Původní sídlo Jeżowských pánů, hrad a hospodářský dvůr uváděn roku 1383. Obdélná čtyřpodlažní věž s hospodářskými budovami. V r. 1544 tvrz renesančně přestavěna, doplněna do téměř čtvercového půdorysu a o jedno podlaží snížena. Dnes slouží potřebám střední školy výtvarných umění v Tarnówě.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Pavel Zany Komárek 6/5/2005

dějiny tvrze

Původní sídlo Jeżowských pánů se nacházelo na břehu řeky Białej, kde se z něj dochovaly pouze nevýrazné doposud neprozkoumané terénní nerovnosti. Poprvé je hrad a hospodářský dvůr v Jeżowě v pramenech uváděn roku 1383, kdy jej držel Stanislav Jeżowski erbu Strzemię, pozdější kastelán v Bieczi (1408-10). Zda to byl on, kdo založil opevněné sídlo nelze určit, poprvé je uváděno až roku 1416. Obě sídla nějakou dobu existovala a také jsou v pramenech uváděna současně jako castum a fortalicium. V majetku Jeżowskich tvrz byla až do roku 1483, dalším majitelem by Klemens Turski a jeho synové, za nichž bylo panství i tvrz rozděleno mezi dědice Petra Turského. Dnes tvrz slouží potřebám střední školy výtvarných umění v Tarnówě.
Zany, 13.6. 2005
historie

popis tvrze

Tvrz byla postavena na konci částečně umělého výběžku obtočeného příkopem. Původně to byla obdélná čtyřpodlažní věž s jihovýchodním nárožím zesíleným nepravidelnou eliptickou baštou. Ve všech úrovních byla rozdělena do dvou prostor v dochovaném přízemí valeně zaklenutých. Kolem věže byla řada hospodářských budov uváděných v popisu objektu z roku 1527. V roce 1544 byla tvrz renesančně přestavěna, na severní straně byla doplněna do téměř čtvercového půdorysu (16x17m) a současně o jedno podlaží snížena.

Zany, 13.6. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© M. Dayczak-Domanasiewicz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Polsko, małopolskie,

Místa v okolí

 Szymbark
Základní informace místa
ID místa: 3240
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama