Hlavní obrázek místa
2003 ©Jiří Marounek
Je celý ve tvaru pěticípé hvězdy, má pět vchodů i pět oltářů.
29.10. 2003
historie

Výstavbu kostela inicioval opat cisteriánského kláštera ve Žďáru Václav Vejmluva. Chrám byl vybudován v letech 1720 - 1722 podle návrhu Jana Blažeje Santiniho. Je obklopen dvoupatrovými prosvětlenými arkádami. Impozantní výška spolu s ostatními prvky vytváří krásný prostorový efekt.V roce 1994 byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Po schválení církevních restitucí v roce 2013 požádala církev o navrácení areálu do svého majetku.

29.10. 2003

okruhy, vstupné

1) Celý okruh (Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, Konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Muzeum klavíru, Galerie Kinských) 140,- / 70,- Kč 2) Areál kláštera (Konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie, Muzeum klavíru, Galerie Kinských) 100,- / 50,- Kč 3) Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře 50,- / 30,- Kč 4) Konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie 30,- / 20,- Kč 5) Santiniho Expozice a Muzeum klavíru 70,- / 35,- Kč 6) Galerie Kinských 20,- / 10,- Kč 7) Rodinné vstupné (areál kláštera bez Zelené hory) 180,- Kč snížené vstupné platí pro děti do 15 let, studenty, důchodce Příplatek za výklad v cizím jazyce 100 %

19.9. 2006

Půdorys místa

půdorys poutního areálu
© Průvodce expozicí: Jan Santini / Život a dílo, Státní zámek Žďár nad Sázavou, 1977.
Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Žďár nad Sázavou-Zámek

Místa v okolí

 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 železniční viadukt
 kamenný most
 Najdek
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Nové Veselí
 fara
 boží muka
 rybník Sykovec
 kaple sv. Rocha
 kostnice
 kaplička
 socha kavky
 železniční viadukt
 Rosička
 kostel sv. Matouše
 Medlovský rybník
 kašna Píseň hor
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický kostel
 železniční viadukt
 Lisovská skála
 kostnice
 Kadov
 Kadovské železárny
 Ronov
 Devět skal
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Ondřeje
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 kamenný most
 Bohdalov
 Drátenická skála
 Rudolec
 Kněževes nad Oslavou
 kaple sv. Anny
 Přibyslav
 boží muka
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 Železné Horky
 Radešín
 Čtyři palice
 Chlum
 Milovské Perničky
 Mrázkova louka
 železniční viadukt
 Zkamenělý zámek
 Karlštejn
 Soběnov
 Bobrová
Kontaktní informace
Informační a turistické centrum
Zámek 11
591 02 Žďár nad Sázavou 2
Tel: 566 629 152
http://www.zamekzdar.cz
itc@zamekzdar.cz
Základní informace místa
ID místa: 1745
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 29.10.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama