Zaniklý hrad z 2. poloviny 13. století postavený pány z Říčan. Ve 14. století patřil pražským biskupům. Od roku 1550 byl opuštěn. Některé části byly využity na stavbu barokní sýpky (zbořena po požáru v roce 1928), později sokolovny.
Hlavní obrázek místa
Vlastní plocha hradu ze sokolovnou
© Petr Nožička 01/2021
Ve druhé polovině 13. století založili hrad páni z Říčan. Od počátku 14. století patřil pražským biskupům, z nichž jej Jan z Jenštejna výrazně přestavěl. Naposledy je zmiňován roku 1436, kdy jej Mikuláš Trčka z Lípy připojil k Vlašimi. Krátce poté zřejmě zanikl, roku 1550 je uváděn jako pustý a v roce 1770 byla s využitím dochovaných zdí postavena barokní sýpka. Ta byla po požáru roku 1928 zbořena, části dalších zdí hradu byly využity v dalších stavbách (např. sokolovna). Mohutné obvodové opevnění až do nedávné doby průběžně a systematicky ničeno.
20.2. 2004
historie

První zpráva o Křivsoudovu je z r. 1276, kdy se připomíná Oldřich z Říčan, který byl purkrabím Pražského hradu a psával se z Křivsoudova. Po jeho smrti připadly statky jako odúmrť panovníkovi. Král Václav II. udělil r. 1305 křivsoudovský hrad i s příslušenstvím Reinerovi z Florencie, který jej prodal opatu sedleckého kláštera Heinrichu Heidenreichovi. Brzy poté přešel statek na Jindřicha z Rožmberka, který r. 1307 vyměnil zdejší zboží s pražským biskupem Janem IV. z Dražic za Sepekov. Tak se stal Křivsoudov součástí rozlehlých statků pražských biskupů. Za arcibiskupa Jana z Jenštejna byl starý hrad opraven. Sekularizace církevního majetku na počátku husitské revoluce postihla také křivsoudovské panství. Nejprve byly hrad a městečko Křivsoudov s příslušenstvím zastaveny Benedovi z Nečtin, který se r. 1424 psal z Křivsoudova; v r. 1436 zapsal císař Zikmund Křivsoudov Mikuláši Trčkovi z Lípy…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku – Východní Čechy, 1989, 30.3. 2015

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Křivsoudov

Místa v okolí

 radnice
 Křivsoudov
 Alberovice
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Růžkovy Lhotice
 kaplička U Kněžny
 židovský hřbitov
 železniční most
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Dolní Kralovice
 Onšov
 Horní Kralovice
 most u Borovska
 Borovsko
 Borovsko
 Kočičí hrádek
 Vyklantice
 židovský hřbitov
 Vojslavický most
 Hněvkovice
 židovský hřbitov
 kostnice
 Trhový Štěpánov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Pravonín
 studánka sv. Anny
 Lukavec
 Bolina
 Soutice
 boží muka sv. Rocha
 Kounice
 Vojslavice
 Zahrádka
 Horka II
 vodní mlýn a pila
 kostel sv. Víta
 Černýš
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Machlov
 Vlastějovice
 Přemilovsko
 kostel sv. Václava
 lesní pramen
 Pechburg
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Hořepník
 židovský hřbitov
 Chřenovice
 židovský hřbitov
 rozhledna Babka
 Bohumilice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 špýchar
 Želiv
 Lhotice
 mlýn
 kostel Božího Těla
 Hacpurek
 Březina
 Konipas
 židovský hřbitov
 Červená Řečice
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 Ledeč nad Sázavou
 kostel sv. Jiljí
 Psáře
 Speřice
 Thunovský letohrádek
 Vlašim
 Podblanická galerie
 Lhotka
 boží muka
 kaple sv. Haštala
 Čínský pavilon
 Ostrov
 Bělá
 špýchar
 Lacembok
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 pamětní kámen
 Huť Jakub
 vodní nádrž Sedlice
Základní informace místa
ID místa: 556
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama