Terénní pozůstatky hradu Maleš v nepřístupné části vojenského újezdu Hradiště. Hrad je datován do 13. a 14. stol. podle na místě nalezených střepů a o jeho historii prakticky nic nevíme.
Hlavní obrázek místa
Hrad Maleš
© Luděk Pitter 04/2007
Hrad Maleš se nachází severovýchodně od zaniklé obce Maleš na Kloboukovém vrchu (dříve Hutberg), nikoliv na Malšském kopci, kam jej chybně umísťují autoři mnoha map. K hradu se dostanete zpevněnou cestou ze zaniklé obce Žďár přes zaniklou obec Maleš, odkud vede cesta na severovýchod až k úpatí kopce, který uvidíte po pravé straně asi ve vzdálenosti 100 až 150 m od cesty. Projdete okolo kopce a za ním odbočíte doprava na polní cestu, která vede při severovýchodním úpatí kopce, odkud je relativně pohodlný a krátký výstup k hradu na kótu 652. Kloboukový vrch není na většině map popsán. Najdete jej severovýchodně od Malšovského kopce a severně od Máslového vrchu, mezi dvěma potoky. Severovýchodě od něj pramení Růžovský potok a jihozápadě teče Malešský (Žebletínnský) potok, který se v bývalé obci Žebletín vlévá do Žďárského potoka. Zbytky hradu se nacházejí na parcele 196, katastrální území Žďár u Hradiště. Upozornění !!!! Hrad Maleš se nachází ve vojenském výcvikovém prostoru se zákazem vstupu. Ke vstupu je třeba získat povolení, které vydává Újezdní úřad vojenského újezdu Hradiště v Karlových Varech. Oblast Kloboukového vrchu je obzvláště nebezpečná, protože se nachází v tzv. dopadové zóně při ostrých střelbách. Informujte se o proto o možnosti návštěvy místa ještě dříve, než si začnete plánovat svůj výlet. Při neoprávněném vstupu na sebe berete riziko možnosti úrazu a také pokuty. Při návštěvě tohoto území, jsme byli několikrát kontrolováni vojenskou hlídkou.
L.P., 23.2. 2008
popis

Z hradu se dochovala oválná plošina na vrcholu kopce cca 18x10 m, kde je předpokládáno jádro hradu, které obíhá parkánovitý terénní stupeň, který chybí jen na západě, tam je předpokládána stará přístupová cesta. Od jihu je jádro chráněno příkopem a valem.

L.P. (Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000), 23.2. 2008

historie

O hradu nejsou žádné písemné záznamy. Při sběru v roce 1990 byly v místech hradu nalezeny střepy datované v rozmezí 2. pol. 13. stol. a 1. pol. 14. stol. Samotné jméno Maleš se vyskytuje v písemných záznamech v roce 1324 a osada Maleš byla jako součást majetku Zďárských ze Zďáru připomínána roku 1544. Jediné co je možné konstatovat s jistotu je, že o historii hradu Maleš prakticky nic nevíme. Podle některých autorů mohl též sloužit k ochraně solné cesty, která mohla procházet Žďárem. Po vzniku tvrze ve Žďáru ztratil hrad na významu a zanikl.

L.P. (Hereit P.: Dějiny nejstaršího osídlení Doupovska in Sborník Západočeského muzea XV. , Plzeň 1999.), 23.2. 2008

Půdorys místa

Maleš, Maleš. Půdorys hradu (podle Tomíčka).
Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • 1990

    V místech hradu nalezeny střepy datované v rozmezí 2. pol. 13. stol. a 1. pol. 14. století.

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Hradiště

Místa v okolí

 Klejnštejn
 Vintířov
 Vintířov
 kostel sv. Markéty
 Egerberk
 Funkštejn
 Úhošť
 Radonice
 Šumburk
 Lázně Evženie
 Mašťov
 Šumburk
 maloměstské domy
 železniční most
 kostel sv. Barbory
 radnice
 špýchar
 hřbitovní kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Vilémov
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Kadaň
 smírčí kříže
 křížová cesta
 Ptačí domky
 dům č. p. 7
 děkanství
 Šlikovský dům
 socha sv. Vojtěcha
 Bystřický můstek
 Rokle
 radnice
 městské opevnění
 dům č. p. 78
 Katova ulička
 katovna
 stará synagoga
 kostel sv. Anny
 Doupovská dráha
 Jírov
 kostel sv. Štěpána
 Perštejn
 kostel sv. Vavřince
 Budiš
 Himlštejn
 Pětipsy
 židovský hřbitov
 Křečov
 Poláky
 Brody
 Nepomyšl
 Horní hrad
 Kamenný Chlum
 Velichov
 kostel sv. Mikuláše
 zavlažovací nádrž
 radnice
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Víta
 Libědice
 kostel sv. Terezie
 židovské ghetto
 Krásný Dvůr
 Radošov
 Bučina
 Široké Třebčice
 Lázně Kyselka
 Lina
 mariánský sloup
 Valeč
 Květnová
 Skalky skřítků
 Hoppova kaple
 Buškovice
 Ahníkov
 Hlubany
 Bražec
 železárna
 vápenka
 Stružná
 morový sloup
Kontaktní informace
Újezdní úřad vojenského újezdu Hradiště
1. máje č.3
36006 Karlovy Vary
Tel: 973349905
http://www.vojujezd-hradiste.cz/
uuvu.hradiste@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 6045
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 25.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama