Památník Jaroslava Haška v Lipnici nad Sázavou představuje jeho domek, kde žil na sklonku svého života a kde vzniklo dílo o vojáku Švejkovi. V samotném městě je několik jeho připomínek, socha, hrob, ale i tradiční Festival humoru.
Hlavní obrázek místa
Haškův domek
© Ivo Rozehnal 07/2022
V Lipnici nad Sázavou najdeme domek Jaroslava Haška a pomník s jeho bustou. Přestože autor světoznámého Švejka tu dlouho nepobyl, zanechal zde trvalou stopu. Do Lipnice přišel s přítelem malířem Jaroslavem Panuškou v létě roku 1921, ale než zakoupil domek pod hradem, pobýval ve zdejším hostinci. Po opravě domku zde žil se svojí druhou ženou Šurou. Záhy však 3. ledna 1923 umírá. Právě zde v Lipnici nad Sázavou v domku diktoval písaři K. Štěpánkovi tehdejší čtyřdílný román o vojáku Švejkovi. Samotný domek byl v roce 1959 upraven na pamětní expozici, která byla několikrát za dobu existence upravována. Objekt je veden v seznamu kulturních památek a patří pod Muzeum Vysočiny. Samotný román o Švejkových trampotách drží prvenství v překládané české literatuře, kdy dílo bylo přeloženo asi do 60 světových jazyků. Netřeba připomínat, že inspirací k sepsání románu byly mj. jeho osobní zážitky z 1. světové války, zejména jeho působení v řadách 91. pěšího pluku Rakousko–uherské armád. Před domkem stojí pomník s bustou Jaroslava Haška. Jedná se o dílo ze žuly, kdy jsou autory Bohumil Kokrda (*1948) - hlavní autor, Roman Podrázský (1943–2001) a František Soukup (architekt). Jde o dílo z roku 1983. Jaroslav Hašek (*30.4.1883 Praha–Nové Město – +3.1.1923 Lipnice nad Sázavou) byl český spisovatel, publicista a novinář. Jako vzpomínka na jeho odkaz se od roku 1958 koná v Lipnici tradiční Festival satiry a humoru.
Rozehnal Ivo - Zdroje: weby - cs.wikipedia, havlickobrodsky.denik.cz 14.6.2022, sochyamesta.cz, 4.8. 2022
Vysočina, Lipnice nad Sázavou

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Památník Jaroslava Haška
Lipnice nad Sázavou 185
58232 Lipnice nad Sázavou
Tel: 569 486 139
http://www.lipnicenadsazavou.cz/
mesto@lipnicens.cz
Základní informace místa
ID místa: 16559
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 4.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama