Vyhlídka na temeni skalního útvaru na vrchu Trojak (766 m n. m.) poskytuje daleký výhled od jihovýchodu k západu. Jsou vidět Zlaté hory, které přechází v Bělské vrchy a Králický Sněžník, od něhož se na sever táhne horský hřeben k dominantní Černé hoře. Od ní terén klesá do Kladské kotliny.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2016
Vyhlídka na skalnatém vrchu Trojak (766 m n. m.) se nachází v jižním Polsku v Dolnoslezském vojvodství v okrese Klodzko ve Zlatých horách nedaleko lázeňského města Lądek-Zdrój (německy Bad Landeck, česky Landek) v blízkosti státní hranice s Českou republikou. Nejlépe se k vyhlídce dostanete z polského lázeňského města Lądek-Zdrój. Na konci ul. Leśna je poměrně velké parkoviště, z něhož vychází červeně a modře značená turistická stezka vedoucí k vyhlídce na Trojaku a dále pokračuje přes zříceninu hradu (polsky zamek) Karpień. Od parkoviště je to na vyhlídku po turistické stezce asi 2 km lesem, tedy asi 1 hodinu cesty (podle aktuálního počasí a aktuálního stavu pěšiny) jedním směrem. Na Trojak se dá jít také z Rychlebských hor přes pěší hraniční přechod Černý Kout. Na první pohled se nezdá skalní útvar na Trojaku nijak zajímavý, ale když přijdete blíž zjistíte, že opak je pravdou. Po výstupu po skálním schodišti na skalní plošinu se vám naskytne nádherný daleký výhled na Kladskou kotlinu od jihovýchodu k západu. Vlevo v jihovýchodním směru uvidíte svahy Zlatých hor, které přechází v Bělské vrchy (Góry Bialskie). Na jihu uvidíte Králický Sněžník, od něhož se na sever táhne hřeben k dominantní Černé hoře (Czarnej Górze, 1 205 m n. m.) a od ní terén klesá do Kladské kotliny (Kotliny Kłodzkej). Na vrchu Trojak je kromě vyhlídky několik dalších zajímavých skalních útvarů jako například Szyb, Skalny Mur, Trzy Baszty, Skalna Brama a další. Skály jsou využívány často horolezci. Pokud Vám zůstane čas a síly, můžete navštívit i samotné město s množstvím památek. Patří k nim například staré centrum s radnicí, středověký kamenný most nebo lázeňský pavilon Wojciech a také mnoho sakrálních staveb.
Luděk Vláčil, 30.10. 2016
Polsko, dolnośląskie,

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 13181
Typ místa: ostatní
Podkategorie: vyhlídka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama