Mohutný hrad založený na poč. 14. stol., prvně písemně zmíněným majitelem Raimund z Lichtenburka, dále např. páni z Lipé. Poté přestavěný pozdně goticky, upravený renesančně i barokně. R.1869 zpustl po požáru. Od roku 1925 postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
Lipnice
© Hynek Slezák, 09/2009
Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Se psy je na hrad vstup zakázán. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50. Vstupné: plné: 70,- Kč snížené I. (děti 6-15 let, senioři 65+, ZTP/P, studenti do 26 let): 50,- Kč snížené II. (organizované skupiny předškolních dětí): 30,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let): 190,- Kč
http://www.hrad-lipnice.eu, 23.6. 2004
turistické

Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50. Se psy je na hrad vstup zakázán. Vstupné: plné: 70,- Kč snížené I. (děti 6-15 let, senioři 65+, ZTP/P, studenti do 26 let): 50,- Kč snížené II. (organizované skupiny předškolních dětí): 30,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let): 190,- Kč

http://www.hrad-lipnice.eu, 13.4. 2013

popis

Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka a přestavěný na počátku 16. století za Trčku z Lípy.

8.5. 2004

historie

Hrad byl založen na počátku 14. století a do psaných dějin vstupuje v druhém desetiletí tohoto věku jako majetek Raimunda z Lichtenburka. V roce 1319 se stal jeho držitelem Jindřich z Lipé. V letech 1370–76 náležela Lipnice ke koruně. V roce 1436 se dostala do rukou Trčků z Lípy, za nichž byla významně pozdně goticky přestavěna. Renesanční přestavba pak proběhla ve druhé polovině 16. století. Za třicetileté války obsadili hrad Švédové, které se odtud snažilo vypudit císařské vojsko. Ve druhé polovině 17. a v 18. století byly užívány již jen některé části hradu. Roku 1869 Lipnice vyhořela a rychle se proměnila ve zříceninu. Její zkáza vyvrcholila destrukcí podstatné části velké věže v roce 1916. Od roku 1925 probíhají s přestávkami až do současnosti památkové úpravy. V jižním nároží čela protáhlé dvoudílné dispozice stála obrovská lichoběžná obytná věž, jejíž nejdelší strana měří 21 metrů. S tímto donjonem srostla do…  číst dále

13.11. 2003

pověsti

Hrad v lipových sadech

O založení hradu Lipnice, jeho dobývání a vyvrácení vypravuje kronikář Hájek asi toto: Bylo to za knížete Mnaty léta 800. Moravané pronikli tehdy směrem od Jihlavy do Čech, chtějíce se zmocniti stříbra a zlata, jimiž tehdy Čechy oplývaly. Tak se dostali až na vysokou horu, která byla pokryta lipovými sady. Rozhodli se, že ji opevní a usadí se na ní, aby odtud mohli škoditi Čechům. I postavili tu hrad a podle lipových sadů jej nazvali Lipnice. Když počali po čase z hradu přepadávati české dědiny, poslal kníže Mnata vojsko proti Lipnici. To však muselo ustoupiti před střelbou Moravanů a před kamením, kterým je Moravané zasypali. Na Mnatovu žádost sebrali zemané z Čáslavska nové, početnější vojsko, dobře je vyzbrojili a udeřili za noci na Moravany. Leč i tentokráte potkal se útok na hrad s nezdarem. Moravané pak, obávajíce se nového přepadení, zbudovali tu nový hrad z kamene. Teprve roku 802 padla Lipnice válečnou lstí. Menší část…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti
Warning: getimagesize(): Filename cannot be empty in /var/www/hrady/class/class.mistopudorys.php on line 86

Půdorys místa


© neuveden
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Lipnice nad Sázavou

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Proseč u Humpolce
 židovský hřbitov
 Věž
 Kvasetice
 Orlík
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bilantova Lhota
 kostel sv. Mikuláše
 děkanství
 radnice
 evangelický kostel
 Nelechov
 skanzen Zichpil
 pivovar
 synagoga
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 fara
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Speřice
 Vilémovice
 poutní kaple sv. Anny
 Sluneční zátoka
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Lhotka
 kostel sv. Víta
 stará radnice
 Štáflova chalupa
 Zboží
 Stamicův dům
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 Zahrádka
 Úsobí
 boží muka
 Lhotice
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Jiří
 Vojslavice
 Bačkov
 Lhotice
 evangelický kostel
 křížový kámen
 boží muka
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 zvonička
 Bohumilice
 boží muka
 kaple
 boží muka
 návesní kaple
 kostel sv. Víta
 Přemilovsko
 Dolní Krupá
 pamětní kámen
 Vojslavický most
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 Skřivánek
 boží muka
 boží muka
 Ronovec
 boží muka
 Lacembok
 Chřenovice
 kaple sv. Haštala
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Tržní panák
 Štoky
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Bělá
 Nejepín
Kontaktní informace
Státní hrad Lipnice
582 32 Lipnice nad Sázavou
Tel: 724 961 945, 569 486 189 (záznamník)
http://www.hrad-lipnice.eu
lipnice@telc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 205
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama