
Václav z Vartemberka
král Václav IV.
Václav z Vartemberka
Jan z Vartemberka
král Václav IV., zastavěno Bohuslavovi ze Zvěřince
král Zikmund, zastavěno Bohuslavovi ze Zvěřince
král Zikmund
Albrecht Schenk z Landsbergu
saská knížata
Zikmund z Vartemberka
Jan z Vartemberka
Anna z Vartemberka rozená z Dubé a dcera Kateřina
Mikuláš z Hermsdorfu
Kryštof z Hermsdorfu
Kryštof ml. Z Hermsdorfu (syn Kryštofa z H.)
Volfart Planknár z Kynšperka
Jan z Vartemberka
Jindřich z Bynu
Rudolf z Bynu
Gynter z Bynu
nedospělí synové pánů z Bynu, kteří nejsou známy
Jindřich starší z Bynu na Děčíně
Rudolf z Bynu (syn Jindřicha st. z Bynu na Děčíně)
Gynter z Bynu (synovec Rudolfa z Bynu)
Kryštof Šimon z Thunu na Děčíně
Gynter z Bynu (synovec Rudolfa z Bynu)
syn Kryštofa Šimona z Thunu, kterému jej prodal Jan Zikmund
Barbora Kateřina z Trautmannsdorfu (vdova po předchozím majiteli)
Marie Alžběta rozená z Weissenwolfu
Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci
Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.
Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.
Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.
Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.
Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?