Současný farní kostel sv. Václava v Harrachově je empírová stavba z let 1822-1828. V r. 1864 zde byl instalován empírový, částečně skleněný oltář. Kostelu dominuje hranolová hodinová věž se zvonicí, t.č. bez zvonů. Farnost administrována ex currendo z Jablonce n. Jizerou.
Hlavní obrázek místa
Harrachov-kostel
© Creative Commons 8/2014
Město Harrachov leží od r. 2021 v okrese Jablonec nad Nisou. Původní ves Dörfl byla založena v 17. století nedaleko Seifenbachu (Sejfský, nyní Ryzí potok) a začátkem 18. století přejmenována po majitelích panství na Harrachov (původně Harrachsdorf). Po 2. světové válce k němu byly připojeny osady Nový Svět a Rýžoviště, v r. 1959 byly připojeny ještě Mýtiny, pův. samoty na polském území, výměnou za stejně velké území u Kacířské skály. Původně šlo o osadu dřevařů, sklářů a horníků, kteří tu dobývali kovové rudy. Nyní je to proslulé středisko zimních sportů, které má asi 1300 obyvatel a r. 1973 bylo povýšeno na město. Vede sem silnice I/10 Praha-Turnov-Tanvald-Harrachov a město má také nádraží na trati 036 Liberec-Tanvald-Harrachov-Szklarska Poręba. Nádraží je však umístěno v odlehlé části Mýtiny asi 4 km od centra, proto je výhodnější spojení autobusové. Kostel sv. Václava se nachází v jižní části města pod Čertovou horou.
19.11. 2021
historie

Kostel sv. Václava mučedníka je empírový farní kostel v Harrachově. Na místě současného kostela byla v r. 1730 postavena dřevěná kaple. V r. 1788 místo ní vznikl dřevěný kostel. V důsledku rozvíjejícího se města, sklářské výroby a patronátu hrabat Harrachů se brzy objevily myšlenky na stavbu nového, kamenného kostela. Současný kamenný kostel byl postaven v letech 1822-1828. V r. 1864 zde byl instalován empírový oltář. Empírovému kostelu dominuje hranolová hodinová věž se zvonicí. Kostel však není v současnosti osazen zvony. Fasádu kostela zdobí širší lizény, mezi nimiž jsou půlkruhově zakončená okna. Na loď zaklenutou plackami navazuje presbytář, který je také zaklenut plackou. Významnou součástí interiéru je velký skleněný lustr z r. 1828 a částečně skleněný oltář z r. 1864. Obě součásti byly vyrobeny v harrachovských sklárnách. Dvoumanuálové mechanické varhany postavil Johann Anton Barth z Dolní Olešnice v r.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.11. 2021

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Harrachov

Místa v okolí

 Hornické muzeum
 Štěpánka
 větrný mlýn
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 kaple Piety
 Riedlova hrobka
 Riedlova vila
 vodní nádrž Souš
 kostel sv. Martina
 Světlý vrch
 radnice
 kostel sv. Václava
 rozhledna Špička
 Nístějka
 Špičák
 Protržená přehrada
 U borovice
 Návarov
 Návarov
 Roztoky u Semil
 kamenný most
 železniční most
 kaple sv. Trojice
 horská chata Smědava
 vodopády Jedlové
 Roprachtice
 Smržovka
 Jizera
 Jesenný
 Škodějov
 Mladkovský hrádek
 Víchová
 pramen Nisy
 Černá Studnice
 Žalý
 Dolní Štěpanice
 evangelický kostel
 Smrk
 kostel sv. Josefa
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
Základní informace místa
ID místa: 13247
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama