Mohutný hrad založený na poč. 14. stol., prvně písemně zmíněným majitelem Raimund z Lichtenburka, dále např. páni z Lipé. Poté přestavěný pozdně goticky, upravený renesančně i barokně. R.1869 zpustl po požáru. Od roku 1925 postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
Lipnice z ptačí perspektivy
© Pavel Musil 05/2005
Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou.
Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Se psy je na hrad vstup zakázán. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50.
Vstupné:
plné: 70,- Kč
snížené I. (děti 6-15 let, senioři 65+, ZTP/P, studenti do 26 let): 50,- Kč
snížené II. (organizované skupiny předškolních dětí): 30,- Kč
rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let): 190,- Kč
http://www.hrad-lipnice.eu, 23.6. 2004

  turistické

  Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50. Se psy je na hrad vstup

  http://www.hrad-lipnice.eu, 13.4. 2013

  historie

  Hrad byl založen na počátku 14. století a do psaných dějin vstupuje v druhém desetiletí tohoto věku jako majetek Raimunda z Lichtenburka. V roce 1319 se stal jeho držitelem Jindřich z Lipé. V letech 1370–76 náležela Lipnice ke koruně. V roce 1436 se dostala do rukou Trčků z Lípy, za nichž byla významně pozdně goticky přestavěna. Renesanční přestavba pak proběhla ve druhé polovině 16. století. Za třicetileté

  13.11. 2003

  pověsti

  Hrad v lipových sadech
  O založení hradu Lipnice, jeho dobývání a vyvrácení vypravuje kronikář Hájek asi toto: Bylo to za knížete Mnaty léta 800. Moravané pronikli tehdy směrem od Jihlavy do Čech, chtějíce se zmocniti stříbra a zlata, jimiž tehdy Čechy oplývaly. Tak se dostali až na vysokou horu, která byla pokryta lipovými sady. Rozhodli se, že ji opevní a usadí se na ní, aby odtud mohli škoditi Čechům. I postavili tu hrad a podle

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002
  Stříbrný kůň
  Byly doby, kdy skála, na níž stojí hrad Lipnice, prostoupena byla žilami stříbrné rudy. I přicházeli tehdy do kraje horníci, kteří jinde dokončili dílo a nyní hledali nový zdroj živobytí. Objevili tu rudné žíly a počali kutati. Nebyla to práce snadná, ani vděčná. Nejeden z přistěhovalců, když se marně pídil po větším ložisku rudy, ustal v hledání a táhl se svými pemrlicemi do jiného kraje, doufaje, že

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002
  Tajemství Samsonovy věže
  Žil kdysi na Lipnici rytíř, který kázal uzavříti vchod do Samsonovy věže dveřmi pobitými železem a opatřiti je zámkem, který se dal jen zvenčí odemknouti. Zavřely-li se dveře, zapadl současně i zámek a kromě klíče, jejž u sebe rytíř stále nosil, nemohla jich žádná moc lidská otevříti. Služebnictvo trnulo hrůzou, co strašného chystá jeho neurvalý, krutý pán, jehož život byl pln prostopášností a

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002
  Zazděná
  Ve výklenku hradu byla objevená zazděná stojící lidská kostra. Dle pověsti to byla Kateřina z Landštejna, kterou dal za nevěru s Jindřichem z Dubí, rytířem z hradu Orlíku nad Humpolcem zazdít její manžel Čeněk z Vartemberka.
  Jenny, 11.1. 2005

  popis

  Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka a přestavěný na počátku 16. století za Trčku z Lípy.
  8.5. 2004
  Warning: getimagesize(): Filename cannot be empty in /var/www/hrady/class/class.mistopudorys.php on line 84

  Půdorys místa


  © neuveden
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Lipnice nad Sázavou

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Státní hrad Lipnice
  582 32 Lipnice nad Sázavou
  Tel: 724 961 945, 569 486 189 (záznamník)
  http://www.hrad-lipnice.eu
  lipnice@telc.npu.cz
  Základní informace místa
  ID místa: 205
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: v návštěvních hodinách
  Uveřejněno: 31.8.2001
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama