Výrazné terénní nerovnosti a stopy zdiva na místě středověké tvrze, založené snad jako opěrný bod na hranicích biskupských držav. Později předpokládané sídlo pánů z Košetic. Dochován především hluboký příkop na jižní straně tvrziště a nepatrné zbytky zdí na severovýchodě areálu.
Hlavní obrázek místa
Příkop od západu
©Adam Šebesta 08/2020
Nejsnazší přístup na lokalitu je po lesní cestě, jež přibližně dva kilometry od Košetic křižuje silnici II/112 vedoucí na Křelovice. Po 1,6 kilometrech je nutné odbočit z této cesty přímo k severu. Na tvrz dorazíte po přibližně sto metrech chůze lesním terénem. V okolí je možné navštívit zámky v Košeticích či Onšově, nedaleko se nachází tvrz Bílý Kámen. Z významných památek láká k prohlídce klášter Želiv či zámek v Červené Řečici. V době návštěvy (srpen 2020) byla tvrz akutně ohrožena rychle se přibližující těžbou dřeva.
Adam Šebesta, 4.9. 2021
popis

Tvrz se nachází na ostrožně nad soutokem Pekelského potoka s menším přítokem, ze tří stran je tak chráněna prudkými svahy. Na jihu ji pak od okolního terénu odděluje dodnes hluboký příkop, posílený vnitřním valem. Vlastní plošina o rozměrech přibližně 20 x 30 metrů dnes nenese výrazné stopy po zástavbě, na severovýchodě jsou však patrné terénní nerovnosti a skromný zbytek zdiva. Vstupní šíje tvořená nasucho kladenými kameny je nejspíše produktem mladších úprav.

Adam Šebesta-Zdroj: Kolektiv; Encyklopedie českých tvrzí II. díl; 2000; str. 322, Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého XII.; 1900; str. 204, www.hrady-zriceniny.cz, 4.9. 2021

historie

Dříve všeobecně přijímaný názor, že tvrz založili jako své sídlo pánové z Košetic, se pokusili zpochybnit Jakub a Jan Vazačovi, když vyslovili hypotézu, že mohla vzniknout jako strážný bod na hranici biskupských držav a výše zmíněný rod se stal jejím vlastníkem až později. Prvními písemně doloženými osobami s predikátem z Košetic jsou Jan a Bohuněk z Košetic, připomínaní roku 1360, kteří se však o zdejší majetky dělili s Držkem ze Svépravic a Janem Mlečnem z Milhostic. Později se v pramenech objevuje ještě mnoho dalších majitelů vsi Košetice, žádný z nich ji ovšem nedržel samostatně a nemůžeme spolehlivě určit, kdo z nich seděl na Kočičím hrádku. Prvním nám známým samostatným držitelem košetického panství se stal Domaslav z Košetic, zmiňovaný jako patron zdejšího kostela k roku 1417. Na konci 15. století se Košetice stávají majetkem Vojslavských z Vojslavic, čímž ztrácejí samostatnost…  číst dále

Adam Šebesta-Zdroj: Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého XII.; 1900; str. 204, Kolektiv; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI.; 1989; str. 216, Vazač J. a Vazač J.; Hrádek Bílý Kámen; in. Hláska 3/201, 4.9. 2021

Půdorys místa


http://www.evida.cz/mikota/Hlaska/H2018_01_S01-11.pdf -kresba Jakub Vazač 2017
Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Košetice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15939
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama