Terénní zbytky tvrziště doloženého r. 1570. Zachovaly se jen val a příkop, které chránily tvrz od severu, kde stávala věž. Město dalo tvrziště osázet stromy a tak byly zachráněny stopy někdejšího opevnění. Tvrz zanikla za husitským válek, kdy byla pobořena. Dodnes se místu říká Hrad.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Za jižním okrajem města Kardašova Řečice, které leží na silnici i železniční trati spojující Jindřichův Hradec s Veselím nad Lužnicí, lze dodnes nalézt skromné pozůstatky bývalého hradu či tvrze. Cesta k nim vede nejprve ke hřbitovu a od něj dále k jihu směrem k Obecnímu novému rybníku a starému židovskému hřbitovu.
Jiří Cukr, 7.12. 2003
historie

Tvrz Babky stávala na úpatí mírného návrší a zachovala se o ní jediná zmínka z r. 1570 v listině, kterou Adam z Hradce dal městu Kardašově Řečici „rybníček Zrádnou pod pustou tvrzí jménem Babky“ (pojmenování pak přešlo na blízký les) náhradou za pozemky, které zatopil nově založený panský rybník zvaný Ochoz. Místo, kterému se dodnes říká Hrad, popsal r. 1835 tehdejší ředitel řečického panství A. Bělohoubek jako „…hrad, z něhož některé ostatky, val, příkop a travou zarostlé zdi viděti jest“. A. Sedláček spatřoval v dochovaných zbytcích opevnění hrad původních držitelů Řečice, pánů z Řečice a pánů ze Sezimova Ústí, vystavěný v polovině 14. století, který zpustl v 15. století, když bylo Řečicko natrvalo připojeno k hradeckému panství. Z tvrze se dosud zachovaly val a příkop, které ji chránily od severu, kde stávala věž, a od východu. Val na jižní straně byl později prokopán a tudy vede tvrzištěm cesta…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze V Čechách na Morevě a ve Slzsku, Jižní Čechy, 21.5. 2019

Půdorys místa


© Král /cedule u místa
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Barbory
 Pluhův Žďár
 Rýdův kopec
 Hamr
 Dírná
 Lžín
 boží muka
 Jemčina
 Červená Lhota
 boží muka
 Mezná
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Nežárecká brána
 Fuglhaus, Flughaus
 Chotěmice
 Jindřichův Hradec
 Poštovský dům
 židovský hřbitov
 synagoga
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 Talíř
 Weisův dům
 radnice
 Landfrasova tiskárna
 sokolovna
 děkanství
 kaple Kalvárie
 Dráchov
 Horusický rybník
 Stráž nad Nežárkou
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Marka
 Budislav
 Tučapy
 Lásenice
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Lomnice nad Lužnicí
 Brandlín
 rybník Rožmberk
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 židovský hřbitov
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 1647
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama