Zámek přestavěn z původní tvrze někdy kolem r.1770 Karlem Antonínem Perglárem z Perglasu ve tvaru pravidelného čtverce. Stěny zdobeny mezipatrovou a korunní římsou. Stavbu kryje mansardová střecha. Vstup od severu dveřmi uprostřed trojosého průčelí.
Hlavní obrázek místa
Zámek z jižní strany
© Pavel Vítek 01/2006
Vesnice Kaceřov leží asi 3 km severně od Kynšperka nad Ohří a 11 km jihozápadně od Sokolova. První písemná zmínka o Kaceřově pochází z roku 1312. Kaceřovských zámek byl založen někdy kolem roku 1770 Karlem Antonínem Perglárem z Perglasu. Při výstavbě nového objektu byly použity zbytky starší tvrze, doplněné do tvaru téměř pravidelného čtverce. Jeho stěny byly zdobeny mezipatrovou a korunní římsou, okna přízemí měla prosté maltové rámce, ale okna patra zvýrazňovaly nadokenní prolamované římsy a oddělovaly ploché lizény, nároží zvýrazňovala bosáž. Patrovou stavbu kryla mansardová střecha. Vstup do přízemí vedl od severu dveřmi uprostřed trojosého průčelí. Po roce 1948 byl zámek využíván místním jednotným zemědělským družstvem, které nenakládalo s budovou zámku jako s památkou. Není divu, že počátku devadesátých let 20. století se dožila ve značně zdevastovaném stavu. Dnes patří kaceřovské obci a i když je opatřena novou střešní krytinou, zbylá část je v neutěšeném stavu.
Pavel Vítek, 26.1. 2006
historie

První písemná zmínka o Kaceřově pochází z roku 1312, kdy se o něj přeli Friedrich Hager a Jindřich starší z Hartenberka s klášterem ve Waldsassenu. Spor byl vyřešen soudně tak, že po dobu života měli majetek užívat Friedrich Hager a Jindřich starší jako leníci Waldsassenu a po jejich smrti měla tato část Kaceřova připadnout klášteru. Další část vsi však drželi jiní majitelé. Písemně je doloženo, že 30. března 1318 prodal Habart Primaschel z Hartenberka veškerá práva na polovinu vsi, drženou Friedrichem z Gätzengrünu, bratrům Bertoldovi a Friedrichovi z Gätzengrünu, kteří ji věnovali klášteru ve Waldsassenu. Větší část vsi tak držel klášter a jen menší část zůstala v rukou rodu Gätzengrünerů. Dne 5. června Wolfhart Gätzengrüner prodal jemu náležející část vsi Jindřichovi Reissengrünerov a taktéž učinil klášter ve Waldsassenu. Kaceřov se tak dostal do rukou rodu Reissengrünerů. Jaký byl následující majetkový…  číst dále

29.1. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí, křížkovaně goticko-renesanční zdivo, šrafovaně barokní
© Jiří Úlovec (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kaceřov

Místa v okolí

 Lítov
 Rusov
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Hartoušovské mofety
 kostel sv. Mikuláše
 Mostov
 Kager, Starý zámek
 vodní nádrž Horka
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kamenný Dvůr
 Šabina
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Medard
 Soos
 kostel sv. Vavřince
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Hartenberg
 Okrouhlá
 radnice
 mariánský sloup
 Sokolov
 Cibulka
 Jubilejní kašna
 Skalná
 evangelický kostel
 Skalná
 pramen Natálie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Chlumeček
 kaple Panny Marie
 Boučí
 železniční viadukt
 hrobka Hendrich
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Hard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Salingburg
 fara
 metorologický sloup
 židovský hřbitov
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Václavský hrad
 Cheb
 Dudácká kašna
 Manský dvůr
 Michal
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 statek Bernard
 Neuhaus
 kostel sv. Ondřeje
 Plikenštejn
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Doubrava
 Skalka
 Luby
 Luby
 Lipnice
 Kapellenberg
 Starý Hrozňatov
 Cetnov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 vodní nádrž Skalka
 Jindřichovice
 Liebeneck
 Bismarckova rozhledna
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
Základní informace místa
ID místa: 2654
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama