Fluoritový důl v Harrachově-Ryžovišti přeměněný na hornické muzeum s ukázkovou štolou. Důl pracoval v letech 1957–1992, měl sedm pater a 21,5 kilometrů chodeb. Zachovaná důlní technika, v muzeu ukázky těžených minerálů, mapy a další zajímavosti.
Hlavní obrázek místa
Hornické muzeum
© Info Harrachov 7/2014
Harrachovské Hornické muzeum s prohlídkovou štolou je v provozu od roku 2003 a najdete ho v Ryžovišti nedaleko Mumlavského vodopádu. V muzeu jsou vystaveny ukázky minerálů, které se vyskytují ve fluoritových ložiskách, nástroje používané při těžbě, mapy a fotografie. Osvětlená prohlídková štola je dlouhá asi 1000 m, zde je k vidění důlní technika. Na prohlídku s průvodcem, která trvá asi jednu hodinu, jsou návštěvníci vybaveni ochrannou přilbou a pláštěnkou. Průměrná roční teplota ve štole je 10–12 °C, proto doporučujeme přiměřené oblečení.
Iva Spurná, 30.12. 2010
historie

O místním ložisku se ví již od poloviny 18. století. Bylo zde lokalizováno kolem 40 minerálů, největší podíl tvoří fluorit, baryt, galenit a křemen. Průzkum byl však proveden až v roce 1947 a o deset let později začala těžba. Vytěžená surovina se dále využívala převážně v chemickém a hutním průmyslu. Do září roku 1992, kdy byly těžba ukončena, zde vznikl sedmipatrový důl – nejhlubší patro je 350 m pod úrovní základní chodby, která dnes slouží jako prohlídková štola. Důl měl v době ukončení provozu 21,5 km chodeb a 5391 metrů komínů.

Ivka, 30.12. 2010

Liberecký kraj,  Jablonec nad Nisou  (JN), Ryžoviště

Místa v okolí

 Štěpánka
 větrný mlýn
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 kaple Piety
 Riedlova hrobka
 vodní nádrž Souš
 Riedlova vila
 kostel sv. Martina
 Nístějka
 radnice
 Světlý vrch
 kostel sv. Václava
 rozhledna Špička
 Špičák
 U borovice
 Protržená přehrada
 Roztoky u Semil
 Návarov
 Návarov
 kamenný most
 Roprachtice
 kaple sv. Trojice
 Mladkovský hrádek
 Jesenný
 železniční most
 Škodějov
 Víchová
 Smržovka
 horská chata Smědava
 vodopády Jedlové
 Jizera
 Žalý
 Dolní Štěpanice
 evangelický kostel
 Chojnik
 kostel sv. Josefa
 Smrk
 vodní elektrárna
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
Kontaktní informace
Hornické muzeum
Areál ADOS
Harrachov 382
Harrachov v Krkonoších
Tel: 602 603 739
http://www.ados-harrachov.cz/hornicke-muzeum.html
ados@ados-harrachov.cz
Základní informace místa
ID místa: 3942
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama