První zmínka o kostele je z roku 1723. Současný kostel byl vystavěn v letech 1792–1793. Kostel je jednolodní, plochostropý, vyzděný převážně z kamene. Jednomanuálové varhany pocházejí z roku 1878. Kostel je od roku 2008 kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie v Ludvíkově u Vrbna Pod Pradědem
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Ludvíkov leží 4 km jihozápadně od Vrbna pod Pradědem a 15 km severozápadně od Bruntálu. Kostel Narození Panny Marie najdeme přímo u silnice vedoucí z Vrbna do Karlovy Studánky po pravé straně.
Pavel Vítek, 5.3. 2016
popis

Kostel Narození Panny Marie je jednolodní, plochostropá stavba, vyzděná převážně z kamene. Hlavní vstup je situován v jižní stěně. Kněžiště s oltářní architekturou je umístěno v západní části a od kostelní lodi je odděleno vítězným obloukem. Za presbyteriem je vchod do sakristie. Stropní části včetně fabionu jsou zdobeny dekorativní malbou. V centrální části jsou v iluzivních rámech poprsí čtyř evangelistů. Původní břidlicová podlaha byla počátkem 20. století překryta dlaždicemi. Při rekonstrukci v letech 2009-2010 byla zase původní podlaha obnovena. Ve východní části lodi je kůr s varhanami. Jednomanuálové varhany pochází z roku 1878 a jsou od firmy Rieger-Kloss z Krnova. Kostel je v majetku obce Ludvíkov a od roku 2008 je vyhlášen kulturní památkou.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecludvikov.cz, 5.3. 2016

historie

Obec založil řád německých rytířů v roce 1672 v údolí Bílé Opavy při železárnách, které zde byly zřízeny. První zmínka o kostele je z roku 1723. V roce 1775 stála na místě dnešního kostela dřevěná kaple. Roku 1792 byla zahájena stavba kamenného kostela. Dostavěn byl roku 1793 a je nejstarší stavbou v Ludvíkově. V roce 1806 byl ve věži zavěšen první zvon a v roce 1870 byla zakoupeny další dva zvony. Opravami prošel kostel v letech 1860 a 1887. Pak až do rekonstrukce v devadesátých letech 20. století se žádné opravy neprováděly. Kostel a část mobiliáře je od roku 2008 kulturní památkou.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.obecludvikov.cz, 5.3. 2016

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Ludvíkov

Místa v okolí

 Fürstenwalde
 kašna
 evangelická zvonice
 Vrbno pod Pradědem
 Mnichov
 Pustý zámek
 Rabenštejn
 vodopád
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Freudenštejn
 kaple sv. Hedviky
 Quinburk
 kosárna
 Tlustá Berta
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Drakov
 vysoká pec Drakov
 chata Ovčárna
 Praděd
 chata Barborka
 Petrovy kameny
 chata Švýcárna
 hraniční sloup
 Heřmanovice
 Malá Morávka
 Široká Niva
 Široká Niva
 Koberštejn
 Dolní Holčovice
 Lurdská jeskyně
 Františkova myslivna
 kaple sv. Anny
 Jelení studánka
 Alfrédova chata
 Kalich hořkosti
 lípa Hadí královna
 chata Rejvíz
 barokní most
 Eldorado
 Moravická kyselka
 Červenohorské sedlo
 Edelštejn
 Hynčice
 městské hradby
 Bruntál
 panský dům
 kaple sv. Michala
 Adolfovice
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 Zelené kameny
 evangelický kostel
 kostel sv. Jiří
 Ztracené kameny
 Město Albrechtice
 sanatorium Altvater
 Zlatý Chlum
 Jeseník
 radnice
 dům Katovna
 Priessnitzova hrobka
 Lázně Jeseník
 Balneopark
 fojtství
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Vrbno pod Pradědem
Palackého 221
793 26 Vrbno pod Pradědem
Tel: 731 534 033
http://www.vrbnopp.eu
rkf.vrbnopodpradedem@doo.cz
Základní informace místa
ID místa: 12729
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama