Původně barokní kaple z poloviny 17. století byla roku 1860 novogoticky upravena na rodinnou hrobku rodu von Lamberg, posledních šlechtických majitelů panství Rabí. Přitom vzniklo hodnotné vnitřní zařízení (Josef a Jan Rint/Rind) a byly sem přemístěny starší náhrobky ze Salzburgu.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihu
© Ivan Grisa 08/2011

Kaple svatého Erasma (Erazima) v Nezvěsticích

Západně pod nezvěstickým farním kostelem byla v polovině 17. století postavena raně barokní kaple svatého Erasma, jednoho ze čtrnácti svatých pomocníků, jejichž kult se tehdy do Čech šířil především ze sousedního Bavorska. Roku 1860 byla důkladně přestavěna na hrobku rodiny von Lamberg, posledních šlechtických majitelů velkostatku Rabí. Ti sem nechali přenést 13 kamenných renesančních náhrobníků z právě rušeného hřbitova v Salzburgu, odkud rod pocházel. Zároveň byla kaple opatřena novogotickou výzdobou exterieru a jednotně řešeným vyřezávaným vnitřním zařízením (oltář, lavice, kruchta) od Josefa a Jana Rintových (Rindových). Nelze vyloučit, že až při této přestavbě získala kaple své dnešní zasvěcení, neboť svatý Erasmus byl tradičním patronem Lambergů. Rodina vlastnila velkostatek Rabí-Žichovice do roku 1945. Kaple se i přes nepřízeň následujících desetiletí dochovala v relativně dobrém stavu, což doufejme platí i o vnitřním zařízení.
Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 2., Academia 1978, 31.8. 2011
historie

Sv. Erasmus, biskup a mučedník - životopis, atributy

Svatý Erasmus (narozen patrně ve 3. stol. v Antiochii, zemřel asi r. 303) biskup a mučedník, je jedním ze 14 svatých pomocníků v nouzi. O jeho životě toho není mnoho známo, o to více o něm ale existuje legend. Jeho příběh se začíná vypravovat v době, kdy byl biskupem v Antiochii (území dnešní Sýrie). Kvůli krutému pronásledování křesťanů za římského císaře Diokleciána odešel ze své diecéze a žil 7 let jako poustevník na vysoké hoře v Libanonu, kam mu podle legendy nosil jídlo havran. Poté, co jej vyzval anděl k návratu do Antiochie, se vydal na cestu. Dostal se do zajetí římských vojáků, anděl ho však prý osvobodil. Z dalšího uvěznění ho prý vysvobodil archanděl Michael, který ho dovedl až do italského města Formia, kde poté žil a působil. Nakonec byl však císařskými vojáky přece jen chycen a krutě mučen (vrážení šídel pod nehty, vytahování střev z břicha a jejich navíjení na naviják - často zobrazováno…  číst dále

E. Horáková podle http://catholica.cz, http://www.abcsvatych.com, 22.9. 2012

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Nezamyslice

Místa v okolí

 Frymburk
 Žichovice
 Hvížďalka
 synagoga
 Rabí
 židovský hřbitov
 Mačice
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Vojnice
 kostel sv. Klimenta
 Prácheň
 Žihobce
 Dražovice
 Podměstský mlýn
 Dražovice
 Rosenauerův mlýn
 Ohrazenice
 Podbranský mlýn
 Zámecký mlýn
 Horažďovice
 zámecký pivovar
 Kladruby
 Pražská brána
 Kladruby
 Budětice
 Štěchovice
 Střelské Hoštice
 Tažovice
 synagoga
 kamenný most
 židovský hřbitov
 Boží kámen
 Lipová Lhota
 Maleč
 Miřenice
 Žižkův most
 kostel sv. Vavřince
 Kraselov
 Hrad u Strašína
 Sedlo
 Tedražice
 kostel sv. Anny
 Hoslovice
 kostel sv. Vavřince
 Čejkovy
 městský špitál
 Sluneční kámen
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 Voprchovský dům
 Nalžovy
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Větrný kámen
 Ballymote
 Němčice
 Měsíční kámen
 Záluží
 Hrádek u Sušice
 Dřešínek
 Pustý Hrádek
 Střela
 Kašperk
 Dobrš
 kaple sv. Jana a Pavla
 Střela
 židovský hřbitov
 Svatobor
 Kbíl
 Dlouhá Ves
 boží muka
 Volšovy
 Kalvarie
 Čestice
 Přečín
 Kašovice
 Královský kámen
 Čestice
 Čestice
 kostel sv. Mikuláše
 Doubravice u Volyně
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mořice
 Zavlekov
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Pětnice
 kostel sv. Mikuláše
 pranýř
 Nihošovice
 švédské hroby
 Záboří
 Dolejší Krušec
 Bratronice
 Vatětice
 Palvinov
 smolná pec
 Kundratice
 kostel sv. Blažeje
 Plánice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Nezamyslice u Horažďovic
Mírové náměstí 10
341 01 Horažďovice
Tel: 376 512 594
Koutsky.P@email.cz
Základní informace místa
ID místa: 10359
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.12.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama