Zámek přestavěn z původní tvrze někdy kolem r.1770 Karlem Antonínem Perglárem z Perglasu ve tvaru pravidelného čtverce. Stěny zdobeny mezipatrovou a korunní římsou. Stavbu kryje mansardová střecha. Vstup od severu dveřmi uprostřed trojosého průčelí.
Hlavní obrázek místa
Zámek z jižní strany
© Pavel Vítek 01/2006
Vesnice Kaceřov leží asi 3 km severně od Kynšperka nad Ohří a 11 km jihozápadně od Sokolova. První písemná zmínka o Kaceřově pochází z roku 1312. Kaceřovských zámek byl založen někdy kolem roku 1770 Karlem Antonínem Perglárem z Perglasu. Při výstavbě nového objektu byly použity zbytky starší tvrze, doplněné do tvaru téměř pravidelného čtverce. Jeho stěny byly zdobeny mezipatrovou a korunní římsou, okna přízemí měla prosté maltové rámce, ale okna patra zvýrazňovaly nadokenní prolamované římsy a oddělovaly ploché lizény, nároží zvýrazňovala bosáž. Patrovou stavbu kryla mansardová střecha. Vstup do přízemí vedl od severu dveřmi uprostřed trojosého průčelí. Po roce 1948 byl zámek využíván místním jednotným zemědělským družstvem, které nenakládalo s budovou zámku jako s památkou. Není divu, že počátku devadesátých let 20. století se dožila ve značně zdevastovaném stavu. Dnes patří kaceřovské obci a i když je opatřena novou střešní krytinou, zbylá část je v neutěšeném stavu.
Pavel Vítek, 26.1. 2006
historie

První písemná zmínka o Kaceřově pochází z roku 1312, kdy se o něj přeli Friedrich Hager a Jindřich starší z Hartenberka s klášterem ve Waldsassenu. Spor byl vyřešen soudně tak, že po dobu života měli majetek užívat Friedrich Hager a Jindřich starší jako leníci Waldsassenu a po jejich smrti měla tato část Kaceřova připadnout klášteru. Další část vsi však drželi jiní majitelé. Písemně je doloženo, že 30. března 1318 prodal Habart Primaschel z Hartenberka veškerá práva na polovinu vsi, drženou Friedrichem z Gätzengrünu, bratrům Bertoldovi a Friedrichovi z Gätzengrünu, kteří ji věnovali klášteru ve Waldsassenu. Větší část vsi tak držel klášter a jen menší část zůstala v rukou rodu Gätzengrünerů. Dne 5. června Wolfhart Gätzengrüner prodal jemu náležející část vsi Jindřichovi Reissengrünerov a taktéž učinil klášter ve Waldsassenu. Kaceřov se tak dostal do rukou rodu Reissengrünerů. Jaký byl následující majetkový…  číst dále

29.1. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí, křížkovaně goticko-renesanční zdivo, šrafovaně barokní
© Jiří Úlovec (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kaceřov

Místa v okolí

 Lítov
 Rusov
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Mostov
 Kager, Starý zámek
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kamenný Dvůr
 Šabina
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Hartenberg
 Okrouhlá
 Šibeniční vrch
 radnice
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 Sokolov
 Skalná
 evangelický kostel
 Skalná
 pramen Natálie
 Starý Rybník
 Chlumeček
 Starý Rybník
 Boučí
 Hard
 Císařské lázně
 kostel sv. Olgy
 Týn
 kostel sv. Jiljí
 Salingburg
 fara
 metorologický sloup
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Václavský hrad
 Cheb
 Dudácká kašna
 Manský dvůr
 Těšovice
 statek Bernard
 Neuhaus
 kostel sv. Ondřeje
 Plikenštejn
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Doubrava
 Luby
 Luby
 Kapellenberg
 Lipnice
 Starý Hrozňatov
 Cetnov
 kostel sv. Anny
 Jindřichovice
 Bismarckova rozhledna
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
Základní informace místa
ID místa: 2654
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama