V lesích kolem Peperku probíhala intenzivní těžba nerostných surovin, dřeva, kamene i cihlářských jílů od počátků osídlení kraje ve 13. století. Památkou na tuto činnost jsou také dvě vápenky pod Holým kopcem, kde i samotné názvy míst připomínají tuto dobu.
Hlavní obrázek místa
zachovalejší vápenka dál od cesty
© jiri doležal, 05/2017
Vápenky pod Holým kopcem se nacházely hluboko v lesích, kudy dnes prochází žlutě značená turistická trasa Šlakhamry-Peperek-Vápenice-zámek Žďár n. Sázavou. Pro motorizované turisty je nejvýhodnějším východištěm západní okraj vsi Šlakhamry (část obce Hamry nad Sázavou), kde se nachází turisticky atraktivní místo Na konci světa. Po žluté značce nutno k vápenkám dojít náročným terénem přes Peperek asi 2 km.
17.4. 2016
historie

Okolí Hamrů nad Sázavou je známé těžbou a zpracováním stříbrných a železných rud, vápna a dřevěného uhlí a, i když to nesouvisí s tématem tohoto hesla, také s lámáním žuly. Zatímco stopy po středověké těžbě kovů jsou nám téměř neznámé a o jejich místech se můžeme pouze dohadovat, těžba vápence zanechala v krajině velké terénní deprese. Vápence bylo třeba k výrobě surového železa, které se tavilo a následně zkujňovalo v blízkosti středověkých kováren-hamrů. V novověku bylo zapotřebí vápna k potřebám rozvíjejícího se stavebnictví a zemědělství. Pravděpodobně v 19. stol. vznikly na jihovýchodním svahu Holého kopce dvě pece na výrobu nehašeného vápna. Dnes už nemůžeme přesně říct, jakou měly podobu a o jaký o druh se jednalo, ale v podstatě zde docházelo k tepelnému rozpadu (při cca 600 °C) vytěženého vápence CaCO3 na CaO+CO2, tedy oxid vápenatý. Pece se nacházejí přímo u žluté turistické…  číst dále

jiri doležal prameny:Gonda, Radim – Malý, Karel 2015: Těžba a zpracování mramoru v okolí Žďáru nad Sázavou do počátku 20. století., 28.2. 2016

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Račín

Místa v okolí

 Najdek
 kostnice
 kamenný most
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Rosička
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Ronov
 boží muka
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 kostnice
 Nové Veselí
 fara
 Ronovský most
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Rudolec
 socha kavky
 kaple sv. Anny
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 Bohdalov
 rybník Sykovec
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 železniční viadukt
 Medlovský rybník
 Česká Bělá
 kostel sv. Barbory
 kamenný most
 kašna Píseň hor
 Lisovská skála
 Chlum
 evangelický kostel
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 židovský hřbitov
 Židovské město
 synagoga
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 Polná
 Klešter
 poutní kaple sv. Anny
 Devět skal
 Panský pivovar
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 Kněževes nad Oslavou
 Most sv. Lutriána
 Nový Studenec
 Sokolov
 železniční viadukt
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
Základní informace místa
ID místa: 12721
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama