PR Rybníky u Vitmanova vyhlášena správou CHKO Třeboňsko od 1.1.1995 na katastrálním území Holičky u Staré hlíny, na ploše 202,8 ha. Zahrnuje rybníky Nový Vdovec (75 ha) a Ženich (78 ha) a malé lesní rašeliniště. Významné hníždiště vodních ptáků.
Hlavní obrázek místa
Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova
© Jiří Cukr, 9/2007
Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se nachází v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko zhruba 5 km severovýchodně od Třeboně. Skládá se ze dvou velkých rybníků – Nového Vdovce (74 ha) a Ženicha (78 ha) – a jejich bezprostředního okolí. Mezi rybníky vede červená značka Třeboň – Stráž nad Nežárkou, pohodlně je rezervace dostupná také ze silnice Stará Hlína – Stříbřec.
Jiří Cukr, 11.10. 2007

  historie

  Rybník Nový Vdovec vystavěl v roce 1561 Matyáš Ruthard z Malešova, vedle Krčína a Štěpánka Netolického nejvýznamnější rybniční stavitel na Třeboňsku. Pojmenován byl po stavu majitele panství Viléma z Rožmberka, jemuž krátce před tím (1559) zemřela první manželka Kateřina. Rozloha rybníka byla původně několikrát větší než dnes. V roce 1827 byl zrušen a jeho dno přeměněno na zemědělsky využívané

  Jiří Cukr, 11.10. 2007
  Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova byla vyhlášena správou CHKO Třeboňsko č.j. 942394.520 ze dne 29.11.1994 s účiností od 1.1.1995 na katastrálním území Holičky u Staré hlíny, na ploše 202,8 ha.
  20.10. 2007

  popis

  Předmětem ochrany jsou vedle vlastních rybníků a jejich četných ostrovů pobřežní porosty a menší rašeliniště na východním okraji rezervace. Cenná je flóra (ďáblík, rosnatka, bublinatka) i fauna (vydra, moudivláček, volavky, různé druhy kachen). Unikátem je hnízdiště kormorána velkého, spatřit lze i orla mořského. Zvláště při migracích se tady shlukuje obrovské množství ptactva. V okolí roste řada

  Jiří Cukr, 11.10. 2007


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Jindřichův Hradec  (JH), Holičky

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 5702
  Typ místa: technická památka
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=5702
  Uveřejněno: 20.10.2007
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama