Tvrz, která se připomíná v r. 1397, kdy Klára z Věteřova předala tvrz a ves Hynkovi z Miličína. V r.1409 ji vlastnil Aleš Kužel ze Zeravic. Tvrz byla zničena za husitských válek. V r.1514 se uvádí jako pustá. Dodnes zbylo jen opevnění a valy.
Hlavní obrázek místa
Pohled na jádro od severozápadu
© Roman Řezáč 01/2005
Místo hrádku leží nad stejnojmennou obcí, nad koncem její jihovýchodní zástavby. Původně zřejmě kosoúhlé jádro o stranách 30 a 40m je dnes díky kopání i odvozu hlíny po mnoho generací nepravidelné a množství prohlubní a děr zcela znemožňuje určit původní zástavbu, která byla podle hojných nálezů přepálené mazanice dřevěná. Stejně tak příkop, který jádro obtáčel se nepatrně zachoval pouze na severovýchodě. Podobně dopadl vnější val, jeho náznak vymezuje částečně zachovalý příkop na severovýchodě, na ostatních stranách podlehl kopaní nebo se přirozenou cestou působení počasí postupně sesul po stráni. Za malé předhradí se považuje rozšířený val na jihovýchodě. Od mírně stoupajícího výběžku byl hrad vydělen ještě jedním příkopem, dnes však téměř srovnaným s okolím i díky tomu, že mezilehlý val, který ho odděloval od příkopu obtáčejícího jádro byl odkopán a téměř zmizel.
Roman Řezáč, 24.1. 2005
historie

Okolí Věteřova bylo osídleno již v době bronzové. Prvním kdo se patrně píše po tvrzi byl v roce 1340 Bušek z Věteřova. Roku 1355 pak kupuje tvrz Černín z Popovic. Jako pusté se místo uvádí s jistotou v roce 1447 při prodeji Jindřichu Mírkovi z Chlumu. Patrně však bylo pusté nebo poškozené dříve, protože v roce 1409 se o něm mluví jako o pozemku.

Roman Řezáč, 24.1. 2005

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO),

Místa v okolí

 hrádek v poloze Valy
 Sobůlky
 Strážovice
 Nechvalín
 Bukovanský mlýn
 mariánský sloup
 Bohuslavice
 socha sv. Floriána
 Svatobořice
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Palánek
 kaple sv. Rocha
 Žarošice
 Kostelec
 kostel sv. Anny
 Haluzice
 Šardice
 Vlkoš
 Újezd u Ždánic
 Kvášov
 Uhřice
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Jarohněvice
 Milotice
 Hrádek u Snovídek
 Žádovice
 židovský hřbitov
 Dambořice
 sklepní ulička
 Konůvky
 Vřesovice
 Kepkov
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Koryčanská kaple
 Nevojice
 Nemotice
 hrádek u Nevojic
 Mezilesice
 kostel sv. Vavřince
 Žeravice
 Vracov
 Vícemilice
 Rašovice
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Nové Zámky
 Osvětimany
 Bučovice
 Cimburk u Koryčan
 radnice
 kostel sv. Havla
 Kazatelna
 Bučovice
 Milonice
 Milonice
 Kobeřice
 Brankovice
 Klobouky u Brna
 kostel sv. Vavřince
 větrný mlýn
 Stezka nad vinohrady
 Bzenec
 kostel sv. Kunhuty
 Čejkovice
 Templářské sklepy
 Suchořádská Zmola
 muzeum obce
 kostel sv. Jiří
 mariánský sloup
 Vrbice
 obelisk osvoboditelům
 větrný mlýn
 sklepní ulička
 kostel sv. Jiljí
 Střílky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Vážany nad Litavou
 Zástřizly
 Chvalnov
 Panský dům
 synagoga
 radnice
 městské opevnění
 Slavkov
Základní informace místa
ID místa: 2819
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama