Babky

Kardašova Řečice, Hrad
Terénní zbytky tvrziště doloženého r. 1570. Zachovaly se jen val a příkop, které chránily tvrz od severu, kde stávala věž. Město dalo tvrziště osázet stromy a tak byly zachráněny stopy někdejšího opevnění. Tvrz zanikla za husitským válek, kdy byla pobořena. Dodnes se místu říká Hrad.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 05/2019
Za jižním okrajem města Kardašova Řečice, které leží na silnici i železniční trati spojující Jindřichův Hradec s Veselím nad Lužnicí, lze dodnes nalézt skromné pozůstatky bývalého hradu či tvrze. Cesta k nim vede nejprve ke hřbitovu a od něj dále k jihu směrem k Obecnímu novému rybníku a starému židovskému hřbitovu.
Jiří Cukr, 7.12. 2003
historie

Tvrz Babky stávala na úpatí mírného návrší a zachovala se o ní jediná zmínka z r. 1570 v listině, kterou Adam z Hradce dal městu Kardašově Řečici „rybníček Zrádnou pod pustou tvrzí jménem Babky“ (pojmenování pak přešlo na blízký les) náhradou za pozemky, které zatopil nově založený panský rybník zvaný Ochoz. Místo, kterému se dodnes říká Hrad, popsal r. 1835 tehdejší ředitel řečického panství A. Bělohoubek jako „…hrad, z něhož některé ostatky, val, příkop a travou zarostlé zdi viděti jest“. A. Sedláček spatřoval v dochovaných zbytcích opevnění hrad původních držitelů Řečice, pánů z Řečice a pánů ze Sezimova Ústí, vystavěný v polovině 14. století, který zpustl v 15. století, když bylo Řečicko natrvalo připojeno k hradeckému panství. Z tvrze se dosud zachovaly val a příkop, které ji chránily od severu, kde stávala věž, a od východu. Val na jižní straně byl později prokopán a tudy vede tvrzištěm cesta…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze V Čechách na Morevě a ve Slzsku, Jižní Čechy, 21.5. 2019

Půdorys místa


© Král /cedule u místa
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Kardašova Řečice

Místa v okolí

 boží muka
 Kardašova Řečice
 kostel sv. Barbory
 Pluhův Žďár
 Rýdův kopec
 Hamr
 Dírná
 Lžín
 boží muka
 Jemčina
 Červená Lhota
 boží muka
 Mezná
 Čertův kámen
 kostel sv. Ottona
 Fuglhaus
 Chotěmice
 Nežárecká brána
 Poštovský dům
 radnice
 měšťanský pivovar
 Talíř
 Weisův dům
 Jindřichův Hradec
 nová radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Landfrasova tiskárna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 sokolovna
 návesní kaple
 Dráchov
 Horusický rybník
 Stráž nad Nežárkou
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 synagoga
 Budislav
 Tučapy
 Lásenice
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Lomnice nad Lužnicí
 výklenková kaple
 kostel sv. Václava
 stará radnice
 návesní kaple
 výklenková kaple
 výklenková kaple
 Brandlín
 rybník Rožmberk
 Svákov
 Myslkovice
 Mnich
 židovský hřbitov
 kaple
 Skalice
 výklenková kaple
 Včelnička
Základní informace místa
ID místa: 1647
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama