
Hrad byl založen na hraně srázu strmě spadajícího do potoka Trnávky, který představoval přirozenou ochranu jihovýchodní strany. Z jihozápadu byl pak chráněn další přirozenou roklí. Na severu byly vyhloubeny hluboké bažinaté příkopy s valy, které tak uzavřely přibližně čtvercový areál. Jeho vnitřní zástavba není známa, neboť situace byla značně změněna při stavbě zmíněných sýpek. Ve druhé polovině 20. století byly navíc v souvislosti s výstavbou cesty procházející plochou hradu zčásti zavezeny příkopy. Jediným pozůstatkem zdiva je část obvodové zdi, která dnes tvoří jihovýchodní část větší sýpky. Často zmiňovaný sklep u menší sýpky je nejasného, zdá se však, že až novověkého stáří.
Hrad Konipas sloužil jako sídlo majitelů nedalekého městečka Hořepník, původně se jako Hořepník označoval i samotný hrad. Nejstaršími známými držiteli byli pánové z Hořepníka, nejspíše spříznění s mocným rodem Vítkovců. První písemná zmínka o hradě je z roku 1299, kdy král Václav II. potvrzuje Dětochovi z Třebelovic dědictví po strýci Sezemovi z Hořepníka. Navíc mu udělil nová práva, potvrzená následně za věrné služby králem Janem roku 1311. Po Dětochově smrti připadl Konipas Oldřichovi z Hradce. Dalšími majiteli se stali roku 1361 pánové z Mezimostí, kteří se později začali psát Konipasští z Konipasu. Na počátku 15. století byl hrad v držení Janka z Chotěmic, za husitských válek pak Mikuláše z Landštejna a z Borotína. Ten v roce 1438 prodal zboží Janovi z Kralovic. Poté, co Jan zakoupil nedalekou tvrz Loutkov, kam podle všeho přesídlil, začal Konipas pustnout a roku 1457 se již uvádí jako pustý.… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.