Bývalý konvent cyriáků ze 13. st. zanikl za husitských válek. Zůstal pouze obnovený gotický kostel Panny Marie, dnes obklopený hřbitovem s kostnicí. Na jižní stěně býv. věže kresby z 2. poloviny 15. století. Zachovány gotické architektonické prvky.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice
jižní průčelí
© Daniela Fantová, 09/2007
Původně měl kostel dvě věže v západním průčelí. V přízemí bývalých věží jsou kaplové prostory a vstup do kostela hrotitým gotickým portálkem z 2. poloviny 14. století. V patře věží jsou zazděné bývalé mnišské tribuny z konce 13. století, které byly spojené s klášterem – stával jižně od kostela. Kostel je jednolodní gotická stavba s polygonálně uzavřeným presbytářem s opěráky. Na severní straně je čtvercová sakristie ze 17. století. Před západním průčelím s gotickým hrotitým oknem a s dřevěnou vížkou stojí barokní předsíň (asi 1691) – ta ukrývá zajímavý gotický hrotitý portál ze 60. let 14. století. Na jižní stěně jedné z bývalých věží je sedlový gotický portál, který spojoval původní mnišské tribuny s klášterem. Zde jsou také malby dvou čertíků a nápisy z 2. poloviny 15. století. Okna v jižní stěně s hrotitými oblouky byla původně částečně zakryta budovou kláštera. V letech 1452–53 byla nahoře snížena a dole prodloužena. Okna v severní stěně a presbytáři s lomenými oblouky pocházejí z 2. poloviny 14. století, nahoře byla také snížena. Strop kostela pochází z roku 1769, triufální oblouk je z konce 17. století. Presbytář byl původně sklenutý. Jižní předsíň má valenou klenbu s lunetami, sakristie křížovou, krypta valenou. Kruchta stojí na dřevěných sloupech s datací do roku 1692. Hlavní oltář je barokní, jeho čelní stěnu tvoří pozdně gotický tesaný kámen s erby a nápisy. Boční oltáře a křížová cesta jsou barokní. Kalvárie je pozdně gotická (1500) a pochází z Orlického Záhoří. Kolem kostela je hřbitov se čtvercovou kostnicí (1793), která má křížovou klenbu a barokní oltář. Původní deskový oltář z roku 1490 tu byl do roku 1881, dnes je nezvěstný.
Ivka (Kolektiv autorů: Umělecké památky Čech 2, Academia, Praha 1978), 10.11. 2007
historie

Zaniklý konvent křižovníků s červeným srdcem (cyriaků) u kostel Pany Marie

Držení kostela Panny Marie potvrdil křižovníkům v roce 1295 papež Bonifác VIII. Již tehdy zde podle dokladů ale existovala kanonie. Konventní kostel byl zároveň i inkorporovaným kostelem farním. K zániku kláštera zvaného Orlík došlo velmi pravděpodobně za husitských válek a jeho zboží bylo připojeno k hradu Žampach.

Ivka (P. Vlček, P. Sommer, D. Foltýn: Encyklopedie českých klášterů, Libri, Praha, 1998), 10.11. 2007

Další texty historie
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 domek Na Sboru
 hrad u Nekoře
 Niemojów
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 kaple sv. Antonína
 fara
 kašna
 mariánský sloup
 Międzylesie
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 pevnost Hanička
 Kyšperk
 Szczerba
 Helvíkovice
 Orlice
 socha Panny Marie
 Rotnek
 Anenský vrch
 Žampach
 Suchý vrch
 Žampach
 Bystřec
 Pěčín
 kostel sv. Mikuláše
 Vojenské muzeum
 kostel sv. Jiří
 Lanšperk
 kaple sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 muzeum celnictví
 zvonička
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Horákova kaple
 Litice nad Orlicí
 Hrádek u Lanšperka
 České Libchavy
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 kaple na rozcestí
 Křížová hora
 pomník Rampepurdy
 Horní Libchavy
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Anny
 Dolní Libchavy
 sousoší Piety
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Kateřiny
 vodopád Wilczki
Základní informace místa
ID místa: 5723
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama