Terénní pozůstatky hradu Maleš v nepřístupné části vojenského újezdu Hradiště. Hrad je datován do 13. a 14. stol. podle na místě nalezených střepů a o jeho historii prakticky nic nevíme.
Hlavní obrázek místa
Hrad Maleš
© Luděk Pitter 04/2007
Hrad Maleš se nachází severovýchodně od zaniklé obce Maleš na Kloboukovém vrchu (dříve Hutberg), nikoliv na Malšském kopci, kam jej chybně umísťují autoři mnoha map. K hradu se dostanete zpevněnou cestou ze zaniklé obce Žďár přes zaniklou obec Maleš, odkud vede cesta na severovýchod až k úpatí kopce, který uvidíte po pravé straně asi ve vzdálenosti 100 až 150 m od cesty. Projdete okolo kopce a za ním odbočíte doprava na polní cestu, která vede při severovýchodním úpatí kopce, odkud je relativně pohodlný a krátký výstup k hradu na kótu 652. Kloboukový vrch není na většině map popsán. Najdete jej severovýchodně od Malšovského kopce a severně od Máslového vrchu, mezi dvěma potoky. Severovýchodě od něj pramení Růžovský potok a jihozápadě teče Malešský (Žebletínnský) potok, který se v bývalé obci Žebletín vlévá do Žďárského potoka. Zbytky hradu se nacházejí na parcele 196, katastrální území Žďár u Hradiště. Upozornění !!!! Hrad Maleš se nachází ve vojenském výcvikovém prostoru se zákazem vstupu. Ke vstupu je třeba získat povolení, které vydává Újezdní úřad vojenského újezdu Hradiště v Karlových Varech. Oblast Kloboukového vrchu je obzvláště nebezpečná, protože se nachází v tzv. dopadové zóně při ostrých střelbách. Informujte se o proto o možnosti návštěvy místa ještě dříve, než si začnete plánovat svůj výlet. Při neoprávněném vstupu na sebe berete riziko možnosti úrazu a také pokuty. Při návštěvě tohoto území, jsme byli několikrát kontrolováni vojenskou hlídkou.
L.P., 23.2. 2008
popis

Z hradu se dochovala oválná plošina na vrcholu kopce cca 18x10 m, kde je předpokládáno jádro hradu, které obíhá parkánovitý terénní stupeň, který chybí jen na západě, tam je předpokládána stará přístupová cesta. Od jihu je jádro chráněno příkopem a valem.

L.P. (Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000), 23.2. 2008

historie

O hradu nejsou žádné písemné záznamy. Při sběru v roce 1990 byly v místech hradu nalezeny střepy datované v rozmezí 2. pol. 13. stol. a 1. pol. 14. stol. Samotné jméno Maleš se vyskytuje v písemných záznamech v roce 1324 a osada Maleš byla jako součást majetku Zďárských ze Zďáru připomínána roku 1544. Jediné co je možné konstatovat s jistotu je, že o historii hradu Maleš prakticky nic nevíme. Podle některých autorů mohl též sloužit k ochraně solné cesty, která mohla procházet Žďárem. Po vzniku tvrze ve Žďáru ztratil hrad na významu a zanikl.

L.P. (Hereit P.: Dějiny nejstaršího osídlení Doupovska in Sborník Západočeského muzea XV. , Plzeň 1999.), 23.2. 2008

Půdorys místa

Maleš, Maleš. Půdorys hradu (podle Tomíčka).
Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1990

    V místech hradu nalezeny střepy datované v rozmezí 2. pol. 13. stol. a 1. pol. 14. století.

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Kleinštejn
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Egerberk
 Funkštejn
 Úhošť
 Radonice
 Šumburk
 Lázně Evženie
 Mašťov
 Šumburk
 maloměstské domy
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 radnice
 špýchar
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Kadaň
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Rokle
 radnice
 městské opevnění
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 katovna
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Doupovská dráha
 Jírov
 kostel sv. Štěpána
 Perštejn
 kostel sv. Vavřince
 Budiš
 Himlštejn
 Pětipsy
 židovský hřbitov
 Křečov
 Poláky
 Brody
 Nepomyšl
 Horní hrad
 Kamenný Chlum
 Velichov
 kostel sv. Mikuláše
 zavlažovací nádrž
 radnice
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Víta
 Libědice
 kostel sv. Terezie
 židovské ghetto
 Krásný Dvůr
 Radošov
 Bučina
 Široké Třebčice
 Lázně Kyselka
 Lina
 mariánský sloup
 Valeč
 Květnová
 Skalky skřítků
 Hoppova kaple
 Buškovice
 Ahníkov
 Hlubany
 Bražec
 železárna
 vápenka
 Stružná
 morový sloup
Kontaktní informace
Újezdní úřad vojenského újezdu Hradiště
1. máje č.3
36006 Karlovy Vary
Tel: 973349905
http://www.vojujezd-hradiste.cz/
uuvu.hradiste@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 6045
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama