První zmínka o kostele je z roku 1723. Současný kostel byl vystavěn v letech 1792–1793. Kostel je jednolodní, plochostropý, vyzděný převážně z kamene. Jednomanuálové varhany pocházejí z roku 1878. Kostel je od roku 2008 kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Ludvíkově u Vrbna Pod Pradědem
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Ludvíkov leží 4 km jihozápadně od Vrbna pod Pradědem a 15 km severozápadně od Bruntálu. Kostel Narození Panny Marie najdeme přímo u silnice vedoucí z Vrbna do Karlovy Studánky po pravé straně.
Pavel Vítek, 5.3. 2016
popis

Kostel Narození Panny Marie je jednolodní, plochostropá stavba, vyzděná převážně z kamene. Hlavní vstup je situován v jižní stěně. Kněžiště s oltářní architekturou je umístěno v západní části a od kostelní lodi je odděleno vítězným obloukem. Za presbyteriem je vchod do sakristie. Stropní části včetně fabionu jsou zdobeny dekorativní malbou. V centrální části jsou v iluzivních rámech poprsí čtyř evangelistů. Původní břidlicová podlaha byla počátkem 20. století překryta dlaždicemi. Při rekonstrukci v letech 2009-2010 byla zase původní podlaha obnovena. Ve východní části lodi je kůr s varhanami. Jednomanuálové varhany pochází z roku 1878 a jsou od firmy Rieger-Kloss z Krnova. Kostel je v majetku obce Ludvíkov a od roku 2008 je vyhlášen kulturní památkou.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecludvikov.cz, 5.3. 2016

historie

Obec založil řád německých rytířů v roce 1672 v údolí Bílé Opavy při železárnách, které zde byly zřízeny. První zmínka o kostele je z roku 1723. V roce 1775 stála na místě dnešního kostela dřevěná kaple. Roku 1792 byla zahájena stavba kamenného kostela. Dostavěn byl roku 1793 a je nejstarší stavbou v Ludvíkově. V roce 1806 byl ve věži zavěšen první zvon a v roce 1870 byla zakoupeny další dva zvony. Opravami prošel kostel v letech 1860 a 1887. Pak až do rekonstrukce v devadesátých letech 20. století se žádné opravy neprováděly. Kostel a část mobiliáře je od roku 2008 kulturní památkou.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecludvikov.cz, 5.3. 2016

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Ludvíkov

Místa v okolí

 Fürstenwalde
 kašna
 evangelická zvonice
 Vrbno pod Pradědem
 Mnichov
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Freudenštejn
 kaple sv. Hedviky
 Quinburk
 kosárna
 Tlustá Berta
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 chata Ovčárna
 Praděd
 chata Barborka
 Petrovy kameny
 chata Švýcárna
 hraniční sloup
 Heřmanovice
 Malá Morávka
 Široká Niva
 Široká Niva
 Koberštejn
 Dolní Holčovice
 Lurdská jeskyně
 Františkova myslivna
 kaple sv. Anny
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Kalich hořkosti
 lípa Hadí královna
 chata Rejvíz
 barokní most
 Eldorado
 Moravická kyselka
 Červenohorské sedlo
 Edelštejn
 Hynčice
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Adolfovice
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 Zelené kameny
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Ztracené kameny
 Město Albrechtice
 sanatorium Altvater
 Zlatý Chlum
 Jeseník
 radnice
 dům Katovna
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 fojtství
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vrbno pod Pradědem
Palackého 221
793 26 Vrbno pod Pradědem
Tel: 731 534 033
http://www.vrbnopp.eu
rkf.vrbnopodpradedem@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12729
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama