Bývalý konvent cyriáků ze 13. st. zanikl za husitských válek. Zůstal pouze obnovený gotický kostel Panny Marie, dnes obklopený hřbitovem s kostnicí. Na jižní stěně býv. věže kresby z 2. poloviny 15. století. Zachovány gotické architektonické prvky.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice
jižní průčelí
© Daniela Fantová, 09/2007
Původně měl kostel dvě věže v západním průčelí. V přízemí bývalých věží jsou kaplové prostory a vstup do kostela hrotitým gotickým portálkem z 2. poloviny 14. století. V patře věží jsou zazděné bývalé mnišské tribuny z konce 13. století, které byly spojené s klášterem – stával jižně od kostela. Kostel je jednolodní gotická stavba s polygonálně uzavřeným presbytářem s opěráky. Na severní straně je čtvercová sakristie ze 17. století. Před západním průčelím s gotickým hrotitým oknem a s dřevěnou vížkou stojí barokní předsíň (asi 1691) – ta ukrývá zajímavý gotický hrotitý portál ze 60. let 14. století. Na jižní stěně jedné z bývalých věží je sedlový gotický portál, který spojoval původní mnišské tribuny s klášterem. Zde jsou také malby dvou čertíků a nápisy z 2. poloviny 15. století. Okna v jižní stěně s hrotitými oblouky byla původně částečně zakryta budovou kláštera. V letech 1452–53 byla nahoře snížena a dole prodloužena. Okna v severní stěně a presbytáři s lomenými oblouky pocházejí z 2. poloviny 14. století, nahoře byla také snížena. Strop kostela pochází z roku 1769, triufální oblouk je z konce 17. století. Presbytář byl původně sklenutý. Jižní předsíň má valenou klenbu s lunetami, sakristie křížovou, krypta valenou. Kruchta stojí na dřevěných sloupech s datací do roku 1692. Hlavní oltář je barokní, jeho čelní stěnu tvoří pozdně gotický tesaný kámen s erby a nápisy. Boční oltáře a křížová cesta jsou barokní. Kalvárie je pozdně gotická (1500) a pochází z Orlického Záhoří. Kolem kostela je hřbitov se čtvercovou kostnicí (1793), která má křížovou klenbu a barokní oltář. Původní deskový oltář z roku 1490 tu byl do roku 1881, dnes je nezvěstný.
Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1978), 10.11. 2007
historie

Zaniklý konvent křižovníků s červeným srdcem (cyriaků) u kostel Pany Marie

Držení kostela Panny Marie potvrdil křižovníkům v roce 1295 papež Bonifác VIII. Již tehdy zde podle dokladů ale existovala kanonie. Konventní kostel byl zároveň i inkorporovaným kostelem farním. K zániku kláštera zvaného Orlík došlo velmi pravděpodobně za husitských válek a jeho zboží bylo připojeno k hradu Žampach.

Ivka (P. Vlček, P. Sommer, D. Foltýn: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha, 1998), 10.11. 2007

Další texty historie
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Amálka
 Zemská brána
 domek Na Sboru
 hrad u Nekoře
 Niemojów
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 Suchá
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 fara
 kašna
 mariánský sloup
 Międzylesie
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 pevnost Hanička
 Kyšperk
 Szczerba
 Helvíkovice
 Orlice
 socha Panny Marie
 Rotnek
 Anenský vrch
 Chudoba
 Žampach
 Suchý vrch
 Žampach
 Bystřec
 Pěčín
 kostel sv. Mikuláše
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Jiří
 Lanšperk
 kaple sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 muzeum celnictví
 zvonička
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Horákova kaple
 Litice nad Orlicí
 Hrádek u Lanšperka
 České Libchavy
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 Křížová hora
 pomník Rampepurdy
 Horní Libchavy
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 Dolní Libchavy
 sousoší Piety
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 vodopád Wilczki
Základní informace místa
ID místa: 5723
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama