Zaniklý hrad. Zmiň. r. 1348 v pred. Jindřicha ze Stajic. Před r. 1399 sídlo loupežníků. R. 1406 dobyt Herbartem z Kolovrat a Petříkem, purkr. Lehnickým – škodili odtud Rožmberkům – násl. další dobytí hradu. Opuštěn tehdy či brzy poté. R. 1531 pustý.
Hlavní obrázek místa
autor neuveden
Zaniklý hrad na vrcholu zalesněné hůrky Stejc u Maršovic, nabízející široký rozhled do krajiny. Zachován je vlastní pahorek hradu, obklopený valem a příkopem. Pojedete-li autem ze Mstětic do Maršovic, je to první lesní cesta vlevo za odbočkou do Zderadic (kterou minete). Autem lze vyjet až poměrně blízko k hradu (ne na dohled), zbytek se musí lesem pěšky. Místo ani cesta nejsou nijak označeny, jediné vodítko je stále vzhůru lesem.
28.5. 2002
historie

V písemných pramenech se se jménem hradu setkáváme poprvé k roku 1348 v predikátu Jindřicha ze Stajic. Před rokem 1399 byl hrad označen za shromaždiště loupežníků. V roce 1406 ho dobyli Herbart z Kolovrat a Petřík, purkrabí Lehnický, kteří odtud škodili Rožmberkům, což mělo za následek opětovné dobytí hradu. Pokud nezůstal opuštěn již při této příležitosti, zanikl zřejmě v průběhu 15. století, k roku 1531 se připomíná jako pustý.

Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Libri 2002, 28.5. 2002

Další texty historie
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Maršovice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Tloskov
 kostel sv. Václava
 Suchdol
 Neštětická hora
 kostel sv. Lukáše
 Tloskovský mlýn
 Tvoršovice
 Vrchotovy Janovice
 kostel sv. Martina
 Štětkovice
 Kožlí
 vodní mlýn
 kostel sv. Jakuba
 Křešice
 Drahoušek
 Olbramovice
 Vojkov
 Osečany
 Kozí Hřbet
 Líšno
 Konopiště
 synagoga
 Kosova Hora
 Beztahov
 Martinice
 židovský hřbitov
 Jablonná
 Červený Hrádek
 Radíč
 Dobrohošť
 Červenka
 sousoší Panny Marie
 Votice
 Boží hrob
 Lovčice
 Votice
 Hrazany
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Ostromeč
 pivovar
 Hrádek u Lovčic
 Dolní zvonice
 stará radnice
 nová radnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Kňovice
 Týnec nad Sázavou
 Vidlákova Lhota
 boží muka
 Bolechovice
 Teletínský lom
 hřebčín Pecínov
 kostel sv. Václava
 Kouty
 Teletínské vodopády
 Nalžovické Podhájí
 Příčovy
 Lešany
 Příčovy
 Smilkov
 Nalžovice
 Drtinova rozhledna
 Buchov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 židovský hřbitov
 Doubravice
 Nedrahovice
 špýchar
 židovský hřbitov
 Zbořený Kostelec
 kamenný most
 kostel sv. Petra
 Vlčkovice
 Ústupenice
 Neustupov
 kostel sv. Havla
 Jankov
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Třebnice
 Zvěřinec
 Poušť sv. Marka
 kostel sv. Havla
 Vysoký Chlumec
 Ratměřice
 Husův sbor
 most Dr. E. Beneše
 Odlochovice
 Svojsíkova mohyla
 Pořešice
Základní informace místa
ID místa: 1078
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.7.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama