začátku obce Valšov odbočit vpravo a pokračovat asi 2 km.
Pavel Vítek, 4.1. 2009
popis

Kostel sv. Jana Nepomuckého je jednotná podélná jednolodní stavba, k níž na jižní straně přiléhá čtyřboká sakristie. Nad jižním závěrem lodi na střeše vztyčena polygonální lucerna. Hladké boční fasády jsou prolomeny půlkruhovými okny. Sál zaklenut valenou klenbou s výsečemi, závěry zalamovanou konchou. V současnosti interiér kostela bez vybavení. Ke kostelu vedlo z původní obce dlouhé barokní schodiště, kryté šindelovou střechou, podpíranou zděnými sloupy. Z tohoto schodiště zbylo po napuštění přehrady jen torzo stojící těsně u kostela.

Pavel Vítek, 4.1. 2009

historie

Ves Karlovec byla založena v 16. století. Kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v barokním slohu v letech 1727 až 1728.

Pavel Vítek, 4.1. 2009

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Karlovec

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Slezská Harta
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 městské hradby
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Nové Valteřice
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Josefa
 Šternek
 kaple sv. Antonína
 větrný mlýn
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Medlice
 Lafayettův dům
 kašna
 Jakartovice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Malá Štáhle
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 barokní most
 Moravická kyselka
 Sosnová
 kostel sv. Kateřiny
 Sosnová
 Vildštejn
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Jeronýma
 Moravský Beroun
 Široká Niva
 Široká Niva
 Zátor
 kostel sv. Floriána
 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 Kružberk
 kaple sv. Josefa
 radnice
 Brantice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Jánské Koupele
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Trojice
 Huzová
Základní informace místa
ID místa: 7219
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama