Původní klasicistní hrobka vystavěná počátkem 19. století hrabětem z Unvertu a následně přebudovaná hrabětem Eugenem Sylva-Tarouccou na pohřební kapli. V kryptě dodnes spočívají ostatky této rodiny.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek, 30. 9. 2018
Kaple je situována jako první stavba vlevo od příjezdové komunikace ve směru od Havlíčkova Brodu směrem na jih a dominuje místnímu hřbitovu. Krypta, nacházející se pod ní, byla donedávna volně přístupná k prohlídce. Bohužel však časté návštěvy nepřizpůsobivých a bezdomovců poznamenaly interiér i rakve samotné. Opilí nebo jinak intoxikovaní občané bez domova a budoucnosti tyto rakve s ostatky vynášeli z hrobky ven a to až na silnici před hřbitov, kde je nechávali "vystavené" na odiv kolemjdoucím. O tom, že byla hrobka i kaple několikrát znesvěcena zloději, zde snad není nutné ani psát. Místní děkan proto rozhodl o trvalém uzamčení tohoto svatostánku, nicméně pokud budete mít zájem hrobku nebo kapli navštívit, stačí se telefonicky obrátit na výše uvedený kontakt a objednat si prohlídku, které nebude chybět ani skromný výklad z historie.
Jaroslav Šefčík, 18.6. 2009
historie

Empírová budova původně se šindelovou střechou byla postavena r. 1818. Obdélníkovou kapli s hrobkou s předsazeným oboustranným schodištěm nechal vystavět r. 1818 první majitel pohledského panství Josef z Unwerthu po zrušení pohledského kláštera roku 1782. Jako bezdětný nechal převést celé panství, kapli nevyjímaje, na svého synovce Evžena hraběte Sylva-Taroucca Unwerth (nar. 1813). V hrobce jsou proto pohřbeni rodiče hraběte Jiří hrabě Sylva-Taroucca (1775–1839), Christiene hraběnka Sylva-Taroucca, roz. hraběnka z Unwerthu (1788–1841) a tři Evženovi sourozenci Josef (1823–1826), Anna (1825–1826) a Franciska (1828–1829). Evžen Sylva-Taroucca Unwerth byl nejvýznamnějším majitelem pohledského panství. Za jeho působení byl původní pohledský konvent přestavěn na zámecké sídlo, v okolí poutního místa Svatá Anna nechal vystavět r. 1858 lázeňskou novobarokní budovu, vznikla lipová alej směřující z obce k poutnímu i lázeňsky známému místu,…  číst dále

Jaroslav Šefčík ( p. Novotný Jan - ministrant, zvláště pak děkuji Martině Bořilové OÚ Pohled.) (doplněno redakcí, 2018), 18.6. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled

Místa v okolí

 Hadrburg
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Česká Bělá
 kutiště Poperk
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Žižkova mohyla
 Dolní Krupá
 Rozsochatec
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Železné Horky
 kaple Panny Marie
 Smilov
 evangelický kostel
 Most sv. Lutriána
 Skřivánek
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 rychta (dům čp. 73)
 Kvasetice
 Ronov
 kostel sv. Mikuláše
 Tržní panák
 mariánský sloup
 Štoky
 Sokolov
 Chotěboř
 poutní kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostnice
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 kostnice
 Dolní brána
 Polná
 děkanství
 Panský pivovar
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 Věž
 poštovní stanice
 Úsobí
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 Nejepín
 Kroměšín
 boží muka
 Štěpánov
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Nový Studenec
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Rosička
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Zboží
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Bačkov
 Rudolec
 zvonička
 kaple sv. Anny
 kaple
 pamětní kámen
Kontaktní informace
Tel: 569 427 707, 602 965 898
Základní informace místa
ID místa: 7884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama