Tvrz postavil v l. 1397–1405 Jiřík z Keclova, jinak Horek. Poč. 16. stol. ji zdědil Kryštof Čechočovský z Čechočova, a v 1. pol. 16. stol. ji přestavěl – r. 1555 se zve Nové Horky. R. 1569 byla prodaná již jako pustá Zachariášovi z Hradce. V 2. pol. 17. stol. byl na zbytcích tvrze postaven špýchar.
Hlavní obrázek místa
Průčelí sýpky
© Petr Nožička 11/2010
Tvrz Železné Horky, která byla v 17. století přestavěna na sýpku, se nachází asi 2 km jižně od Havlíčkovy Borové. V jejím okolí je stále patrné původní valové opevnění.
Václav Hájek, 24.8. 2003
historie

Severovýchodně od Havlíčkova Brodu ves Železné Horky, dříve nazývané jen Horky, byla před rokem 1787 založena vrchností z Polné jako dominikální osada. Předtím zde byl jen dvůr, který kolem roku 1350 postavil Hanuš Hamermeister. Blízko něho vznikl železný hamr, podle něhož dvůr dostal po roce 1464 jméno Železné Horky. Tvrz v Horkách postavil asi v letech 1397 – 1405 Jiřík z Keclova, jinak Horek. Na počátku 16. století ji spolu s dvorem po Brikcím Horeckém z Horek zdědil Kryštof Čechočovský z Čechočova a na Horkách. Za jeho vlády v roce 1523 poprvé připomínaná horecká tvrz byla zřejmě ještě v první polovině 16. století stavebně upravována, neboť v roce 1555 se dvůr s tvrzí nazýval Nové Horky. Tvrz zpustla za neznámých okolností v letech 1556 – 1569, jak o tom svědčí zápis o jejím prodeji v roce 1569, kde se uvádí jako pustá. Tehdy ji i s příslušenstvím syn Kryštofa Čechočovského Jindřich prodal…  číst dále

24.8. 2003

Půdorys místa

půdorys tvrziště s budouvou sýpky - tvrze
© Z. Fišera podle L. Lancingera a L. Svobody (in kol.: Encyklopedie českých tvrzí, III. díl [S-Ž], ARGO, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Železné Horky

Místa v okolí

 Žižkova mohyla
 Česká Bělá
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 boží muka
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 Soběnov
 Ronov
 kostnice
 Hadrburg
 Sokolov
 Rozsochatec
 Ronovec
 Nový Studenec
 Čertův stolek
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 mariánský sloup
 Štěpánov
 Chotěboř
 kostnice
 kaple Panny Marie
 Najdek
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Rosička
 kostel sv. Kateřiny
 Chlum
 stará radnice
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Kroměšín
 evangelický kostel
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 kamenný most
 Most sv. Lutriána
 židovský hřbitov
 rychta (dům čp. 73)
 Smilov
 dolní hřbitov
 Možděnice
 kaple sv. Markéty
 železniční viadukt
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 skanzen Dřevíkov
 Veselý Kopec
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Nejepín
 boží muka
 Skřivánek
 vodní nádrž Hamry
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 fara
 kaple sv. Rocha
 pomník Jana Husa
 radnice
 boží muka
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Tržní panák
 Štoky
 Betlém
Základní informace místa
ID místa: 1639
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 24.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama