
Vrkoč je chráněnou přírodní památkou od svého vyhlášení v roce 1966 o výměře 1,4 ha. Tento zajímavý útvar byl objeven až při stavbě železniční trati do Ústí nad Labem koncem 19. stol. O zachování skály pro další generace se zasloužili geolog a petrograf J.E.Hibsch z Homole a ing. Negrelli. Skalní kámen byl v té době využíván pro těžbu kamene, třeba na dlažbu ústeckého náměstí. Vznik tohoto geologického útvaru je vysvětlován tak, že do geologického podloží Českého středohoří, které tvoří druhohorní křídové pískovce, začalo později, v miocenním období mladších třetihor pronikat žhavé magma, které postupným ochlazováním a průnikem plynů získalo sloupcovitou odlučnost. A vzhledem k tlakům v různých směrech došlo k vějířovitému uspořádání sloupců. Sloupce jsou o průměru několika cm, ale např. skály okolo Vaňovskoho vodopádu tvoří sloupce až o průměru 1-2 m. Vrkoč je tvořen olivinickým čedičem.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.