Výrazné terénní nerovnosti a stopy zdiva na místě středověké tvrze, založené snad jako opěrný bod na hranicích biskupských držav. Později předpokládané sídlo pánů z Košetic. Dochován především hluboký příkop na jižní straně tvrziště a nepatrné zbytky zdí na severovýchodě areálu.
Hlavní obrázek místa
Příkop od západu
©Adam Šebesta 08/2020
Nejsnazší přístup na lokalitu je po lesní cestě, jež přibližně dva kilometry od Košetic křižuje silnici II/112 vedoucí na Křelovice. Po 1,6 kilometrech je nutné odbočit z této cesty přímo k severu. Na tvrz dorazíte po přibližně sto metrech chůze lesním terénem. V okolí je možné navštívit zámky v Košeticích či Onšově, nedaleko se nachází tvrz Bílý Kámen. Z významných památek láká k prohlídce klášter Želiv či zámek v Červené Řečici. V době návštěvy (srpen 2020) byla tvrz akutně ohrožena rychle se přibližující těžbou dřeva.
Adam Šebesta, 4.9. 2021
popis

Tvrz se nachází na ostrožně nad soutokem Pekelského potoka s menším přítokem, ze tří stran je tak chráněna prudkými svahy. Na jihu ji pak od okolního terénu odděluje dodnes hluboký příkop, posílený vnitřním valem. Vlastní plošina o rozměrech přibližně 20 x 30 metrů dnes nenese výrazné stopy po zástavbě, na severovýchodě jsou však patrné terénní nerovnosti a skromný zbytek zdiva. Vstupní šíje tvořená nasucho kladenými kameny je nejspíše produktem mladších úprav.

Adam Šebesta-Zdroj: Kolektiv; Encyklopedie českých tvrzí II. díl; 2000; str. 322, Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého XII.; 1900; str. 204, www.hrady-zriceniny.cz, 4.9. 2021

historie

Dříve všeobecně přijímaný názor, že tvrz založili jako své sídlo pánové z Košetic, se pokusili zpochybnit Jakub a Jan Vazačovi, když vyslovili hypotézu, že mohla vzniknout jako strážný bod na hranici biskupských držav a výše zmíněný rod se stal jejím vlastníkem až později. Prvními písemně doloženými osobami s predikátem z Košetic jsou Jan a Bohuněk z Košetic, připomínaní roku 1360, kteří se však o zdejší majetky dělili s Držkem ze Svépravic a Janem Mlečnem z Milhostic. Později se v pramenech objevuje ještě mnoho dalších majitelů vsi Košetice, žádný z nich ji ovšem nedržel samostatně a nemůžeme spolehlivě určit, kdo z nich seděl na Kočičím hrádku. Prvním nám známým samostatným držitelem košetického panství se stal Domaslav z Košetic, zmiňovaný jako patron zdejšího kostela k roku 1417. Na konci 15. století se Košetice stávají majetkem Vojslavských z Vojslavic, čímž ztrácejí samostatnost…  číst dále

Adam Šebesta-Zdroj: Sedláček A.; Hrady, zámky a tvrze království Českého XII.; 1900; str. 204, Kolektiv; Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI.; 1989; str. 216, Vazač J. a Vazač J.; Hrádek Bílý Kámen; in. Hláska 3/201, 4.9. 2021

Půdorys místa


http://www.evida.cz/mikota/Hlaska/H2018_01_S01-11.pdf -kresba Jakub Vazač 2017
Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Košetice

Místa v okolí

 Bílý Kámen
 židovský hřbitov
 Onšov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaplička U Kněžny
 kostel Božího Těla
 Hořepník
 špýchar
 Želiv
 Vojslavický most
 Červená Řečice
 mlýn
 židovský hřbitov
 boží muka
 Vojslavice
 Růžkovy Lhotice
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Haštala
 Vyklantice
 Lhotice
 Konipas
 Březina
 boží muka
 Pechburg
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Lhotka
 Alberovice
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kaple
 Čechtice
 Zahrádka
 pamětní kámen
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Sedlice
 Speřice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 boží muka sv. Rocha
 boží muka
 Horní Kralovice
 Dolní Kralovice
 kaple Panny Marie
 fara
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 železniční most
 kaplička
 Čížkov
 židovský hřbitov
 boží muka
 Hacpurek
 Služátky
 děkanství
 Hněvkovice
 pomník Antonína Sovy
 boží muka
 Pacov
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Proseč u Humpolce
 Šohajův dům
 kaplička sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 Proseč u Pošné
 návesní kaple
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Drechselova vila
 Altenhoferovský dům
 boží muka
 boží muka
 městská šatlava
 radnice
 Šrejnarovský dům
 Městské divadlo
 Fárův dům
 kaple sv. Kříže
 děkanství a kaplanka
 zámek Říčanských
 Purkrabský dům
 městské opevnění
 Přemilovsko
 smírčí kříž
 kaple sv. Mikuláše
 Nelechov
 kaple sv. Floriana
 Mladé Bříště
 Nový Dvůr
 křížový kámen
 Kalamajka
 boží muka
 Bedřichov
 kostel sv. Markéty
 Bohumilice
 Pravonín
 Bilantova Lhota
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Magdaleny
 toleranční kostel
 Kámen
 kostel sv. Václava
 Ledeč nad Sázavou
 boží muka
 Sluneční zátoka
 Thunovský letohrádek
 kostnice
 boží muka
 Bolina
 Vilémovice
Základní informace místa
ID místa: 15939
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama