Výrazné terénní nerovnosti a stopy zdiva na místě středověké tvrze, založené snad jako opěrný bod na hranicích biskupských držav. Později předpokládané sídlo pánů z Košetic. Dochován především hluboký příkop na jižní straně tvrziště a nepatrné zbytky zdí na severovýchodě areálu.
Hlavní obrázek místa
Příkop od západu
©Adam Šebesta 08/2020
Nejsnazší přístup na lokalitu je po lesní cestě, jež přibližně dva kilometry od Košetic křižuje silnici II/112 vedoucí na Křelovice. Po 1,6 kilometrech je nutné odbočit z této cesty přímo k severu. Na tvrz dorazíte po přibližně sto metrech chůze lesním terénem. V okolí je možné navštívit zámky v Košeticích či Onšově, nedaleko se nachází tvrz Bílý Kámen. Z významných památek láká k prohlídce klášter Želiv či zámek v Červené Řečici. V době návštěvy (srpen 2020) byla tvrz akutně ohrožena rychle se přibližující těžbou dřeva.
Adam Šebesta, 4.9. 2021
popis

Tvrz se nachází na ostrožně nad soutokem Pekelského potoka s menším přítokem, ze tří stran je tak chráněna prudkými svahy. Na jihu ji pak od okolního terénu odděluje dodnes hluboký příkop, posílený vnitřním valem. Vlastní plošina o rozměrech přibližně 20 x 30 metrů dnes nenese výrazné stopy po zástavbě, na severovýchodě jsou však patrné terénní nerovnosti a skromný zbytek zdiva. Vstupní šíje tvořená nasucho kladenými kameny je nejspíše produktem mladších úprav.

Adam Šebesta-Zdroj: Kolektiv; Encyklopedie českých tvrzí II. díl; 2000; str. 322, Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého XII.; 1900; str. 204, www.hrady-zriceniny.cz, 4.9. 2021

historie

Dříve všeobecně přijímaný názor, že tvrz založili jako své sídlo pánové z Košetic, se pokusili zpochybnit Jakub a Jan Vazačovi, když vyslovili hypotézu, že mohla vzniknout jako strážný bod na hranici biskupských držav a výše zmíněný rod se stal jejím vlastníkem až později. Prvními písemně doloženými osobami s predikátem z Košetic jsou Jan a Bohuněk z Košetic, připomínaní roku 1360, kteří se však o zdejší majetky dělili s Držkem ze Svépravic a Janem Mlečnem z Milhostic. Později se v pramenech objevuje ještě mnoho dalších majitelů vsi Košetice, žádný z nich ji ovšem nedržel samostatně a nemůžeme spolehlivě určit, kdo z nich seděl na Kočičím hrádku. Prvním nám známým samostatným držitelem košetického panství se stal Domaslav z Košetic, zmiňovaný jako patron zdejšího kostela k roku 1417. Na konci 15. století se Košetice stávají majetkem Vojslavských z Vojslavic, čímž ztrácejí samostatnost…  číst dále

Adam Šebesta-Zdroj: Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého XII.; 1900; str. 204, Kolektiv; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI.; 1989; str. 216, Vazač J. a Vazač J.; Hrádek Bílý Kámen; in. Hláska 3/201, 4.9. 2021

Půdorys místa


http://www.evida.cz/mikota/Hlaska/H2018_01_S01-11.pdf -kresba Jakub Vazač 2017
Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Košetice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Onšov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaplička U Kněžny
 kostel Božího Těla
 Hořepník
 špýchar
 Želiv
 Vojslavický most
 Červená Řečice
 mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vojslavice
 Růžkovy Lhotice
 Lhotice
 kaple sv. Haštala
 kostel sv. Jiří
 Vyklantice
 Lhotice
 Konipas
 Březina
 boží muka
 Pechburg
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Lhotka
 Alberovice
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kaple
 Čechtice
 Zahrádka
 pamětní kámen
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Sedlice
 Speřice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 boží muka sv. Rocha
 boží muka
 Horní Kralovice
 Dolní Kralovice
 kaple Panny Marie
 fara
 kostel sv. Kateřiny
 železniční most
 Čížkov
 kaplička
 židovský hřbitov
 Hacpurek
 boží muka
 Služátky
 boží muka
 děkanství
 Hněvkovice
 Pacov
 pomník Antonína Sovy
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Proseč u Humpolce
 Šohajův dům
 kaplička sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Proseč u Pošné
 návesní kaple
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Drechselova vila
 Altenhoferovský dům
 boží muka
 boží muka
 děkanství a kaplanka
 městská šatlava
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 zámek Říčanských
 kaple sv. Kříže
 Purkrabský dům
 městské opevnění
 Přemilovsko
 smírčí kříž
 kaple sv. Mikuláše
 Nelechov
 kaple sv. Floriana
 Nový Dvůr
 křížový kámen
 Kalamajka
 boží muka
 Bedřichov
 kostel sv. Markéty
 Bohumilice
 Pravonín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Bilantova Lhota
 kaple sv. Magdaleny
 toleranční kostel
 Kámen
 kostel sv. Václava
 Ledeč nad Sázavou
 boží muka
 Sluneční zátoka
 Thunovský letohrádek
 kostnice
 boží muka
 Bolina
 Vilémovice
Základní informace místa
ID místa: 15939
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama