Původně vodní hrad, vybudovaný na přelomu 13. a 14. stol. grófy ze Svätého Jura a Pezinku. Přestavěn na zámek r. 1844 Pálffyovci, Od r. 1936 patřil Slovenskému vinohradnickému družstvu. Dnes je zde expozice vína.
Hlavní obrázek místa
pohled ze zámeckého parku
© Milan Caha 06/2009
Původně vodní hrad, vybudovaný na přelomu 13. a 14. století hrabaty ze Svätého Jura a Pezinku. Hrad měl kruhový půdorys, dvě věže a vnější opevnění, tvořené dvěma valy a dvěma vodními příkopy. Ty byly překlenuty dvěma mosty. Pod hradem bývaly rozsáhlé vinné sklepy. Hrad vlastnili mimo jiných i baron Krušič, Štefan Ilešházy a nakonec Pálffyovci, kteří jej nechali roku 1844 přestavět. Roku 1875 byla bleskem poškozena severní část budovy a posléze byla zbourána. Na jejím místě byla počátkem 20. století postavena moderní část. Roku 1931 zámek koupilo město, a to jej roku 1936 prodalo Slovenskému vinohradnickému družstvu. Dnes je zámek zasvěcen vinařství – je zde expozice vína, vinárna a sklep se starou sudovinou. Kolem zámku je rozsáhlý anglický park, založený roku 1844 hrabětem Františkem Pálffym, který dal při přestavbě hradu zrušit valy a zasypat příkopy. Potok, který příkopy napájel, nechal rozšířit na dva rybníky. V nich se tehdy chovaly okrasné ryby a želvy. Park s mnoha cennými starými dřevinami je volně přístupný v otvíracích hodinách.
Milan Caha (zdroj: www.pezinok.sk), 4.1. 2010
Slovensko, Bratislavský,  Pezinok  ( PK ),

Místa v okolí

 městské opevnění
 městské opevnění
 Biely Kameň
 Modra
 Bernolákovo
 Čeklís
 Veľký Biel
 Ivanka pri Dunaji
 Červený Kameň
 Dračí hrádok
 Budmerice
 kostel sv. Emericha
 Pajštún
 Častá
 Kuchyňa
Základní informace místa
ID místa: 8662
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama