Objekt čs. opevnění K–S 25 Na Sedle z let 1936–1938 stojí v lesích nedaleko Suchého vrchu. V současnosti se uvnitř nachází expozice soukromého Muzea Vysoký kámen. Objekt těžkého opevnění je otevřen jen za přítomnosti majitele. Jedná se o jediný objekt, který má dochované původní vnitřní vybavení.
Hlavní obrázek místa
Na Sedle
© M.J. 07/2022
Přírodní park Suchý vrch a Buková hora tvoří nejjižnější část Orlických hor. Kromě přírodních hodnot chrání i objekty čs. vojenského opevnění z doby před 2. světovou válkou, z nichž nejvýznačnější je dělostřelecká tvrz Bouda (viz samostatné heslo), zpřístupněná veřejnosti. O jeden kilometr dále na severozápad po červené značce, doprovázené naučnou stezkou Betonová hranice se nachází ojediněle dochovaný pěchotní srub K-S 25 zvaný Na Sedle. Leží na katastrálním území obce Lichkov. Objekt je v soukromém vlastnictví a vlastník jej příležitostně v letních měsících zpřístupňuje veřejnosti jako Muzeum Vysoký kámen.
Jiří Špaček, 18.10. 2022
popis

Objekt československého opevnění K–S 25 Na Sedle z let 1936–1938 stojí v lesích nedaleko Suchého vrchu. V současné době se uvnitř nachází expozice Muzea Vysoký kámen. Muzeum Vysoký kámen prezentuje objekty československého opevnění z let 1936-1938 a následné poválečné reaktivace. K vidění je objekt těžkého opevnění, který je otevřen vždy za přítomnosti provozovatele. Jedná se o jediný objekt čs. opevnění, který má dochované původní vnitřní vybavení. Dále muzeum prezentuje ještě tři objekty lehkého opevnění. Údaje o zpřístupnění jsou uváděny na webových stránkách muzea Vysoký kámen, v minulosti to bylo vždy o sobotách v červnu a červenci. Soukromým majitelem objektu i muzea je Vladek Vácha.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 19.10. 2022

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Lichkov

Místa v okolí

 Suchý vrch
 Amálka
 kostel sv. Matouše
 muzeum celnictví
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 Bystřec
 Międzylesie
 hrad u Nekoře
 kostel sv. Mikuláše
 Mlýnický dvůr
 Lusthaus
 Zemská brána
 Pašerácká lávka
 kostel sv. Aloise
 Orlice
 Výprachtice
 evangelický kostel
 Hotmarova kaplička
 Niemojów
 kostel sv. Jiří
 Letohrad
 kostel sv. Václava
 pomník Járy Cimrmana
 domek Na Sboru
 Szczerba
 Kyšperk
 Šilperk
 Štíty
 Stezka v oblacích
 Stará radnice
 Žamberk
 Rotnek
 radnice
 Divišovo divadlo
 Švédské šance
 kostel sv. Václava
 Králova Hora
 kostel sv. Mikuláše
 Štíty
 kostel sv. Leonarda
 Horákova kaple
 židovský hřbitov
 pevnost Hanička
 kostel Všech svatých
 fara
 mariánský sloup
 kašna
 kaple sv. Anny
 Ruda nad Moravou
 nadhledna Háječek
 pramen Moravy
Základní informace místa
ID místa: 16751
Typ místa: pevnost, bunkr
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.10.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama