Mohutný hrad založený na poč. 14. stol., prvně písemně zmíněným majitelem Raimund z Lichtenburka, dále např. páni z Lipé. Poté přestavěný pozdně goticky, upravený renesančně i barokně. R.1869 zpustl po požáru. Od roku 1925 postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
Lipnice
© Hynek Slezák, 09/2009
Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Se psy je na hrad vstup zakázán. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50. Vstupné: plné: 70,- Kč snížené I. (děti 6-15 let, senioři 65+, ZTP/P, studenti do 26 let): 50,- Kč snížené II. (organizované skupiny předškolních dětí): 30,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let): 190,- Kč
http://www.hrad-lipnice.eu, 23.6. 2004
turistické

Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50. Se psy je na hrad vstup zakázán. Vstupné: plné: 70,- Kč snížené I. (děti 6-15 let, senioři 65+, ZTP/P, studenti do 26 let): 50,- Kč snížené II. (organizované skupiny předškolních dětí): 30,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let): 190,- Kč

http://www.hrad-lipnice.eu, 13.4. 2013

popis

Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka a přestavěný na počátku 16. století za Trčku z Lípy.

8.5. 2004

historie

Hrad byl založen na počátku 14. století a do psaných dějin vstupuje v druhém desetiletí tohoto věku jako majetek Raimunda z Lichtenburka. V roce 1319 se stal jeho držitelem Jindřich z Lipé. V letech 1370–76 náležela Lipnice ke koruně. V roce 1436 se dostala do rukou Trčků z Lípy, za nichž byla významně pozdně goticky přestavěna. Renesanční přestavba pak proběhla ve druhé polovině 16. století. Za třicetileté války obsadili hrad Švédové, které se odtud snažilo vypudit císařské vojsko. Ve druhé polovině 17. a v 18. století byly užívány již jen některé části hradu. Roku 1869 Lipnice vyhořela a rychle se proměnila ve zříceninu. Její zkáza vyvrcholila destrukcí podstatné části velké věže v roce 1916. Od roku 1925 probíhají s přestávkami až do současnosti památkové úpravy. V jižním nároží čela protáhlé dvoudílné dispozice stála obrovská lichoběžná obytná věž, jejíž nejdelší strana měří 21 metrů. S tímto donjonem srostla do…  číst dále

13.11. 2003

pověsti

Hrad v lipových sadech

O založení hradu Lipnice, jeho dobývání a vyvrácení vypravuje kronikář Hájek asi toto: Bylo to za knížete Mnaty léta 800. Moravané pronikli tehdy směrem od Jihlavy do Čech, chtějíce se zmocniti stříbra a zlata, jimiž tehdy Čechy oplývaly. Tak se dostali až na vysokou horu, která byla pokryta lipovými sady. Rozhodli se, že ji opevní a usadí se na ní, aby odtud mohli škoditi Čechům. I postavili tu hrad a podle lipových sadů jej nazvali Lipnice. Když počali po čase z hradu přepadávati české dědiny, poslal kníže Mnata vojsko proti Lipnici. To však muselo ustoupiti před střelbou Moravanů a před kamením, kterým je Moravané zasypali. Na Mnatovu žádost sebrali zemané z Čáslavska nové, početnější vojsko, dobře je vyzbrojili a udeřili za noci na Moravany. Leč i tentokráte potkal se útok na hrad s nezdarem. Moravané pak, obávajíce se nového přepadení, zbudovali tu nový hrad z kamene. Teprve roku 802 padla Lipnice válečnou lstí. Menší část…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Lipnice nad Sázavou

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 zvonice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 bývalý špitál
 Světlá nad Sázavou
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 kostel sv. Václava
 Proseč u Humpolce
 židovský hřbitov
 Věž
 Kvasetice
 Orlík
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bilantova Lhota
 kaple
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Nelechov
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
 pivovar
 synagoga
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 fara
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Speřice
 Vilémovice
 poutní kaple sv. Anny
 Sluneční zátoka
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Lhotka
 kostel sv. Víta
 stará radnice
 Štáflova chalupa
 Zboží
 Stamicův dům
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Malinův dům
 Hnátův kámen
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 Zahrádka
 Úsobí
 boží muka
 Lhotice
 Ledeč nad Sázavou
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Thunovský letohrádek
 Smrdov
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Vojslavice
 Bačkov
 evangelický kostel
 křížový kámen
 boží muka
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 zvonička
 Bohumilice
 Mladé Bříště
 boží muka
 kaple
 boží muka
 návesní kaple
 kostel sv. Víta
 Přemilovsko
 Dolní Krupá
 pamětní kámen
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 Vojslavický most
 Skřivánek
 boží muka
 boží muka
 Ronovec
 Lacembok
 boží muka
 Chřenovice
 kaple sv. Haštala
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Tržní panák
 Štoky
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Bělá
 Nejepín
Kontaktní informace
Státní hrad Lipnice
582 32 Lipnice nad Sázavou
Tel: 724 961 945, 569 486 189 (záznamník)
http://www.hrad-lipnice.eu
lipnice@telc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 205
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama