Zděný pozdně barokní kostel v Jablonci nad Jizerou nahradil r. 1777 dřevěnou stavbu, připomínanou poprvé r. 1547. V r. 1893 byl rozšířen a upraven novorenesančně. Opraven r. 1983, varhany z r. 1787 restaurovány r. 1999. Nyní farní kostel s pravidelnými bohoslužbami.
Hlavní obrázek místa
Jablonec n.Jiz.-kostel
© cesky-raj.info 09/2016
Jablonec nad Jizerou je doložen od r. 1492, je však mnohem starší. Dříve byl zván Český Jablonec nebo Jabloneček pro odlišení od nedalekého a většího Jablonce nad Nisou, který byl převážně německý. Obec v údolí Jizery byla r. 1896 povýšena na městys a r. 1971 na město. Současný název používá od r. 1916. Nyní tu žije asi 1600 obyvatel. Městem prochází silnice I/14 v úseku mezi Vrchlabím a Tanvaldem. Je tu též nádraží na lokální železniční trati 042 Martinice v Krkonoších-Rokytnice nad Jizerou. Z města vychází zelená turistická značka do Pasek nad Jizerou a žlutá přes Sklenařice k chatě Hvězda. Prochází tudy červená dálková trasa z Vysokého nad Jizerou na Dvoračky a modrá z Rokytnice nad Jizerou na Horní Mísečky. Kostel se hřbitovem se nachází v horní části města mezi řekou a silnicí I/14. Parkování je možné přímo u kostela. Farní kostel je přístupný během bohoslužeb.
Ivan Grisa, 2.10. 2010
popis

Kostel sv. Prokopa je jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem se sakristií na severu a s hranolovou věží v západním průčelí. Presbytář je zaklenut plackou, zatímco loď valenou klenbou s výsečemi. Stěny jsou členěny sdruženými pilastry. Zděná kruchta stojící na dvou pilířích je podklenuta třemi plackami. Vnitřní zařízení je jednotné, rokokové z 2. poloviny 18. stol. Hlavní oltář sv. Prokopa a dva protějškové boční oltáře sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Lurdské jsou opatřeny bohatě řezanými rámy a novými sochami sv. Prokopa a Panny Marie. Veškeré řezbářské práce provedl Antonín Sucharda z Nové Paky. Cínová křtitelnice pochází z r. 1794. V kostele jsou varhany z r. 1787 od krkonošského varhanáře Josefa Gottwalda (1731-1800) z Dolního Žďáru. V r. 1999 je opravoval Bohumil Žloutek ml. z rodinné firmy Žloutek a syn v Zásadě u Železného Brodu.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 23.9. 2021

historie

Jablonec nad Jizerou vznikl ve 14. století jako nejvýše položená obec na Jizeře v panství štěpanického hradu. Kostel se zde poprvé připomíná r. 1547, byl zřejmě postižen při téměř úplném zničení obce za třicetileté války, po níž zde zbyly jen čtyři domy. Tehdy šlo o dřevěnou stavbu. V r. 1701 je doložena existence opět dřevěného kostela, nahrazeného r. 1777 zděnou pozdě barokní stavbou, financovanou Arnoštem z Harrachu. Nad jižním vchodem to potvrzují alianční znaky Harrachů a Dietrichsteinů. Kostel byl r. 1893 rozšířen a opatřen novorenesanční fasádou. V r. 1983 byl interiér opraven a vymalován a na stropě byly odhaleny fresky apoštolů, jejichž těla byla předchozí malbou zamalována. Byl pořízen také nový obětní stůl a nové lavice. Zvony pořízené postupně v letech 1602-1893 byly zrekvírovány za 1. světové války. V r. 1921 byl zavěšen nový zvon na velkou věž a v r. 1922 získány darem dva zvony na malou věž (sanktusník).…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., II. díl, Libri 1997, 2.10. 2010

Komentáře

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Jablonec nad Jizerou

Místa v okolí

 Nístějka
 U borovice
 kostel sv. Martina
 kaple Piety
 Roztoky u Semil
 Štěpánka
 Roprachtice
 kostel sv. Víta
 Hornické muzeum
 Maják Járy Cimrmana
 Mladkovský hrádek
 Škodějov
 Návarov
 Návarov
 Jesenný
 kostel sv. Václava
 Víchová
 kamenný most
 Sytový
 větrný mlýn
 radnice
 kaple sv. Trojice
 Riedlova hrobka
 Loukov
 Riedlova vila
 Dolní Štěpanice
 rozhledna Špička
 kaple sv. Anny
 Masarykova vyhlídka
 vodní nádrž Labská
 Tanvaldský Špičák
 Světlý vrch
 Zvědavá ulička
 hraběcí pivovar
 Žalý
 Jilemnice
 Fanterova skála
 kostel sv. Vavřince
 Myší skála
 kašna a sousoší
 stará radnice
 vodní elektrárna
 městská spořitelna
 vodní nádrž Souš
 Semily
 Koštofrank
 evangelický kostel
 Kundratice
 železniční most
 Smržovka
 Finkův kámen
 Černá Studnice
 automobilka Kaipan
 Železný Brod - VPZ
 Plátenický dům
 spořitelna
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 pramen Nisy
 Horní Branná
 Košťálov
 Protržená přehrada
 Rašeliniště Jizerky
 Tři domky
 kostel sv. Vavřince
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 vodopády Jedlové
 Kozákov
 Podhůří
 kostel sv. Vavřince
 Jizera
 Klokočský hrádek
 Rotštejn
 Na Čihadle
 Dubecko
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
512 43 Jablonec nad Jizerou 429
Tel: 481 591 342; 737 407 587
http://www.my-nasefarnosti.wz.cz/
ivo.kvapil@wo.cz
Základní informace místa
ID místa: 9366
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.11.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama