Původní klasicistní hrobka vystavěná počátkem 19. století hrabětem z Unvertu a následně přebudovaná hrabětem Eugenem Sylva-Tarouccou na pohřební kapli. V kryptě dodnes spočívají ostatky této rodiny.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Zany Komárek, 30. 9. 2018
Kaple je situována jako první stavba vlevo od příjezdové komunikace ve směru od Havlíčkova Brodu směrem na jih a dominuje místnímu hřbitovu. Krypta, nacházející se pod ní, byla donedávna volně přístupná k prohlídce. Bohužel však časté návštěvy nepřizpůsobivých a bezdomovců poznamenaly interiér i rakve samotné. Opilí nebo jinak intoxikovaní občané bez domova a budoucnosti tyto rakve s ostatky vynášeli z hrobky ven a to až na silnici před hřbitov, kde je nechávali "vystavené" na odiv kolemjdoucím. O tom, že byla hrobka i kaple několikrát znesvěcena zloději, zde snad není nutné ani psát. Místní děkan proto rozhodl o trvalém uzamčení tohoto svatostánku, nicméně pokud budete mít zájem hrobku nebo kapli navštívit, stačí se telefonicky obrátit na výše uvedený kontakt a objednat si prohlídku, které nebude chybět ani skromný výklad z historie.
Jaroslav Šefčík, 18.6. 2009
historie

Empírová budova původně se šindelovou střechou byla postavena r. 1818. Obdélníkovou kapli s hrobkou s předsazeným oboustranným schodištěm nechal vystavět r. 1818 první majitel pohledského panství Josef z Unwerthu po zrušení pohledského kláštera roku 1782. Jako bezdětný nechal převést celé panství, kapli nevyjímaje, na svého synovce Evžena hraběte Sylva-Taroucca Unwerth (nar. 1813). V hrobce jsou proto pohřbeni rodiče hraběte Jiří hrabě Sylva-Taroucca (1775–1839), Christiene hraběnka Sylva-Taroucca, roz. hraběnka z Unwerthu (1788–1841) a tři Evženovi sourozenci Josef (1823–1826), Anna (1825–1826) a Franciska (1828–1829). Evžen Sylva-Taroucca Unwerth byl nejvýznamnějším majitelem pohledského panství. Za jeho působení byl původní pohledský konvent přestavěn na zámecké sídlo, v okolí poutního místa Svatá Anna nechal vystavět r. 1858 lázeňskou novobarokní budovu, vznikla lipová alej směřující z obce k poutnímu i lázeňsky známému místu,…  číst dále

Jaroslav Šefčík ( p. Novotný Jan - ministrant, zvláště pak děkuji Martině Bořilové OÚ Pohled.) (doplněno redakcí, 2018), 18.6. 2009

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled

Místa v okolí

 Hadrburg
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Česká Bělá
 kutiště Poperk
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovec
 židovský hřbitov
 Žižkova mohyla
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Rozsochatec
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 Železné Horky
 kaple Panny Marie
 Smilov
 evangelický kostel
 Most sv. Lutriána
 Skřivánek
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 rychta (dům čp. 73)
 Kvasetice
 Ronov
 kostel sv. Mikuláše
 Tržní panák
 mariánský sloup
 Štoky
 Sokolov
 Chotěboř
 poutní kaple sv. Anny
 Soběnov
 židovský hřbitov
 kostnice
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 kostnice
 Dolní brána
 Polná
 děkanství
 Panský pivovar
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 Věž
 Úsobí
 Židovské město
 synagoga
 poštovní stanice
 boží muka
 Nejepín
 Kroměšín
 boží muka
 Štěpánov
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Nový Studenec
 boží muka
 boží muka
 Rosička
 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Zboží
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 Bačkov
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 zvonička
 kaple
 pamětní kámen
Kontaktní informace
Tel: 569 427 707, 602 965 898
Základní informace místa
ID místa: 7884
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama