Mohutný hrad založený na poč. 14. stol., prvně písemně zmíněným majitelem Raimund z Lichtenburka, dále např. páni z Lipé. Poté přestavěný pozdně goticky, upravený renesančně i barokně. R.1869 zpustl po požáru. Od roku 1925 postupně rekonstruován.
Hlavní obrázek místa
Lipnice
© Hynek Slezák, 09/2009
Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Se psy je na hrad vstup zakázán. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50. Vstupné: plné: 70,- Kč snížené I. (děti 6-15 let, senioři 65+, ZTP/P, studenti do 26 let): 50,- Kč snížené II. (organizované skupiny předškolních dětí): 30,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let): 190,- Kč
http://www.hrad-lipnice.eu, 23.6. 2004
turistické

Prohlídkový okruh – volná prohlídka hradním areálem (vhodné i pro rodiny s malými dětmi), se vstupním historickým výkladem. Archeologická expozice, zbrojnice, kaple a mohutné sklepení s hlubokou hradní studnou. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem návštěvní doby. Doba prohlídky je cca 50 min, max. počet osob ve skupině je 50. Se psy je na hrad vstup zakázán. Vstupné: plné: 70,- Kč snížené I. (děti 6-15 let, senioři 65+, ZTP/P, studenti do 26 let): 50,- Kč snížené II. (organizované skupiny předškolních dětí): 30,- Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15 let): 190,- Kč

http://www.hrad-lipnice.eu, 13.4. 2013

popis

Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka a přestavěný na počátku 16. století za Trčku z Lípy.

8.5. 2004

historie

Hrad byl založen na počátku 14. století a do psaných dějin vstupuje v druhém desetiletí tohoto věku jako majetek Raimunda z Lichtenburka. V roce 1319 se stal jeho držitelem Jindřich z Lipé. V letech 1370–76 náležela Lipnice ke koruně. V roce 1436 se dostala do rukou Trčků z Lípy, za nichž byla významně pozdně goticky přestavěna. Renesanční přestavba pak proběhla ve druhé polovině 16. století. Za třicetileté války obsadili hrad Švédové, které se odtud snažilo vypudit císařské vojsko. Ve druhé polovině 17. a v 18. století byly užívány již jen některé části hradu. Roku 1869 Lipnice vyhořela a rychle se proměnila ve zříceninu. Její zkáza vyvrcholila destrukcí podstatné části velké věže v roce 1916. Od roku 1925 probíhají s přestávkami až do současnosti památkové úpravy. V jižním nároží čela protáhlé dvoudílné dispozice stála obrovská lichoběžná obytná věž, jejíž nejdelší strana měří 21 metrů. S tímto donjonem srostla do…  číst dále

13.11. 2003

pověsti

Hrad v lipových sadech

O založení hradu Lipnice, jeho dobývání a vyvrácení vypravuje kronikář Hájek asi toto: Bylo to za knížete Mnaty léta 800. Moravané pronikli tehdy směrem od Jihlavy do Čech, chtějíce se zmocniti stříbra a zlata, jimiž tehdy Čechy oplývaly. Tak se dostali až na vysokou horu, která byla pokryta lipovými sady. Rozhodli se, že ji opevní a usadí se na ní, aby odtud mohli škoditi Čechům. I postavili tu hrad a podle lipových sadů jej nazvali Lipnice. Když počali po čase z hradu přepadávati české dědiny, poslal kníže Mnata vojsko proti Lipnici. To však muselo ustoupiti před střelbou Moravanů a před kamením, kterým je Moravané zasypali. Na Mnatovu žádost sebrali zemané z Čáslavska nové, početnější vojsko, dobře je vyzbrojili a udeřili za noci na Moravany. Leč i tentokráte potkal se útok na hrad s nezdarem. Moravané pak, obávajíce se nového přepadení, zbudovali tu nový hrad z kamene. Teprve roku 802 padla Lipnice válečnou lstí. Menší část…  číst dále

Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 4.11. 2002

Další texty pověsti
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Lipnice nad Sázavou

Místa v okolí

 kostel sv. Víta
 zvonice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Světlá nad Sázavou
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 Proseč u Humpolce
 židovský hřbitov
 Věž
 Orlík
 Kvasetice
 židovský hřbitov
 boží muka
 Bilantova Lhota
 kaple
 děkanství
 radnice
 kostel sv. Mikuláše
 Nelechov
 evangelický kostel
 rozhledna Bernard
 skanzen Zichpil
 pivovar
 synagoga
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 fara
 Herálec
 boží muka
 boží muka
 boží muka
 Speřice
 Vilémovice
 poutní kaple sv. Anny
 Sluneční zátoka
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 Hnátův kámen
 Lhotka
 stará radnice
 Štáflova chalupa
 Zboží
 Stamicův dům
 kostel sv. Víta
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 Zahrádka
 Úsobí
 boží muka
 Lhotice
 Thunovský letohrádek
 Ledeč nad Sázavou
 poštovní stanice
 židovský hřbitov
 Smrdov
 kostel sv. Jiří
 Bačkov
 Lhotice
 Vojslavice
 evangelický kostel
 křížový kámen
 boží muka
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 zvonička
 Bohumilice
 Mladé Bříště
 boží muka
 Dolní Krupá
 kaple
 boží muka
 návesní kaple
 kostel sv. Víta
 Přemilovsko
 pamětní kámen
 vodní nádrž Sedlice
 pamětní kámen
 Vojslavický most
 Skřivánek
 boží muka
 boží muka
 Ronovec
 Lacembok
 boží muka
 Chřenovice
 kaple sv. Haštala
 mlýn
 špýchar
 Želiv
 Tržní panák
 Štoky
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Bělá
 Nejepín
Kontaktní informace
Státní hrad Lipnice
582 32 Lipnice nad Sázavou
Tel: 724 961 945, 569 486 189 (záznamník)
http://www.hrad-lipnice.eu
lipnice@telc.npu.cz
Základní informace místa
ID místa: 205
Typ místa: hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 31.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama