Zámek přestavěn z původní tvrze někdy kolem r.1770 Karlem Antonínem Perglárem z Perglasu ve tvaru pravidelného čtverce. Stěny zdobeny mezipatrovou a korunní římsou. Stavbu kryje mansardová střecha. Vstup od severu dveřmi uprostřed trojosého průčelí.
Hlavní obrázek místa
Zámek z jižní strany
© Pavel Vítek 01/2006
Vesnice Kaceřov leží asi 3 km severně od Kynšperka nad Ohří a 11 km jihozápadně od Sokolova. První písemná zmínka o Kaceřově pochází z roku 1312. Kaceřovských zámek byl založen někdy kolem roku 1770 Karlem Antonínem Perglárem z Perglasu. Při výstavbě nového objektu byly použity zbytky starší tvrze, doplněné do tvaru téměř pravidelného čtverce. Jeho stěny byly zdobeny mezipatrovou a korunní římsou, okna přízemí měla prosté maltové rámce, ale okna patra zvýrazňovaly nadokenní prolamované římsy a oddělovaly ploché lizény, nároží zvýrazňovala bosáž. Patrovou stavbu kryla mansardová střecha. Vstup do přízemí vedl od severu dveřmi uprostřed trojosého průčelí. Po roce 1948 byl zámek využíván místním jednotným zemědělským družstvem, které nenakládalo s budovou zámku jako s památkou. Není divu, že počátku devadesátých let 20. století se dožila ve značně zdevastovaném stavu. Dnes patří kaceřovské obci a i když je opatřena novou střešní krytinou, zbylá část je v neutěšeném stavu.
Pavel Vítek, 26.1. 2006
historie

První písemná zmínka o Kaceřově pochází z roku 1312, kdy se o něj přeli Friedrich Hager a Jindřich starší z Hartenberka s klášterem ve Waldsassenu. Spor byl vyřešen soudně tak, že po dobu života měli majetek užívat Friedrich Hager a Jindřich starší jako leníci Waldsassenu a po jejich smrti měla tato část Kaceřova připadnout klášteru. Další část vsi však drželi jiní majitelé. Písemně je doloženo, že 30. března 1318 prodal Habart Primaschel z Hartenberka veškerá práva na polovinu vsi, drženou Friedrichem z Gätzengrünu, bratrům Bertoldovi a Friedrichovi z Gätzengrünu, kteří ji věnovali klášteru ve Waldsassenu. Větší část vsi tak držel klášter a jen menší část zůstala v rukou rodu Gätzengrünerů. Dne 5. června Wolfhart Gätzengrüner prodal jemu náležející část vsi Jindřichovi Reissengrünerov a taktéž učinil klášter ve Waldsassenu. Kaceřov se tak dostal do rukou rodu Reissengrünerů. Jaký byl následující majetkový…  číst dále

29.1. 2006

Půdorys místa

půdorys přízemí, křížkovaně goticko-renesanční zdivo, šrafovaně barokní
© Jiří Úlovec (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 1. díl [A-M], Libri, Praha 2003)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Kaceřov

Místa v okolí

 Lítov
 Rusov
 židovský hřbitov
 Hartoušovské mofety
 Kynšperk nad Ohří
 Mostov
 Kager, Starý zámek
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Kamenný Dvůr
 Šabina
 Arnoltov
 židovský hřbitov
 Soos
 kostel sv. Vavřince
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Hartenberg
 Okrouhlá
 Šibeniční vrch
 radnice
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 Sokolov
 Skalná
 evangelický kostel
 pramen Natálie
 Skalná
 kaple Panny Marie
 Starý Rybník
 Starý Rybník
 Chlumeček
 Boučí
 železniční viadukt
 hrobka Hendrich
 kostel sv. Olgy
 Císařské lázně
 Hard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 Salingburg
 fara
 metorologický sloup
 židovský hřbitov
 Schirdingerovský dům
 Špalíček
 Václavský hrad
 Dudácká kašna
 Cheb
 Manský dvůr
 kostel sv. Kunhuty
 Těšovice
 statek Bernard
 Neuhaus
 kostel sv. Ondřeje
 Plikenštejn
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Doubrava
 Skalka
 Luby
 Luby
 Lipnice
 Kapellenberg
 kostel sv. Anny
 Starý Hrozňatov
 Cetnov
 vodní nádrž Skalka
 Liebeneck
 Jindřichovice
 Bismarckova rozhledna
 Kynžvart
 Kladská
 Kladský rybník
 Kladské rašeliny
Základní informace místa
ID místa: 2654
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 29.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama