Hlavní obrázek místa
průčelí
2003 ©Jan Hendrych

historie kaple sv. Markéty

Nezaručená tradice o kostelíku tvrdila, že vznikl na místě první svatyně, založené Bočkem z Obřan, což se neshoduje s autentickým vylíčením situace kronikářem Jindřichem Žďárským. První písemná zmínka o tomto kostele, tehdy vlastně kapli sv. Markéty u brány, je však teprve z r. 1352 v listině, jíž udělil lanzenský biskup návštěvníkům klášterních kostelů ve Žďáře odpustky. Teprve z r. 1368 je první zmínka o tom, že se v tomto kostelíku konaly úkony farní. Tento stav trval až do zrušení farní fce do r. 1786. Na kresbě Zemanově z r. 1678 je kaple zachycena s onou neumělostí a schematičností, s níž tato kresba zobrazuje všechny klášterní budovy, avšak přece jen se z ní dá soudit, že to byla poměrně velká stavba, vlastně kostelík obdélného půdorysu s obdel., pravoúhle uzavřeným kněžištěm se sedlovou střechou a sankusníkovou vížkou nad lodí, a že vněm patrně stavebně vyznívaly v podstatě asi ještě gotické formy, v nichž byl založen a zbudován. Požár v r. 1689 mu asi příliš neuškodil pro jeho odlehlost, a proto se v něm po opravě odbývaly všechny služby Boží, dokud nebyly provedeny opravy na značně porušeném chrámu konventním. Opat Edmund Wagner, který vystřídal v opatské fci Zaunmúllera, se snažil, aby kostel sv. Markéty byl znovu důstojně vybudován pravděpodobně ve spojení s výstavbou ostatních budov, kterou měl v úmyslu provést Podle některých zpráv, stalo se to ještě za opata Wagnera, ale již v době, kdy Václav Vejmluva byl klášterním hospodářem, že po zbourání staršího kostelíka bylo začato r. 1701 se stavbou. Zatím co podle starší zprávy o tom, že stavbu nového barokního kostela provedl kutnohorský stavitel Spinetti, bylo až doposud tomuto stavit. mistru připisováno i autorství návrhu, objevil se názor, že stavba byla provedena Spinettim podle návrhu Santiniho. K roku 1701 se uvádí, že malíř Simon Gionima…  číst dále
Dr. Metoděj Zemek Dr.Antonín Bartušek:DĚJINY ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU, Krajské nakladatelství, Havlíčkův Brod 1956, díl II.,částII,str.56-58., 20.11. 2003
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Žďár nad Sázavou-Zámek

Místa v okolí

 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 Najdek
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 kostnice
 Nové Veselí
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 rybník Sykovec
 Rosička
 kostel sv. Matouše
 socha kavky
 Medlovský rybník
 železniční viadukt
 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 železniční viadukt
 kostnice
 Ronov
 Lisovská skála
 kostel sv. Ondřeje
 Kadovské železárny
 Kadov
 Devět skal
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Vavřince
 Ronovský most
 kamenný most
 Bohdalov
 Drátenická skála
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Kněževes nad Oslavou
 Přibyslav
 boží muka
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 Chlum
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Radešín
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
 Soběnov
 Nový Studenec
 Bobrová
Kontaktní informace
Jan Hendrych
Santiniho 64
Žďár nad Sázavou
591 01
Tel: 566 623 552
http://www.zdarska.cz/kaple
Základní informace místa
ID místa: 1796
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama