Horusický rybník (415 ha) je třetím největším rybníkem u nás. Byl dostavěn v letech 1511–1512 Štěpánkem Netolickým. Na březích se nacházejí dvě nepřístupná chráněná území, kolem protéká Zlatá stoka. Území je domovem významné fauny a flory.
Hlavní obrázek místa
Horusický rybník
© Jiří Cukr, 08/2009
Horusický rybník leží v severní části CHKO Třeboňsko, 3 km jihozápadně od Veselí nad Lužnicí. Přes jeho hráz (délka cca 730 m) vede silnice na Třeboň, je zde také parkoviště a vyhlídka na vodní hladinu. Ves Horusice, po níž má jméno, se nachází u severního okraje.
Jiří Cukr , 24.8. 2009
popis

Se svými 415 hektary je Horusický rybník třetím největším v ČR (po Rožmberku a Bezdrevu). K zajímavostem patří i to, že je nejspodnějším rybníkem na proslulé Zlaté stoce, která se pod hrází vlévá po své 42 km dlouhé pouti do Lužnice. Silnice potok překonává po starém klenutém mostku. Po jižní straně rybníka se nachází rozsáhlé rašeliniště s četnými jezírky (národní přírodní rezeravace Ruda, nepřístupná). Na západním břehu je vyhlášena přírodní rezervace Horusická blata, také nepřístupná. Celé území rybníka a jeho bezprostředního okolí se stalo útočištěm ohrožených a chráněných rostlin a živočichů (Horusický rybník např. patří celoročně mezi významné tahové zastávky vodních ptáků).

Jiří Cukr , 24.8. 2009

historie

Horusice se prvně připomínají na listině z roku 1294 a sousední Oslov v roce 1378. Okolo roku 1500 se v jejich okolí začalo se stavbou nového velkého rybníka. Při stavbě, kterou vedl fišmistr Štěpánek Netolický, zcela zanikla ves Oslov, kde ještě v roce 1467 stálo devět domů. Horusičtí zase přišli o četné pole a louky, na což si následně nejednou stěžovali u třeboňské vrchnosti. Rybník byl do současné podoby a velikosti dokončen v letech 1511–1512. Po hospodářské stránce náleží mezi nejvýnosnější v Čechách, výlov se koná jednou za dva roky.

Jiří Cukr , 24.8. 2009

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Horusice

Místa v okolí

 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 návesní kaple
 Poštovský dům
 nová radnice
 radnice
 měšťanský pivovar
 Weisův dům
 Talíř
 kaple
 Hamr
 návesní kaple
 výklenková kaple
 Dráchov
 Dolní Bukovsko
 výklenková kaple
 Švamberk
 výklenková kaple
 Zálší
 stará radnice
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Lomnice nad Lužnicí
 Hvozdno
 Fuglhaus
 Radonice
 kříž II.
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 kovaný kříž I.
 Lžín
 Bzí
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 výklenková kaplička
 boží muka
 Soběslav
 Svákov
 Babky
 výklenková kaple
 Kardašova Řečice
 Provod, Prochod
 boží muka
 Mezná
 Žimutice
 rybník Rožmberk
 kaple
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Žimutice
 výklenková kaple
 Jemčina
 Dírná
 boží muka
 Dolní Kněžeklady
 boží muka
 návesní kaple
 Březnice
 venkovský dům
 kaple
 kovárna
 židovský hřbitov
 boží muka
 synagoga
 Pluhův Žďár
 Tučapy
 boží muka
 Hradec u Dobřejovic
 Černice
 Červená Lhota
 Budislav
 Chotěmice
 Orty
Základní informace místa
ID místa: 8176
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama