Fluoritový důl v Harrachově-Ryžovišti přeměněný na hornické muzeum s ukázkovou štolou. Důl pracoval v letech 1957–1992, měl sedm pater a 21,5 kilometrů chodeb. Zachovaná důlní technika, v muzeu ukázky těžených minerálů, mapy a další zajímavosti.
Hlavní obrázek místa
Hornické muzeum
© Info Harrachov 7/2014
Harrachovské Hornické muzeum s prohlídkovou štolou je v provozu od roku 2003 a najdete ho v Ryžovišti nedaleko Mumlavského vodopádu. V muzeu jsou vystaveny ukázky minerálů, které se vyskytují ve fluoritových ložiskách, nástroje používané při těžbě, mapy a fotografie. Osvětlená prohlídková štola je dlouhá asi 1000 m, zde je k vidění důlní technika. Na prohlídku s průvodcem, která trvá asi jednu hodinu, jsou návštěvníci vybaveni ochrannou přilbou a pláštěnkou. Průměrná roční teplota ve štole je 10–12 °C, proto doporučujeme přiměřené oblečení.
Iva Spurná, 30.12. 2010
historie

O místním ložisku se ví již od poloviny 18. století. Bylo zde lokalizováno kolem 40 minerálů, největší podíl tvoří fluorit, baryt, galenit a křemen. Průzkum byl však proveden až v roce 1947 a o deset let později začala těžba. Vytěžená surovina se dále využívala převážně v chemickém a hutním průmyslu. Do září roku 1992, kdy byly těžba ukončena, zde vznikl sedmipatrový důl – nejhlubší patro je 350 m pod úrovní základní chodby, která dnes slouží jako prohlídková štola. Důl měl v době ukončení provozu 21,5 km chodeb a 5391 metrů komínů.

Ivka, 30.12. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Ryžoviště

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Hornické muzeum
Areál ADOS
Harrachov 382
Harrachov v Krkonoších
Tel: 602 603 739
http://www.ados-harrachov.cz/hornicke-muzeum.html
ados@ados-harrachov.cz
Základní informace místa
ID místa: 3942
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama