Pomník T. G. Masaryka byl vytvořen patrně ve 30. l. 20. stol. V obd. německé okupace byl odstraněn, k jeho slavnostnímu znovuodhalení došlo 19.5.1946. Po únoru r. 1948 byl z pomníku odstraněn reliéf T.G.M. Z iniciativy místních občanů byl pomník obnoven a v říjnu r. 2008 znovu slavnostně odhalen.
Hlavní obrázek místa
Opravený pomník v roce 2008, k 90. výročí založení českého státu
© Mgr. Katka Valešová, r. 2008

Pomník T. G. Masaryka

Podle Pavla Koukala, autora publikace s názvem „Budu se na vás dívat – Osudy pomníků T. G. Masaryka na severu Čech“, bylo na severu Čech prvnímu československému prezidentovi postaveno 60 pomníků. Bohužel, jen malou část z nich se podařilo obyvatelům zachránit přes období totalitních režimů. Podobný osud měl i pomník T. G. Masaryka, který se nachází vedle kostela sv. Václava a hrobky šlechtického rodu Chotků. Datum založení pomníku není zatím přesně známo. Pamětníci je odhadují na konec 30. let 20. stol. Pomník byl odstraněn v době německé okupace a k jeho znovuodhalení došlo 19. května 1946. Při této příležitosti byl pořádán zahradní koncert spojený s lidovou veselicí v místním hostinci U Ševčíků. Dle pamětníků školní děti společně s paní učitelkou zpívaly píseň „Čechy krásné, Čechy mé“. Před několika lety byl osloven pan Šimon z Velkého Března, který se osobně zúčastnil slavnostního znovuodhalení pomníku. Podle pamětníka kvádry k pomníku vytesal valtířovský kameník Zeman a kámen prý pocházel z lomu ve Valtířově. Z historické pozvánky se dále dozvíme, že v předvečer oslav tu divadelní kroužek uvedl hru „Přijede pan prezident“. Z pomníku byl po únoru r. 1948 odstraněn reliéf T.G.M. a monument pomalu chátral. Roku 2008 byl pomník z iniciativy místních občanů již podruhé obnoven a slavnostně odhalen k 90. výročí vzniku Československé republiky 27. října 2008.
Mgr. Kateřina Valešová, zdroj www.nup.cz, 30.5. 2013
historie

Obec Valtířov (Waltirsche)

Název vsi vznikl z osobního jména Valterův, tj. dvůr. Dobu jejího založení snad lze klást do průběhu 13. století. Avšak jsou doklady o mnohem dřívějším osídlení tohoto místa – archeologické nálezy kultury se šňůrovou keramikou, žárových hrobů a zbytků laténské kultury. Neznámý majitel v obci nechal vystavět kostel sv. Václava, připomínaný poprvé roku 1352. V místě domu čp. 3 stával svobodný dvůr s celnicí na Labi. Na táhlém hřebeni na vrchu Hradiště (270 m n. m.) byla doložena signalizační plošina, sloužící k podávání ohňových zpráv. Ves po většinu doby své existence tvořila součásti různých statků, především nedalekého hradu Varty, k němuž patřila nejpozději od roku 1397. Později patřila ke Svádovu, od něhož byla během 18. století oddělena, aby nakonec připadla ke statku Zahořany. Ves odkoupil z bývalého zahořanského panství roku 1846 hrabě Karel Chotek, nejvyšší purkrabí Českého království a od roku 1869 byla osadou obce Svádov.…  číst dále

Mgr. Kateřina Valešová, 30.5. 2013

Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Valtířov

Místa v okolí

 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 křížek U Jánika
 Mojžíř
 Kozí vrch
 Velké Březno
 Svádov
 Varta
 Velké Březno
 Krásné Březno
 kostel sv. Floriána
 Blansko
 Velké Březno
 ZOO Ústí nad Labem
 boží muka
 Nová Ves
 Leština
 Mariánský most
 Erbenova vyhlídka
 kostel sv. Martina
 Benešův most
 Lucemburkův kopec
 kombinovaný most
 železniční most
 Větruše
 Střekov
 městské museum
 městské divadlo
 Tašov
 Masarykova zdymadla
 popraviště
 městské lázně
 Těchlovice
 kostel sv. Pia V.
 nemocnice
 kostel sv. Josefa
 Vrkoč
 Vaňovský vodopád
 Vrabinec
 Zubrnice
 kostel sv. Mikuláše
 Klíšský dvůr
 Buková hora
 Vraty (Rattenstein)
 silniční most
 kostel sv. Vavřince
 Panna
 kostel sv. Václava
 Habrovice
 Varhošť
 evangelický kostel
 Střížovický vrch
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 Jílové
 Kalich
 kaple sv. Prokopa
 Nový zámek Trmice
 kostel sv. Mikuláše
 obecní studna
 sloup sv. Kříže
 kaple Panny Marie
 Třebušín
 průmyslový vodovod
 Libouchec
 Velký Chlum
 Hlinná
 kostel sv. Václava
 hrobka rodiny Botschen
 kostel sv. Barbory
 Náčkovice
 Kamýk
 Bynov
 Císařská rozhledna
 pomník bitvy u Ústí
 ovčí můstek
 Podmokly
 hlavní nádraží
 evangelický kostel
 Podmokly
 synagoga
 bývalá pošta
 Bílé stráně
 Pruský pomník
 Litýš
 Radejčín
 radnice
 ZOO Děčín
 Staroměstský most
 železniční most
 kostel sv. Josefa
 Přemyslův pomník
 Jubilejní pomník
 Kamýk
 kostel sv. Matouše
 Kamýk
 řetězová lávka
 evangelický kostel
 Pastýřská stěna
 Děčín
 Libochovany
 Chlumec
 kostel sv. Anny
 Tyršův most
 Žitenice
 kostel sv. Havla
 bývalá radnice
 kostelní věž
 Levín
 Sedlo
 Schönstein
 kostel sv. Anny
 Ploskovice
 Hliňany
 Srdov
 Mostka
 kostel sv. Anny
 fara Býčkovice
 vila Waldstein
 starokatolický kostel
 koncentrační tábor
 Kohout
 hradiště Hrádek
 Tiské stěny
 kostel sv. Václava
 Kalvárie
 katovna
 Ruský pomník
 kostel sv. Vojtěcha
 Litoměřice
 hromadný hrob
 Francouzský pomník
 kamenný most
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Pieta
 vila Pfaffenhof
 Ploučnická vyhlídka
 Velké Žernoseky
 Ostrý
 nová radnice
 mariánský sloup
 Velký Újezd
 Schönfeldovský dům
 Konojedovský dům
 evangelický kostel
 Sokolí vrch
 Držovice
 kamenolom
 Oparno
 kostel sv. Mikuláše
 Liběšice
 Krásný Les
 Paradies
 kostel sv. Kateřiny
 Bílý Újezd
 kaple sv. Václava
 Velemín
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Velemín
 Špičák
 Milešovka
 Milešov
 socha sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 11249
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama