Výrazné zbytky tvrziště (pahorek jádra a rybník – bývalý vodní příkop) v jihozápadní části Alberovic. R. 1568 zmiňovány dvě tvrze s poplužním dvorem. Obě vznikly pravděpodobně při rozdělení vsi ve 14. století. Přesná poloha druhé tvrze není známa.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště
© Martin Kabeláč 11/2007
Ves Alberovice vznikla pravděpodobně ve 13. století. První zmínka je z roku 1354, kdy se po vsi zve Stříž z Alberovic. Počátkem 15. století předpokládáme rozdělení vsi mezi dva majitele a tím vznik dvou tvrzí. V letech 1399–1418 vlastnil část vsi Maršík Smrčka, syn Benešův, který připojil svou pečeť na stížný list české šlechty zaslaný do Kostnice, proti upálení Mistra Jana Husa. O majiteli druhé poloviny vsi máme zprávy až z let 1415–1417, kdy tuto část vsi vlastní Pešek. Potomci obou majitelů pravděpodobně vlastnili ves až do počátku 16. století. V roce 1543 vlastnil Alberovice pražský měšťan Mikuláš Kamarét. Za jeho syna jsou v pramenech zmiňovány obě tvrze, s poplužním dvorem. A. Sedláček se domnívá, že druhé sídlo bylo severně od existující tvrze, bylo využito vodního příkopu, který dále pokračoval na sever a tvořil mnohem větší vnitřní prostor a tím poskytoval ochranu pro druhou tvrz. Tento předpoklad může být potvrzen nebo vyvrácen pouze archeologickým výzkumem.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí I., kol. autorů, Argo 1997, 15.2. 2010
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Alberovice

Místa v okolí

 Křivsoudov
 Křivsoudov
 radnice
 železniční most
 kaplička U Kněžny
 Čechtice
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 Růžkovy Lhotice
 Dolní Kralovice
 Horní Kralovice
 Borovsko
 most u Borovska
 Borovsko
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Kalamajka
 Onšov
 Hněvkovice
 Vojslavický most
 Kounice
 Bílý Kámen
 Kočičí hrádek
 vodní mlýn a pila
 Trhový Štěpánov
 Soutice
 Horka II
 židovský hřbitov
 kaple sv. Panny Marie
 Budčice
 židovský hřbitov
 Zahrádka
 studánka sv. Anny
 kostnice
 kostel sv. Víta
 Vojslavice
 Vlastějovice
 Přemilovsko
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Vyklantice
 Černýš
 kostel sv. Václava
 lesní pramen
 Bolina
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Pravonín
 Chřenovice
 kostel sv. Václava
 Bohumilice
 rozhledna Babka
 Lukavec
 boží muka sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Machlov
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Ledeč nad Sázavou
 Thunovský letohrádek
 Lhotice
 Hořepník
 Nelechov
 Pechburg
 židovský hřbitov
 špýchar
 Želiv
 mlýn
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Bělá
 Ostrov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Sluneční zátoka
 Speřice
 pivovar
 kostel Božího Těla
 Kácov
 Lacembok
 Lhotka
 Kácov
 Červená Řečice
 Psáře
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Haštala
 Huť Jakub
 Hacpurek
 kostel sv. Anny
 pamětní kámen
 vodní nádrž Sedlice
 špýchar
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
Základní informace místa
ID místa: 6103
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.2.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama