Renesanční hospodářský dvůr s obytnou částí – tvrzí, později nazývanou zámek, byl založen ve 2. pol. 16. stol. za Gyntera z Bynu (Güntera z Bünau). Renesanční dvoukřídlý zámek s věží tvoří severozápadní část poplužního dvora. Od léta 2016 po obnově zpřístupněn veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zámek s věží
© Vladimír Studecký, 07/2007
Obec Libouchec leží při silnici I/13 vedoucí z Teplic do Děčína, v údolí Jílovského potoka, nedaleko od CHKO Labské pískovce. Většina map zaznamenává v obci zámek, který byl r. 1989 vyhlášen kulturní památkou. Paradoxně od r. 1989 až do r. 2003 postupně chátral a téměř zanikl. Až s novým vlastníkem došlo k jeho rekonstrukci, k zachování této původní renesanční tvrze a od léta 2016 i k jeho zpřístupnění veřejnosti. V sousedství zámku se nachází golfové hřiště a poblíž zřícenina kaple.
29.7. 2007
popis

Jedná se o renesanční dvoukřídlou budovu ležící v severozápadní části poplužního dvora. Jižní část je patrová, severní dvoupatrová, krytá sedlovou střechou a opatřena je vysokým štítem členěným římsami. Nádvorní průčelí obou křídel byla propojena krátkou pavlačí, po níž se zachovaly dvě zdobné konzoly. K jižnímu křídlu, které je podsklepeno, je přistavěna osmiboká věž se schodištěm do patra. V přízemí jižního křídla jsou čtyři místnosti, v přízemí severního křídla jsou dvě místnosti s křížovými klenbami a dlouhá chodba. Stejnou dispozici mají i plochostropá patra.

L.P. (Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M), 29.7. 2007

historie

Ves Libouchec, dříve Königswald, byla založena v poslední třetině 13. století na území patřícím zčásti panovníkovi a zčásti johanitskému řádu, později spojena se jménem rodu Vartenberků sídlícím na Děčíně, který zde založil kostel zasvěcený svatým Třem králům. Vartenberkové drželi Libouchec až do roku 1511. Stará tvrz. Snad ještě ve 14. stol. byla v Libouchci založena tvrz pravděpodobně jako sídlo mana pověřeného službami Vartenberkům. Stála uprostřed vsi mezi kostelem a mladším poplužním dvorem a později zanikla. Na jejím tvrzišti byl později postaven dům čp. 175. Tvrziště bylo znatelné až do sedmdesátých let 20. století, později při výstavbě kotelny bylo však zničeno. Mladší renesanční tvrz. Roku 1579 získal Libouchec s okolními vesnicemi Günter z Bynu (Bünau), který založil asi 350 metrů západně od kostela nový poplužní dvůr a v jeho severozápadním nároží dal zbudovat renesanční tvrz. Tvrz se později začala nazývat zámkem, k obytným…  číst dále

L.P. (Úlovec Jiří: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, Libri, 2003, 1. díl, A - M), 29.7. 2007

Další texty historie

Půdorys místa

Plán přízemí tvrze, Libouchec, plán přízemí tvrze. Renesanční zdivo značeno křížky, mladší zdivo neznačeno, husté křížky vyznačují mladší zázdívky. Kresba autor podle zaměření uloženého ve SÚPP Praha.
Úlovec J.: Hrady, zámky a tvrze na Ústecku, Ústecká vlastivěda sv III, Město Ústí nad Labem, 2002
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Libouchec

Místa v okolí

 Schönstein
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Císařská rozhledna
 Jílové
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 Habrovice
 Krásný Les
 bývalá pošta
 kostel sv. Václava
 Pruský pomník
 Blansko
 Bynov
 kostel sv. Mikuláše
 Špičák
 Erbenova vyhlídka
 Jubilejní pomník
 Chlumec
 kostel sv. Havla
 obecní studna
 Střížovický vrch
 Mojžíř
 nemocnice
 Klíšský dvůr
 kaple
 ZOO Ústí nad Labem
 kostel sv. Floriána
 kostel apoštola Pavla
 městské lázně
 Krásné Březno
 městské museum
 městské divadlo
 Mariánský most
 Benešův most
 pomník T. G. Masaryka
 Chlumecká kaple
 Chotkovská hrobka
 kostel sv. Václava
 ovčí můstek
 kombinovaný most
 železniční most
 popraviště
 Svádov
 kostel sv. Vavřince
 evangelický kostel
 Větruše
 kostel sv. Josefa
 Kozí vrch
 pomník bitvy u Ústí
 synagoga
 evangelický kostel
 radnice
 Francouzský pomník
 ZOO Děčín
 Střekovská vyhlídka
 hlavní nádraží
 kostel sv. Václava
 Podmokly
 Juchtová kaple
 Podmokly
 hromadný hrob
 křížek U Jánika
 Pastýřská stěna
 železniční most
 Ruský pomník
 řetězová lávka
 Tyršův most
 Děčín
 Staroměstský most
 Velké Březno
 Varta
 bývalá radnice
 Velké Březno
 Kyšperk
 Nová Ves
 evangelický kostel
 Střekov
 vila Waldstein
 Masarykova zdymadla
 Nový zámek Trmice
 starokatolický kostel
 Vrabinec
 Velký Chlum
 Těchlovice
 Velké Březno
 Vrkoč
 Vaňovský vodopád
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Wolfganga
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Josefa
 Starý dvůr
 kostel sv. Anny
 štola Starý Martin
 Krupka – MPZ
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ducha
 Krupka
 Leština
 kostel sv. Apolináře
 socha sv. Vojtěcha
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Vraty (Rattenstein)
 Lucemburkův kopec
 Belveder
 Buková hora
 židovský hřbitov
 Suchá Kamenice
 kostel sv. Pia V.
 Zubrnice
 Doubravská Hora
 Hadí lázně
 kostel sv. Alžběty
 nádražní budova
 synagoga
 Seumeho kaple
 Letná
 Škvárovník
Kontaktní informace
Polesí Střekov, a.s.
Zámecká 342
403 35 Libouchec
Tel: 733 600 072; 736 754 954
http://www.zameklibouchec.eu/
zameklibouchec@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 5518
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama