Původní klasicistní hrobka vystavěná počátkem 19. století hrabětem z Unvertu a následně přebudovaná hrabětem Eugenem Sylva-Tarouccou na pohřební kapli. V kryptě dodnes spočívají ostatky této rodiny.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek, 30. 9. 2018
Kaple je situována jako první stavba vlevo od příjezdové komunikace ve směru od Havlíčkova Brodu směrem na jih a dominuje místnímu hřbitovu. Krypta, nacházející se pod ní, byla donedávna volně přístupná k prohlídce. Bohužel však časté návštěvy nepřizpůsobivých a bezdomovců poznamenaly interiér i rakve samotné. Opilí nebo jinak intoxikovaní občané bez domova a budoucnosti tyto rakve s ostatky vynášeli z hrobky ven a to až na silnici před hřbitov, kde je nechávali "vystavené" na odiv kolemjdoucím. O tom, že byla hrobka i kaple několikrát znesvěcena zloději, zde snad není nutné ani psát. Místní děkan proto rozhodl o trvalém uzamčení tohoto svatostánku, nicméně pokud budete mít zájem hrobku nebo kapli navštívit, stačí se telefonicky obrátit na výše uvedený kontakt a objednat si prohlídku, které nebude chybět ani skromný výklad z historie.
Jaroslav Šefčík, 18.6. 2009
historie

Empírová budova původně se šindelovou střechou byla postavena r. 1818. Obdélníkovou kapli s hrobkou s předsazeným oboustranným schodištěm nechal vystavět r. 1818 první majitel pohledského panství Josef z Unwerthu po zrušení pohledského kláštera roku 1782. Jako bezdětný nechal převést celé panství, kapli nevyjímaje, na svého synovce Evžena hraběte Sylva-Taroucca Unwerth (nar. 1813). V hrobce jsou proto pohřbeni rodiče hraběte Jiří hrabě Sylva-Taroucca (1775–1839), Christiene hraběnka Sylva-Taroucca, roz. hraběnka z Unwerthu (1788–1841) a tři Evženovi sourozenci Josef (1823–1826), Anna (1825–1826) a Franciska (1828–1829). Evžen Sylva-Taroucca Unwerth byl nejvýznamnějším majitelem pohledského panství. Za jeho působení byl původní pohledský konvent přestavěn na zámecké sídlo, v okolí poutního místa Svatá Anna nechal vystavět r. 1858 lázeňskou novobarokní budovu, vznikla lipová alej směřující z obce k poutnímu i lázeňsky známému místu,…  číst dále

Jaroslav Šefčík ( p. Novotný Jan - ministrant, zvláště pak děkuji Martině Bořilové OÚ Pohled.) (doplněno redakcí, 2018), 18.6. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled

Místa v okolí

 Hadrburg
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Česká Bělá
 kutiště Poperk
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Žižkova mohyla
 Dolní Krupá
 Rozsochatec
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Železné Horky
 kaple Panny Marie
 Smilov
 evangelický kostel
 Most sv. Lutriána
 Skřivánek
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 kaple
 rychta (dům čp. 73)
 Kvasetice
 Ronov
 kostel sv. Mikuláše
 Čertův stolek
 Tržní panák
 mariánský sloup
 Štoky
 Sokolov
 Chotěboř
 poutní kaple sv. Anny
 Soběnov
 židovský hřbitov
 kostnice
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 kostnice
 Dolní brána
 Polná
 děkanství
 Panský pivovar
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 Věž
 poštovní stanice
 Úsobí
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 Nejepín
 Kroměšín
 boží muka
 Štěpánov
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Nový Studenec
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Rosička
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Zboží
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Bačkov
 Rudolec
 zvonička
 kaple sv. Anny
 kaple
 pamětní kámen
Kontaktní informace
Tel: 569 427 707, 602 965 898
Základní informace místa
ID místa: 7884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama