Zámek poprvé zmiňovaný v roce 1750. Prodán v dražbě v roce 1754 Janu Václavu Vejvodovi. V jeho držení do roku 1800. Po r. 1945 sloužil jako kanceláře, pošta a knihovna. Dnes v soukromém vlastnictví.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku
V současné době je zámek v soukromém vlastnictví a velmi špatném stavu.
© František Studnička, 04/2004
Obec leží v malebném podblanickém kraji nedaleko jihovýchodní hranice Středočeského kraje. Nejbližším městem je 12 km vzdálená Vlašim. Při příjezdu do Pravonína vás zaujme nádherný panoramatický výhled na bájnou horu Blaník, jeden z nejkrásnějších pohledů, ale i na vzdálenější Miličínsko a Voticko tzv. „Českou Sibiř“. Historie obce Pravonín sahá až do 12 století, kdy byla na návrší postavena rotunda, pravděpodobně z popudu premonstrátského kláštera v Louňovicích pod Blaníkem. Jedna z verzí říká, že jméno vsi je odvozeno od jména převorky louňovického kláštera Pravoně (Justiny). Druhou verzí, pravděpodobnější je, že hvozdy kolem rotundy dostal k osídlení od Přemysla Otakara II. člen jeho družiny Pravona. První písemná zmínka o obci byla zaznamenána v roce 1352. V roce 1567 vybudovali Kekulové ze Strakonic v Pravoníně tvrz, která byla později dalšími majiteli přebudována na zámeček. Roku 1645 táhli Švédové od západu na Moravu a přitom vydrancovali a zpustošili celou vesnici. V roce 1729 má Pravonín již vlastní školu a od r. 1710 je zde panský pivovar. Po roce 1800 se střídá řada majitelů, mezi nimi stále častěji nešlechtici. Jejich hospodaření většinou tvoří dluhy. V roce 1876 je v obci zřízen poštovní úřad. Od roku 1910 jsou první záložny, agrárnická Kampelička a klerikální Raiffeisenka. Od r. 1934 patřil zámek a velkostatek rodině Sekaninových. V roce 1948 byl statek, včetně zámku, vyvlastněn a prostory zámku byly změněny na administrativní budovu. V roce 1982 se JZD a obecní úřad přestěhovali do nové budovy. V 90. letech byl zámek v restituci navrácen původním vlastníkům.
František Studnička, 31.10. 2006
historie

Ves Pravonín se poprvé připomíná v r. 1352, kdy se uvádí zdejší farní kostel. Místo je však mnohem starší, jak to dokládá sám pravonínský kostel, který je románskou rotundou asi z první poloviny 13. století. Až do husitských válek ves patřila k statku premonstrátského kláštera v Louňovicích pod Blaníkem, od r. 1420 byla v zástavě světských drtitelů. Asi v r. 1547 koupil Pravonín a některé vesnice v okolí od Trčků z Lípy Jindřich Kekule ze Strakonic, jehož synům Václavovi, Adamovi a Albrechtovi Kekulům změnil r. 1578 císař Rudolf II. zástavní držbu v dědičný majetek. Tak se stal Pravonín samostatným deskovým statkem, v němž si vrchnost zřídila i sídlo – tvrz. Zda byl jejím stavebníkem již Jindřich Kekule nebo až jeho synové, není známo. Poprvé se zdejší tvrz výslovně uvádí až v roce 1616, kdy Václav Kekule odkázal statek bratrům Václavovi a Mikulášovi Salavům z Lípy. V první polovině 17. století, kdy…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, 31.10. 2006

Komentáře

Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Machlov
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Křížovský lom
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kateřiny
 Bolina
 Velký Blaník
 Olešná
 Blaník
 kostnice
 Býkovická skála
 pivovar
 Kalamajka
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Čechtice
 Vítův mlýn
 židovský hřbitov
 studánka sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 boží muka sv. Rocha
 Podblanická galerie
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 Vlašim
 Zátiší
 Kamberk
 kaple
 Čínský pavilon
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 židovský hřbitov
 Trhový Štěpánov
 Domašín
 Růžkovy Lhotice
 Křivsoudov
 radnice
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 Zvěstov
 Vyklantice
 Nespery
 Elbančice
 Alberovice
 železniční most
 kaplička U Kněžny
 Hacpurek
 Šelmberk
 Psáře
 Odlochovice
 Soutice
 Černýš
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 most u Borovska
 špýchar
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 židovský hřbitov
 Kovářka
 Borovsko
 Jankov
 Borovsko
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 kostel sv. Mikuláše
 Chotýšany
 Chotýšany
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 kostel sv. Martina
 Pechburg
 Onšov
 Kácov
 Radvanov
 Radvanov
 Zruč nad Sázavou
 Jemniště
 židovský hřbitov
 Jemniště
 Zruč nad Sázavou
 Kočičí hrádek
 Bílý Kámen
 rozhledna Babka
 Horka II
 Hořepník
 židovský hřbitov
 hřebčín Pecínov
Kontaktní informace
Pravonín 1
257 09 Pravonín
http://www.pravonin.cz/
Základní informace místa
ID místa: 4741
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.10.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama