Kostelík z roku 1761 na místě kapličky, kde se odehrávaly zázraky. Mezi lety 1752 a 1773 jich bylo zaznamenáno celkem 28. Na místě byl objeven radioaktivní pramen, který byl využíván pro léčbu. Po jeho vyschnutí byl provoz lázní v roce 1910 ukončen a místo se změnilo na restauraci a tančírnu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 10/2018
Kaple či kostel sv. Anny je součástí poutního místa Svatá Anna, které leží na severním okraji katastru obce Pohled. Nachází se asi 7 km východně od Havlíčkova Brodu. Ze silnice I/34 (Havlíčkův Brod-Hlinsko) k němu vychází krátká odbočka. Poutní místo se kromě svatyně zasvěcené sv. Anně skládá ještě z pramenné kaple a křížové cesty. Všechny objekty jsou od r. 1958 kulturními památkami ČR. Z obce Pohled vede ke Svaté Anně žlutá turistická značka (2,5 km) památnou lipovou alejí se stromy starými až 150 let. O 0,5 km dále po téže značce se nachází nádraží Pohled na trati 250 (Havlíčkův Brod-Žďár nad Sázavou).
11.6. 2019
historie

Počátky poutního areálu sahají až do 18. století. Jsou spojovány s pověstí o písaři pohledského kláštera Jakubovi Čermákovi, který v roce 1730 při lovu vlka zapadl do bahna. V obavách o svůj život se začal modlit. Náhle zaslechl zvuk varhan a zpěv a také jméno sv. Anny. Jeho modlitby byly pak směřovány k této světici, prosil o záchranu a sliboval, že když mu pomůže nechá na tomto místě postavit kapličku. Jakub byl zachráněn a dostál svým slovům. Při stavbě kaple byl nalezen pramen. Zpráva o zázračné záchraně Jakuba Čermáka se šířila rychle krajem. Místo pak získalo na oblibě, neboť nalezeným sirným pramenem byla také uzdravena poloslepá žena dřevaře Tondla. Otíráním očí svatoanenskou vodou se jí navrátil zrak. V souvislosti s touto událostí místo získalo na ještě větším věhlasu a u kaple přibývalo poutníků i nemocných. Opat pohledského kláštera Bohuslav Tureček a abatyše Kandida Marešová nechali kvůli…  číst dále

JC podle informační cedule u místa, 5.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled

Místa v okolí

 Hadrburg
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Česká Bělá
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 Ronovec
 městské opevnění
 morový sloup
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Železné Horky
 boží muka
 Hnátův kámen
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Přibyslavská věž
 kostel sv. Vojtěcha
 boží muka
 Rozsochatec
 Přibyslav
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Smilov
 Ronov
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 Skřivánek
 mariánský sloup
 Sokolov
 Chotěboř
 kostel sv. Mikuláše
 Kvasetice
 kostnice
 kostnice
 Tržní panák
 Štoky
 židovský hřbitov
 Klešter
 Kroměšín
 kostel sv. Barbory
 Nový Studenec
 Štěpánov
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 Panský pivovar
 Libice nad Doubravou
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 kostel sv. Jiljí
 poutní kaple sv. Anny
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 Nejepín
 synagoga
 boží muka
 poštovní stanice
 Rosička
 Úsobí
 Věž
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Chlum
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 boží muka
 návesní kaple
 Bačkov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 12202
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama