Kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v barokním slohu v letech 1727 až 1728. Původně stál na kopci nad vsí, která již neexistuje. Zaplavena vodami přehrady Slezská Harta.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Nepomuckého v Karlovci
Pohled na kostel od přehrady
© Pavel Vítek 10/2008
Zaniklá vesnice Karlovec dnes leží na dně přehradní nádrže Slezská Harta. V současnosti je místní částí města Bruntál. Pod hladinou přehrady zmizela v 90. letech 20. století. Původní ves dnes připomíná jen kostel sv. Jana Nepomuckého, který byl postaven na kopci nad vsí. V obci stával i zámek, který však také zanikl při napouštění přehrady. Místo je přístupné z obce Nová Pláň po cestě vedoucí po břehu přehrady. Do Nové Pláně se dostaneme ze silnice č. 45 (Šternberk – Bruntál), na začátku obce Valšov odbočit vpravo a pokračovat asi 2 km.
Pavel Vítek, 4.1. 2009
popis

Kostel sv. Jana Nepomuckého je jednotná podélná jednolodní stavba, k níž na jižní straně přiléhá čtyřboká sakristie. Nad jižním závěrem lodi na střeše vztyčena polygonální lucerna. Hladké boční fasády jsou prolomeny půlkruhovými okny. Sál zaklenut valenou klenbou s výsečemi, závěry zalamovanou konchou. V současnosti interiér kostela bez vybavení. Ke kostelu vedlo z původní obce dlouhé barokní schodiště, kryté šindelovou střechou, podpíranou zděnými sloupy. Z tohoto schodiště zbylo po napuštění přehrady jen torzo stojící těsně u kostela.

Pavel Vítek, 4.1. 2009

historie

Ves Karlovec byla založena v 16. století. Kostel sv. Jana Nepomuckého byl postaven v barokním slohu v letech 1727 až 1728.

Pavel Vítek, 4.1. 2009

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Karlovec

Místa v okolí

 kostel sv. Michala
 Velký Roudný
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Slezská Harta
 Stará radnice
 Gabrielův dům
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Bruntál
 městské hradby
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Nové Valteřice
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Josefa
 Šternek
 kaple sv. Antonína
 větrný mlýn
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Kateřiny
 Medlice
 Lafayettův dům
 kašna
 Jakartovice
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Malá Štáhle
 Jakartovice-Deštné
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 barokní most
 Moravická kyselka
 Sosnová
 kostel sv. Kateřiny
 Sosnová
 Vildštejn
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Jeronýma
 Moravský Beroun
 Široká Niva
 Široká Niva
 Zátor
 kostel sv. Floriána
 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 Kružberk
 kaple sv. Josefa
 radnice
 Brantice
 fara
 vodní mlýn
 kamenný most
 Jánské Koupele
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Trojice
 Huzová
Základní informace místa
ID místa: 7219
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama