V lesích kolem Peperku probíhala intenzivní těžba nerostných surovin, dřeva, kamene i cihlářských jílů od počátků osídlení kraje ve 13. století. Památkou na tuto činnost jsou také dvě vápenky pod Holým kopcem, kde i samotné názvy míst připomínají tuto dobu.
Hlavní obrázek místa
zachovalejší vápenka dál od cesty
© jiri doležal, 05/2017
Vápenky pod Holým kopcem se nacházely hluboko v lesích, kudy dnes prochází žlutě značená turistická trasa Šlakhamry-Peperek-Vápenice-zámek Žďár n. Sázavou. Pro motorizované turisty je nejvýhodnějším východištěm západní okraj vsi Šlakhamry (část obce Hamry nad Sázavou), kde se nachází turisticky atraktivní místo Na konci světa. Po žluté značce nutno k vápenkám dojít náročným terénem přes Peperek asi 2 km.
17.4. 2016
historie

Okolí Hamrů nad Sázavou je známé těžbou a zpracováním stříbrných a železných rud, vápna a dřevěného uhlí a, i když to nesouvisí s tématem tohoto hesla, také s lámáním žuly. Zatímco stopy po středověké těžbě kovů jsou nám téměř neznámé a o jejich místech se můžeme pouze dohadovat, těžba vápence zanechala v krajině velké terénní deprese. Vápence bylo třeba k výrobě surového železa, které se tavilo a následně zkujňovalo v blízkosti středověkých kováren-hamrů. V novověku bylo zapotřebí vápna k potřebám rozvíjejícího se stavebnictví a zemědělství. Pravděpodobně v 19. stol. vznikly na jihovýchodním svahu Holého kopce dvě pece na výrobu nehašeného vápna. Dnes už nemůžeme přesně říct, jakou měly podobu a o jaký o druh se jednalo, ale v podstatě zde docházelo k tepelnému rozpadu (při cca 600 °C) vytěženého vápence CaCO3 na CaO+CO2, tedy oxid vápenatý. Pece se nacházejí přímo u žluté turistické…  číst dále

jiri doležal prameny:Gonda, Radim – Malý, Karel 2015: Těžba a zpracování mramoru v okolí Žďáru nad Sázavou do počátku 20. století., 28.2. 2016

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Račín

Místa v okolí

 Najdek
 kostnice
 kamenný most
 železniční viadukt
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Rosička
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Ronov
 boží muka
 Ronov nad Sázavou
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 kostnice
 fara
 Ronovský most
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 kaplička
 socha kavky
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 Bohdalov
 rybník Sykovec
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 kamenný most
 Medlovský rybník
 železniční viadukt
 Česká Bělá
 Soběnov
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 kašna Píseň hor
 Chlum
 Lisovská skála
 evangelický kostel
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 Dolní brána
 Měšťanský pivovar
 poutní kaple sv. Anny
 Panský pivovar
 Klešter
 Devět skal
 Polná
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 Kněževes nad Oslavou
 Most sv. Lutriána
 Nový Studenec
 Sokolov
 železniční viadukt
 Čertův stolek
 Karlštejn
 Zkamenělý zámek
Základní informace místa
ID místa: 12721
Typ místa: technická památka
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama