Babky

Kardašova Řečice, Hrad
Terénní zbytky tvrziště doloženého r. 1570. Zachovaly se jen val a příkop, které chránily tvrz od severu, kde stávala věž. Město dalo tvrziště osázet stromy a tak byly zachráněny stopy někdejšího opevnění. Tvrz zanikla za husitským válek, kdy byla pobořena. Dodnes se místu říká Hrad.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Za jižním okrajem města Kardašova Řečice, které leží na silnici i železniční trati spojující Jindřichův Hradec s Veselím nad Lužnicí, lze dodnes nalézt skromné pozůstatky bývalého hradu či tvrze. Cesta k nim vede nejprve ke hřbitovu a od něj dále k jihu směrem k Obecnímu novému rybníku a starému židovskému hřbitovu.
Jiří Cukr, 7.12. 2003
historie

Tvrz Babky stávala na úpatí mírného návrší a zachovala se o ní jediná zmínka z r. 1570 v listině, kterou Adam z Hradce dal městu Kardašově Řečici „rybníček Zrádnou pod pustou tvrzí jménem Babky“ (pojmenování pak přešlo na blízký les) náhradou za pozemky, které zatopil nově založený panský rybník zvaný Ochoz. Místo, kterému se dodnes říká Hrad, popsal r. 1835 tehdejší ředitel řečického panství A. Bělohoubek jako „…hrad, z něhož některé ostatky, val, příkop a travou zarostlé zdi viděti jest“. A. Sedláček spatřoval v dochovaných zbytcích opevnění hrad původních držitelů Řečice, pánů z Řečice a pánů ze Sezimova Ústí, vystavěný v polovině 14. století, který zpustl v 15. století, když bylo Řečicko natrvalo připojeno k hradeckému panství. Z tvrze se dosud zachovaly val a příkop, které ji chránily od severu, kde stávala věž, a od východu. Val na jižní straně byl později prokopán a tudy vede tvrzištěm cesta…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze V Čechách na Morevě a ve Slzsku, Jižní Čechy, 21.5. 2019

Půdorys místa


© Král /cedule u místa
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Barbory
 Pluhův Žďár
 Rýdův kopec
 Hamr
 Dírná
 Lžín
 boží muka
 Jemčina
 Červená Lhota
 boží muka
 Mezná
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Fuglhaus
 Nežárecká brána
 Chotěmice
 Weisův dům
 Landfrasova tiskárna
 Jindřichův Hradec
 židovský hřbitov
 synagoga
 radnice
 Talíř
 nová radnice
 měšťanský pivovar
 Poštovský dům
 děkanství
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 Dráchov
 Horusický rybník
 Stráž nad Nežárkou
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Marka
 Budislav
 Tučapy
 Lásenice
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Lomnice nad Lužnicí
 Brandlín
 rybník Rožmberk
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 židovský hřbitov
 kaple
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 1647
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama