Fluoritový důl v Harrachově-Ryžovišti přeměněný na hornické muzeum s ukázkovou štolou. Důl pracoval v letech 1957–1992, měl sedm pater a 21,5 kilometrů chodeb. Zachovaná důlní technika, v muzeu ukázky těžených minerálů, mapy a další zajímavosti.
Hlavní obrázek místa
Hornické muzeum
© Info Harrachov 7/2014
Harrachovské Hornické muzeum s prohlídkovou štolou je v provozu od roku 2003 a najdete ho v Ryžovišti nedaleko Mumlavského vodopádu. V muzeu jsou vystaveny ukázky minerálů, které se vyskytují ve fluoritových ložiskách, nástroje používané při těžbě, mapy a fotografie. Osvětlená prohlídková štola je dlouhá asi 1000 m, zde je k vidění důlní technika. Na prohlídku s průvodcem, která trvá asi jednu hodinu, jsou návštěvníci vybaveni ochrannou přilbou a pláštěnkou. Průměrná roční teplota ve štole je 10–12 °C, proto doporučujeme přiměřené oblečení.
Iva Spurná, 30.12. 2010
historie

O místním ložisku se ví již od poloviny 18. století. Bylo zde lokalizováno kolem 40 minerálů, největší podíl tvoří fluorit, baryt, galenit a křemen. Průzkum byl však proveden až v roce 1947 a o deset let později začala těžba. Vytěžená surovina se dále využívala převážně v chemickém a hutním průmyslu. Do září roku 1992, kdy byly těžba ukončena, zde vznikl sedmipatrový důl – nejhlubší patro je 350 m pod úrovní základní chodby, která dnes slouží jako prohlídková štola. Důl měl v době ukončení provozu 21,5 km chodeb a 5391 metrů komínů.

Ivka, 30.12. 2010

Komentáře

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Ryžoviště

Místa v okolí

 Štěpánka
 větrný mlýn
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 kaple Piety
 Riedlova hrobka
 vodní nádrž Souš
 Riedlova vila
 kostel sv. Martina
 Nístějka
 Rašeliniště Jizerky
 radnice
 Světlý vrch
 kostel sv. Václava
 Rašeliniště Jizery
 rozhledna Špička
 vodní nádrž Labská
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 U borovice
 Protržená přehrada
 Roztoky u Semil
 Návarov
 Návarov
 Roprachtice
 kamenný most
 kaple sv. Trojice
 Mladkovský hrádek
 Jesenný
 železniční most
 Škodějov
 Víchová
 Smržovka
 horská chata Smědava
 Finkův kámen
 vodopády Jedlové
 Jizera
 automobilka Kaipan
 Žalý
 Dolní Štěpanice
 evangelický kostel
 Chojnik
 kostel sv. Josefa
 Paličník
 Smrk
 vodní elektrárna
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
Kontaktní informace
Hornické muzeum
Areál ADOS
Harrachov 382
Harrachov v Krkonoších
Tel: 602 603 739
http://www.ados-harrachov.cz/hornicke-muzeum.html
ados@ados-harrachov.cz
Základní informace místa
ID místa: 3942
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama