PR Rybníky u Vitmanova vyhlášena správou CHKO Třeboňsko od 1.1.1995 na katastrálním území Holičky u Staré hlíny, na ploše 202,8 ha. Zahrnuje rybníky Nový Vdovec (75 ha) a Ženich (78 ha) a malé lesní rašeliniště. Významné hníždiště vodních ptáků.
Hlavní obrázek místa
Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova
© Jiří Cukr, 9/2007
Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se nachází v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko zhruba 5 km severovýchodně od Třeboně. Skládá se ze dvou velkých rybníků – Nového Vdovce (74 ha) a Ženicha (78 ha) – a jejich bezprostředního okolí. Mezi rybníky vede červená značka Třeboň – Stráž nad Nežárkou, pohodlně je rezervace dostupná také ze silnice Stará Hlína – Stříbřec.
Jiří Cukr, 11.10. 2007
popis

Předmětem ochrany jsou vedle vlastních rybníků a jejich četných ostrovů pobřežní porosty a menší rašeliniště na východním okraji rezervace. Cenná je flóra (ďáblík, rosnatka, bublinatka) i fauna (vydra, moudivláček, volavky, různé druhy kachen). Unikátem je hnízdiště kormorána velkého, spatřit lze i orla mořského. Zvláště při migracích se tady shlukuje obrovské množství ptactva. V okolí roste řada starých dubů. Jedinečná je hráz okolo Ženicha dlouhá cca 3500 m, která ho obepíná v celé jeho délce a je nejdelší rybniční hrází u nás. Po ní se dá také celý rybník pohodlně obejít, což je další zajímavost. Okolí křižuje řada umělých kanálů.

Jiří Cukr, 11.10. 2007

historie

Rybník Nový Vdovec vystavěl v roce 1561 Matyáš Ruthard z Malešova, vedle Krčína a Štěpánka Netolického nejvýznamnější rybniční stavitel na Třeboňsku. Pojmenován byl po stavu majitele panství Viléma z Rožmberka, jemuž krátce před tím (1559) zemřela první manželka Kateřina. Rozloha rybníka byla původně několikrát větší než dnes. V roce 1827 byl zrušen a jeho dno přeměněno na zemědělsky využívané pozemky. Vznikl zde také dvůr Vitmanov, který nese jméno panského správce Antonína Witmana. Půda zde ale nebyla výnosná, a proto byl rybník již v roce 1865 obnoven v dnešní velikosti a v roce 1881 byl v jeho těsném sousedství zřízen současný Ženich. V roce 1994 byly oba zahrnuty do přírodní rezervace o rozloze 202,8 hektarů.

Jiří Cukr, 11.10. 2007

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Holičky

Místa v okolí

 vodárenská věž
 kaple sv. Víta
 dům U koníčka
 radnice
 pivovar
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Třeboň
 rybník Rožmberk
 kostel sv. Jiljí
 Jemčina
 Fuglhaus, Flughaus
 Chlum u Třeboně
 Lásenice
 Lomnice nad Lužnicí
 Hamr
 kostel sv. Barbory
 Rýdův kopec
 židovský hřbitov
 boží muka
 Jindřichův Hradec
 Nežárecká brána
 Landfrasova tiskárna
 synagoga
 Horusický rybník
 Nový Dvůr
 boží muka
 radnice
 Borovany
 pranýř
Základní informace místa
ID místa: 5702
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama