V lesích kolem Peperku probíhala intenzivní těžba nerostných surovin, dřeva, kamene i cihlářských jílů od počátků osídlení kraje ve 13. století. Památkou na tuto činnost jsou také dvě vápenky pod Holým kopcem, kde i samotné názvy míst připomínají tuto dobu.
Hlavní obrázek místa
zachovalejší vápenka dál od cesty
© jiri doležal, 05/2017
Vápenky pod Holým kopcem se nacházely hluboko v lesích, kudy dnes prochází žlutě značená turistická trasa Šlakhamry-Peperek-Vápenice-zámek Žďár n. Sázavou. Pro motorizované turisty je nejvýhodnějším východištěm západní okraj vsi Šlakhamry (část obce Hamry nad Sázavou), kde se nachází turisticky atraktivní místo Na konci světa. Po žluté značce nutno k vápenkám dojít náročným terénem přes Peperek asi 2 km.
17.4. 2016
historie

Okolí Hamrů nad Sázavou je známé těžbou a zpracováním stříbrných a železných rud, vápna a dřevěného uhlí a, i když to nesouvisí s tématem tohoto hesla, také s lámáním žuly. Zatímco stopy po středověké těžbě kovů jsou nám téměř neznámé a o jejich místech se můžeme pouze dohadovat, těžba vápence zanechala v krajině velké terénní deprese. Vápence bylo třeba k výrobě surového železa, které se tavilo a následně zkujňovalo v blízkosti středověkých kováren-hamrů. V novověku bylo zapotřebí vápna k potřebám rozvíjejícího se stavebnictví a zemědělství. Pravděpodobně v 19. stol. vznikly na jihovýchodním svahu Holého kopce dvě pece na výrobu nehašeného vápna. Dnes už nemůžeme přesně říct, jakou měly podobu a o jaký o druh se jednalo, ale v podstatě zde docházelo k tepelnému rozpadu (při cca 600 °C) vytěženého vápence CaCO3 na CaO+CO2, tedy oxid vápenatý. Pece se nacházejí přímo u žluté turistické…  číst dále

jiri doležal prameny:Gonda, Radim – Malý, Karel 2015: Těžba a zpracování mramoru v okolí Žďáru nad Sázavou do počátku 20. století., 28.2. 2016

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Račín

Místa v okolí

 Najdek
 kostnice
 kamenný most
 železniční viadukt
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Rosička
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Ronov
 boží muka
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 kostnice
 Nové Veselí
 fara
 Ronovský most
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 kaplička
 socha kavky
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 Bohdalov
 rybník Sykovec
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 Medlovský rybník
 železniční viadukt
 Česká Bělá
 Soběnov
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 kašna Píseň hor
 Chlum
 Lisovská skála
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 poutní kaple sv. Anny
 Panský pivovar
 Klešter
 Devět skal
 Polná
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 Kněževes nad Oslavou
 Most sv. Lutriána
 Nový Studenec
 Sokolov
 železniční viadukt
 Čertův stolek
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
Základní informace místa
ID místa: 12721
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama