První zmínka o kostele je z roku 1723. Současný kostel byl vystavěn v letech 1792–1793. Kostel je jednolodní, plochostropý, vyzděný převážně z kamene. Jednomanuálové varhany pocházejí z roku 1878. Kostel je od roku 2008 kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Ludvíkově u Vrbna Pod Pradědem
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Ludvíkov leží 4 km jihozápadně od Vrbna pod Pradědem a 15 km severozápadně od Bruntálu. Kostel Narození Panny Marie najdeme přímo u silnice vedoucí z Vrbna do Karlovy Studánky po pravé straně.
Pavel Vítek, 5.3. 2016
popis

Kostel Narození Panny Marie je jednolodní, plochostropá stavba, vyzděná převážně z kamene. Hlavní vstup je situován v jižní stěně. Kněžiště s oltářní architekturou je umístěno v západní části a od kostelní lodi je odděleno vítězným obloukem. Za presbyteriem je vchod do sakristie. Stropní části včetně fabionu jsou zdobeny dekorativní malbou. V centrální části jsou v iluzivních rámech poprsí čtyř evangelistů. Původní břidlicová podlaha byla počátkem 20. století překryta dlaždicemi. Při rekonstrukci v letech 2009-2010 byla zase původní podlaha obnovena. Ve východní části lodi je kůr s varhanami. Jednomanuálové varhany pochází z roku 1878 a jsou od firmy Rieger-Kloss z Krnova. Kostel je v majetku obce Ludvíkov a od roku 2008 je vyhlášen kulturní památkou.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecludvikov.cz, 5.3. 2016

historie

Obec založil řád německých rytířů v roce 1672 v údolí Bílé Opavy při železárnách, které zde byly zřízeny. První zmínka o kostele je z roku 1723. V roce 1775 stála na místě dnešního kostela dřevěná kaple. Roku 1792 byla zahájena stavba kamenného kostela. Dostavěn byl roku 1793 a je nejstarší stavbou v Ludvíkově. V roce 1806 byl ve věži zavěšen první zvon a v roce 1870 byla zakoupeny další dva zvony. Opravami prošel kostel v letech 1860 a 1887. Pak až do rekonstrukce v devadesátých letech 20. století se žádné opravy neprováděly. Kostel a část mobiliáře je od roku 2008 kulturní památkou.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecludvikov.cz, 5.3. 2016

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Ludvíkov

Místa v okolí

 Fürstenwalde
 kašna
 evangelická zvonice
 Vrbno pod Pradědem
 Mnichov
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Freudenštejn
 kaple sv. Hedviky
 Quinburk
 kosárna
 Tlustá Berta
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Na Skalce
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 chata Ovčárna
 Praděd
 chata Barborka
 Petrovy kameny
 chata Švýcárna
 hraniční sloup
 Heřmanovice
 Malá Morávka
 Vysoký vodopád
 Široká Niva
 Široká Niva
 Koberštejn
 Dolní Holčovice
 Lurdská jeskyně
 Františkova myslivna
 kaple sv. Anny
 Jelení studánka
 Nová Ves
 Alfrédova chata
 Kalich hořkosti
 lípa Hadí královna
 chata Rejvíz
 barokní most
 Eldorado
 Moravická kyselka
 Červenohorské sedlo
 Edelštejn
 Hynčice
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Adolfovice
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 Zelené kameny
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Ztracené kameny
 Město Albrechtice
 sanatorium Altvater
 Zlatý Chlum
 Jeseník
 radnice
 dům Katovna
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 fojtství
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vrbno pod Pradědem
Palackého 221
793 26 Vrbno pod Pradědem
Tel: 731 534 033
http://www.vrbnopp.eu
rkf.vrbnopodpradedem@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12729
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama