V lesích kolem Peperku probíhala intenzivní těžba nerostných surovin, dřeva, kamene i cihlářských jílů od počátků osídlení kraje ve 13. století. Památkou na tuto činnost jsou také dvě vápenky pod Holým kopcem, kde i samotné názvy míst připomínají tuto dobu.
Hlavní obrázek místa
zachovalejší vápenka dál od cesty
© jiri doležal, 05/2017
Vápenky pod Holým kopcem se nacházely hluboko v lesích, kudy dnes prochází žlutě značená turistická trasa Šlakhamry-Peperek-Vápenice-zámek Žďár n. Sázavou. Pro motorizované turisty je nejvýhodnějším východištěm západní okraj vsi Šlakhamry (část obce Hamry nad Sázavou), kde se nachází turisticky atraktivní místo Na konci světa. Po žluté značce nutno k vápenkám dojít náročným terénem přes Peperek asi 2 km.
17.4. 2016
historie

Okolí Hamrů nad Sázavou je známé těžbou a zpracováním stříbrných a železných rud, vápna a dřevěného uhlí a, i když to nesouvisí s tématem tohoto hesla, také s lámáním žuly. Zatímco stopy po středověké těžbě kovů jsou nám téměř neznámé a o jejich místech se můžeme pouze dohadovat, těžba vápence zanechala v krajině velké terénní deprese. Vápence bylo třeba k výrobě surového železa, které se tavilo a následně zkujňovalo v blízkosti středověkých kováren-hamrů. V novověku bylo zapotřebí vápna k potřebám rozvíjejícího se stavebnictví a zemědělství. Pravděpodobně v 19. stol. vznikly na jihovýchodním svahu Holého kopce dvě pece na výrobu nehašeného vápna. Dnes už nemůžeme přesně říct, jakou měly podobu a o jaký o druh se jednalo, ale v podstatě zde docházelo k tepelnému rozpadu (při cca 600 °C) vytěženého vápence CaCO3 na CaO+CO2, tedy oxid vápenatý. Pece se nacházejí přímo u žluté turistické…  číst dále

jiri doležal prameny:Gonda, Radim – Malý, Karel 2015: Těžba a zpracování mramoru v okolí Žďáru nad Sázavou do počátku 20. století., 28.2. 2016

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Račín

Místa v okolí

 Najdek
 kostnice
 kamenný most
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Rosička
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Ronov
 boží muka
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Nové Veselí
 kostnice
 fara
 Ronovský most
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Rudolec
 socha kavky
 kaple sv. Anny
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 Bohdalov
 kostel sv. Kateřiny
 rybník Sykovec
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 železniční viadukt
 Medlovský rybník
 Česká Bělá
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 Chlum
 kašna Píseň hor
 Lisovská skála
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 synagoga
 Židovské město
 Hastrmanka
 děkanství
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Dolní brána
 Devět skal
 poutní kaple sv. Anny
 Klešter
 Panský pivovar
 Polná
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 Kněževes nad Oslavou
 Most sv. Lutriána
 Nový Studenec
 Sokolov
 železniční viadukt
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
Základní informace místa
ID místa: 12721
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama