Zbytky hradu či tvrze poškozené výstavbou dvou sýpek. Hrad poprvé připomínán na sklonku 13. století, zanikl kolem pol. století 15., kdy majitelé přesídlili na nedalekou tvrz Loutkov. Dochovány především hluboké příkopy a část obvodové zdi pojaté do hmoty jedné ze sýpek. Kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Přístupová cesta, která na východě přehradila příkop
© Adam Šebesta 08/2020
Hrad je volně přístupný, podle informací na www.hrady-zriceniny.cz si však majitel vstup do areálu nepřeje. Přímo ve vsi Březina je možno obdivovat romanticky upravený zámek, další panské sídlo se nachází v nedalekém Hořepníku, a to v blízkosti původně románského kostela. Turistickou atraktivitu oblasti zvyšuje zámek Vyklantice, v nedávné době otevřený pro veřejnost.
Adam Šebesta-Zdroj: www.hrady-zriceniny.cz, 26.10. 2020
popis

Hrad byl založen na hraně srázu strmě spadajícího do potoka Trnávky, který představoval přirozenou ochranu jihovýchodní strany. Z jihozápadu byl pak chráněn další přirozenou roklí. Na severu byly vyhloubeny hluboké bažinaté příkopy s valy, které tak uzavřely přibližně čtvercový areál. Jeho vnitřní zástavba není známa, neboť situace byla značně změněna při stavbě zmíněných sýpek. Ve druhé polovině 20. století byly navíc v souvislosti s výstavbou cesty procházející plochou hradu zčásti zavezeny příkopy. Jediným pozůstatkem zdiva je část obvodové zdi, která dnes tvoří jihovýchodní část větší sýpky. Často zmiňovaný sklep u menší sýpky je nejasného, zdá se však, že až novověkého stáří.

Adam Šebesta-Zdroj: Durdík T. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů; 2009; 270 – 271, Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého IV.; 1885; s. 342 – 345, 26.10. 2020

historie

Hrad Konipas sloužil jako sídlo majitelů nedalekého městečka Hořepník, původně se jako Hořepník označoval i samotný hrad. Nejstaršími známými držiteli byli pánové z Hořepníka, nejspíše spříznění s mocným rodem Vítkovců. První písemná zmínka o hradě je z roku 1299, kdy král Václav II. potvrzuje Dětochovi z Třebelovic dědictví po strýci Sezemovi z Hořepníka. Navíc mu udělil nová práva, potvrzená následně za věrné služby králem Janem roku 1311. Po Dětochově smrti připadl Konipas Oldřichovi z Hradce. Dalšími majiteli se stali roku 1361 pánové z Mezimostí, kteří se později začali psát Konipasští z Konipasu. Na počátku 15. století byl hrad v držení Janka z Chotěmic, za husitských válek pak Mikuláše z Landštejna a z Borotína. Ten v roce 1438 prodal zboží Janovi z Kralovic. Poté, co Jan zakoupil nedalekou tvrz Loutkov, kam podle všeho přesídlil, začal Konipas pustnout a roku 1457 se již uvádí jako pustý.…  číst dále

Adam Šebesta-Zdroj: Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého IV.; 1885; s. 342 – 345, Durdík T. Ilustrovaná encyklopedie českých hradů; 2009; 270 – 271; https://pamatkovykatalog.cz, 26.10. 2020

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Březina

Místa v okolí

 Březina
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Pechburg
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 židovský hřbitov
 Čížkov
 boží muka
 Proseč u Pošné
 kaple sv. Anny
 děkanství
 Pacov
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Šohajův dům
 Vyklantice
 návesní kaple
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Nový Dvůr
 Kočičí hrádek
 kaple
 boží muka
 synagoga
 boží muka
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Martina
 Hacpurek
 Onšov
 Želiv
 špýchar
 mlýn
 Bedřichov
 Kámen
 kaple sv. Haštala
 Proseč-Obořiště
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Mikuláše
 boží muka sv. Rocha
 špýchar
 Drechselova vila
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Marka
 zvonice
 kaple sv. Floriana
 kaple sv. Kříže
 Těchobuz
 kostel sv. Víta
 boží muka
 děkanství a kaplanka
 městská šatlava
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 zámek Říčanských
 Purkrabský dům
 kaple sv. Anny
 Růžkovy Lhotice
 boží muka
 boží muka
 kaplička U Kněžny
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Služátky
 pamětní kámen
 vodní nádrž Sedlice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Vodice
 kostel Božího Těla
 Vojslavický most
 kaplička sv. Václava
 Ústrašín
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Vojslavice
 návesní kaple
 Křivsoudov
 radnice
 Lhotka
 Křivsoudov
 Libkova Voda
 boží muka
 Pavlov
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Sudkův Důl
 kaple Panny Marie
 Božejov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Speřice
 synagoga
 Nemojov
 Černovice
 fara
 Údolský hrádek
 Zahrádka
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Načeradec - zámek
 Načeradec
Základní informace místa
ID místa: 15318
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.10.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama