V lesích kolem Peperku probíhala intenzivní těžba nerostných surovin, dřeva, kamene i cihlářských jílů od počátků osídlení kraje ve 13. století. Památkou na tuto činnost jsou také dvě vápenky pod Holým kopcem, kde i samotné názvy míst připomínají tuto dobu.
Hlavní obrázek místa
zachovalejší vápenka dál od cesty
© jiri doležal, 05/2017
Vápenky pod Holým kopcem se nacházely hluboko v lesích, kudy dnes prochází žlutě značená turistická trasa Šlakhamry-Peperek-Vápenice-zámek Žďár n. Sázavou. Pro motorizované turisty je nejvýhodnějším východištěm západní okraj vsi Šlakhamry (část obce Hamry nad Sázavou), kde se nachází turisticky atraktivní místo Na konci světa. Po žluté značce nutno k vápenkám dojít náročným terénem přes Peperek asi 2 km.
17.4. 2016
historie

Okolí Hamrů nad Sázavou je známé těžbou a zpracováním stříbrných a železných rud, vápna a dřevěného uhlí a, i když to nesouvisí s tématem tohoto hesla, také s lámáním žuly. Zatímco stopy po středověké těžbě kovů jsou nám téměř neznámé a o jejich místech se můžeme pouze dohadovat, těžba vápence zanechala v krajině velké terénní deprese. Vápence bylo třeba k výrobě surového železa, které se tavilo a následně zkujňovalo v blízkosti středověkých kováren-hamrů. V novověku bylo zapotřebí vápna k potřebám rozvíjejícího se stavebnictví a zemědělství. Pravděpodobně v 19. stol. vznikly na jihovýchodním svahu Holého kopce dvě pece na výrobu nehašeného vápna. Dnes už nemůžeme přesně říct, jakou měly podobu a o jaký o druh se jednalo, ale v podstatě zde docházelo k tepelnému rozpadu (při cca 600 °C) vytěženého vápence CaCO3 na CaO+CO2, tedy oxid vápenatý. Pece se nacházejí přímo u žluté turistické…  číst dále

jiri doležal prameny:Gonda, Radim – Malý, Karel 2015: Těžba a zpracování mramoru v okolí Žďáru nad Sázavou do počátku 20. století., 28.2. 2016

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Račín

Místa v okolí

 Najdek
 kostnice
 kamenný most
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Rosička
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Ronov
 boží muka
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 kostnice
 Nové Veselí
 Ronovský most
 fara
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 socha kavky
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 Bohdalov
 kostel sv. Kateřiny
 rybník Sykovec
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 železniční viadukt
 Medlovský rybník
 Česká Bělá
 Soběnov
 kostel sv. Barbory
 kamenný most
 kašna Píseň hor
 Chlum
 Lisovská skála
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 synagoga
 Židovské město
 Hastrmanka
 děkanství
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Dolní brána
 Devět skal
 Polná
 Klešter
 Panský pivovar
 poutní kaple sv. Anny
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 Kněževes nad Oslavou
 Most sv. Lutriána
 Nový Studenec
 Sokolov
 železniční viadukt
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
Základní informace místa
ID místa: 12721
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama