Kostelík z roku 1761 na místě kapličky, kde se odehrávaly zázraky. Mezi lety 1752 a 1773 jich bylo zaznamenáno celkem 28. Na místě byl objeven radioaktivní pramen, který byl využíván pro léčbu. Po jeho vyschnutí byl provoz lázní v roce 1910 ukončen a místo se změnilo na restauraci a tančírnu.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 10/2018
Kaple či kostel sv. Anny je součástí poutního místa Svatá Anna, které leží na severním okraji katastru obce Pohled. Nachází se asi 7 km východně od Havlíčkova Brodu. Ze silnice I/34 (Havlíčkův Brod-Hlinsko) k němu vychází krátká odbočka. Poutní místo se kromě svatyně zasvěcené sv. Anně skládá ještě z pramenné kaple a křížové cesty. Všechny objekty jsou od r. 1958 kulturními památkami ČR. Z obce Pohled vede ke Svaté Anně žlutá turistická značka (2,5 km) památnou lipovou alejí se stromy starými až 150 let. O 0,5 km dále po téže značce se nachází nádraží Pohled na trati 250 (Havlíčkův Brod-Žďár nad Sázavou).
11.6. 2019
historie

Počátky poutního areálu sahají až do 18. století. Jsou spojovány s pověstí o písaři pohledského kláštera Jakubovi Čermákovi, který v roce 1730 při lovu vlka zapadl do bahna. V obavách o svůj život se začal modlit. Náhle zaslechl zvuk varhan a zpěv a také jméno sv. Anny. Jeho modlitby byly pak směřovány k této světici, prosil o záchranu a sliboval, že když mu pomůže nechá na tomto místě postavit kapličku. Jakub byl zachráněn a dostál svým slovům. Při stavbě kaple byl nalezen pramen. Zpráva o zázračné záchraně Jakuba Čermáka se šířila rychle krajem. Místo pak získalo na oblibě, neboť nalezeným sirným pramenem byla také uzdravena poloslepá žena dřevaře Tondla. Otíráním očí svatoanenskou vodou se jí navrátil zrak. V souvislosti s touto událostí místo získalo na ještě větším věhlasu a u kaple přibývalo poutníků i nemocných. Opat pohledského kláštera Bohuslav Tureček a abatyše Kandida Marešová nechali kvůli…  číst dále

JC podle informační cedule u místa, 5.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled

Místa v okolí

 Hadrburg
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 Česká Bělá
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 Ronovec
 městské opevnění
 morový sloup
 Štáflova chalupa
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Stamicův dům
 Železné Horky
 boží muka
 Hnátův kámen
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 kostel sv. Vojtěcha
 boží muka
 Rozsochatec
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Smilov
 Ronov
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 Čertův stolek
 Skřivánek
 kaple
 mariánský sloup
 Sokolov
 Soběnov
 Chotěboř
 kostel sv. Mikuláše
 Kvasetice
 kostnice
 kostnice
 Tržní panák
 Štoky
 židovský hřbitov
 Klešter
 Kroměšín
 kostel sv. Barbory
 Nový Studenec
 Štěpánov
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 Panský pivovar
 Libice nad Doubravou
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 kostel sv. Jiljí
 poutní kaple sv. Anny
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 Nejepín
 synagoga
 boží muka
 poštovní stanice
 Rosička
 Úsobí
 Věž
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Chlum
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 boží muka
 návesní kaple
 Bačkov
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
Základní informace místa
ID místa: 12202
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama