Původně renesanční tvrz ze druhé poloviny 16. stol. založená za Dětleba Koce z Dobrše. Za Dohalských z Dohalic v první pol. 18. stol. upravena na zámek. Později zřízena kaple Nanebevzetí Panny Marie, vysvěcená roku 1746.
Hlavní obrázek místa
Západní průčelí
Pohled z prostoru bývalého dvora
© Luděk Pitter 07/2006
Dolejší Těšov se nachází poblíž Hartmanic. Vede k němu jediná přístupová cesta, odbočka ze silnice č. 175, vedoucí z Hartmanic do Běšin, která vás dovede až před zámek. Původně se severovýchodně od zámku nacházel park, který je dnes prakticky zaniklý.
L.P., 22.7. 2007
popis

Obytná budova je dvoupatrová, průjezd zaklenut valeně s pětibokými výsečemi. Bývalá kaple zasahuje do suterénu, sklenuta klenbou s trojúhelnými výsečemi. Po požáru v roce 1955 nová fasáda. Sýpka patrové. Znak s letopočtem 1697 dnes odstraněn.

L.P., 22.7. 2007

historie

První zmínka o vsi Dolejší Těšov je z roku 1428, kdy patřila k Velhartickému panství. Ve druhé polovině 16. stol. vlastnil ves Jan Rendl z Úšavy a po něm Dětleb Koc z Dobrše. Ze druhé poloviny 16. stol. zřejmě také pochází renesanční tvrz, která je spojována právě s Dětlebem Kocem z Dobrše, jehož potomci zde seděli až do počátku 18. stol. Předpokládá se, že koncem 17. stol. kdy došlo za Václava Bartoloměje Koce k přestavbě poplužního dvora, vznikl i zámek přestavbou původní tvrze. Po roce 1737 přešel majetek na Annu Marii, která se provdala za Jana Václava Bořka Dohalského z Dohalic. Za Dohalských z Dohalic došlo v první pol. 18. stol. k dalším úpravám, kdy byla zřízena kaple Nanebevzetí Panny Marie, vysvěcená roku 1746. Pozdější majitelé zámek již jen udržovali. Naposledy rodina Zieglerů, která vlastnila statek až do poloviny 20. stol.

L.P. (Úlovec Jiří, Hrady, zámky a tvrze Klatovska, Libri, 2004), 22.7. 2007

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Hartmanice

Místa v okolí

 Kojšice
 Jiřičná
 Loučová
 Horská synagoga
 Karlov
 kostel sv. Kateřiny
 Hrad pod Hrnčířem
 Dolejší Krušec
 Petrovice
 kostel sv. Vintíře
 Kundratice
 kaple sv. Vintíře
 Palvinov
 Volšovy
 švédské hroby
 Vatětice
 Hlavňovice
 Dlouhá Ves
 kostel sv. Mořice
 smolná pec
 Svojšice
 židovský hřbitov
 hrobka rodiny Schmid
 Svatobor
 Javorná
 městské opevnění
 kostel sv. Václava
 Kámen neštěstí
 kašna
 Voprchovský dům
 městský špitál
 Velhartice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek u Sušice
 Nemilkov
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Kříže
 Mokrosuky
 kostel sv. Vavřince
 pranýř
 Kašperk
 Kašovice
 Sedlo
 radnice
 kaple
 kostel sv. Markéty
 Ujčín
 Pustý Hrádek
 Tedražice
 židovský hřbitov
 Malonice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Jindřichovice
 Kolinec
 Jindřichovice
 Čachrov
 Pancíř
 Čejkovy
 Hauswaldkapelle
 Březí
 Lipová Lhota
 Dražovice
 Dražovice
 Poledník
 Podolí
 Mlázovy
 Hořákov
 Záluží
 Běšiny
 Běšiny
 Běšiny
 boží muka
 Železná Ruda
 Žihobce
 Obří hrad
 kostel sv. Martina
 Antýgl
 Královský kámen
 Miřenice
 Budětice
 Žichovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 Rabí
 Opálka
 Dvořec
Kontaktní informace
Dolejší Těšov 1
Hartmanice
342 01 Sušice 1

V soukromém vlastnictví
Základní informace místa
ID místa: 5506
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.7.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama