Původně vodní tvrz, sídlo pánů z Lukavce, připomínané po r. 1360. V 16. stol. přestavěna na pozdně gotický a renesanční zámek. Po Bílé hoře zkonfiskován, často střídal majitele. V 18. stol. přestavěn barokně. V l.1914–17 upraven L. Skřivánkem.
Hlavní obrázek místa
severní průčelí
© Milan Caha 08/2008
Zámek stojí v pěkném parku, vhodném pro poklidné procházky. V jeho těsné blízkosti je Památník Antonína Sovy, zajímavá drobná empírová stavbička. Zámek je poněkud zchátralý, existuje však projekt na jeho využití (knihovna, svatební síň, fit-centrum).
4.3. 2009
historie

Lukavec se poprvé připomíná v r. 1360, kdy zde měl majetek Dluhomil z Lukavce. Dluhomil se zde uvádí až do r. 1365. Majitelé Lukavce v druhé polovině 14. století nejsou známi. Na přelomu 14. a 15. století je doložen Zdeněk z Lukavce, který zemřel před r. 1409. Zdeněk byl předkem zemanského rodu Lukaveckých z Lukavce. V době husitské náležel Lukavec Zdeňkovu synovi téhož jména. Tvrz v Lukavci se poprvé připomíná až v r. 1543 v souvislosti s dělením majetku mezi bratry Adamem a Štilfrýdem Lukaveckými z Lukavce. Tvrz tehdy drželi oba bratři společně, ale již v r. 1544 se jejím jediným majitelem stal Štilfrýd. Původní tvrz stávala v místech západního traktu dnešního zámku. Tomu nasvědčuje nepravidelný půdorys zvláště jižní části tohoto traktu a síla obvodového zdiva. O stavební činnosti na tvrzi na konci 15. nebo na počátku 16. století svědčí pozdně gotický portál v severní části dnešního západního…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 15.1. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí zámku
© P. Vlček: Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, Libri, Praha 1999
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 boží muka sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Vyklantice
 Hacpurek
 špýchar
 Pechburg
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 Čechtice
 socha Panny Marie
 Pravonín
 Zátiší
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 děkanství
 panský pivovar
 Pacov
 Bedřichov
 Šohajův dům
 socha sv. Václava
 kaplička U Kněžny
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Březina
 Hořepník
 Konipas
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 boží muka
 Machlov
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Kamberk
 Býkovická skála
 kaplička
 Kočičí hrádek
 Šelmberk
 židovský hřbitov
 Velký Blaník
 kostel sv. Václava
 Vodice
 kaple
 Radvanov
 Alberovice
 Radvanov
 pivovar
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 Olešná
 Kalamajka
 Bolina
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 socha sv. Václava
 kostnice
 kostel sv. Mikuláše
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Nový Dvůr
 železniční most
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Zvěstov
 Vítův mlýn
 návesní kaple
 Čížkov
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Polánka
 most u Borovska
 Dolní Kralovice
 Horní Kralovice
 Borovsko
 Borovsko
 boží muka
 Chýnovská jeskyně
 Nespery
 Dub
Základní informace místa
ID místa: 7454
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.3.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama