Židovský hřbitov byl založen před r. 1723, v 19. století byl rozšířen. Pohřbívalo se zde do 2. sv. války. Po válce byl zdevastován, novodobé náhrobky byly prodány a odvezeny. V l. 1996 - 2002 proběhla rekonstrukce hřbitova. Zachovalo se zde na 180 náhrobků, vč. barokních a klasicistních.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 06/2008
Hřbitov se nachází daleko od obce – cca 2km severně, nedaleko silnice mezi samotou Elbančice a vsí Vilice. Hřbitov je volně přístupný.
18.1. 2009
historie

Židovský hřbitov leží u lesa mezi samotou Elbančice a vesnicí Vilice (asi 2 km od obce Běleč). V Bělči nebyla samostatná židovská obec, hřbitov patřil k ŽNO Mladá Vožice / Jung Voschitz. V Mladé Vožici existovala židovská obec od počátku 18. stol., zanikla za nacistické okupace. Není přesně známo kdy byl hřbitov založen, bylo to někdy před r. 1723. Ve starší části hřbitova jsou barokní a klasicistní náhrobky, v 19. století byl hřbitov rozšířen. Pohřbívalo se zde do 2. světové války. V poválečném období byla mladší část hřbitova devastována, novodobé náhrobní kameny byly rozprodávány a odvezeny. Stará část hřbitova vč. malé obřadní síně byla v l. 1996-2002 opravena. Na ploše 2 805 m2 se dochovalo na 180 náhrobků nebo jejich torz. Nejstarší náhrobek je z 1. pol. 18. stol.

E.H. podle Židovské památky v Čechách a na Moravě, Jiří Fiedler, nakl. Sefer 1992; Židovské památky Čech, Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec, nakl. Era r. 2004, 22.1. 2014

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Běleč

Místa v okolí

 Elbančice
 Zátiší
 Šelmberk
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 Kamberk
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 kostel sv. Mikuláše
 Radvanov
 Radvanov
 kaple
 židovský hřbitov
 Kovářka
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Býkovická skála
 Těchobuz
 zvonice
 kostel sv. Marka
 špýchar
 boží muka sv. Rocha
 pivovar
 Hacpurek
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Lukavec
 Velký Blaník
 Zvěstov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 Pravonín
 Olešná
 Vodice
 Polánka
 Machlov
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Dub
 Jankov
 Nemyšl
 Vlčkovice
 Vyklantice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Neustupov
 Vítův mlýn
 panský pivovar
 Šohajův dům
 Pacov
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 Nespery
 židovský hřbitov
 Chýnovská jeskyně
 Miličín
 židovský hřbitov
 Pechburg
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Bolina
 Buchov
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Chotoviny
 Čechtice
 Husův sbor
 kostnice
 Popovice
 kaple sv. Magdaleny
 Kámen
 Proseč u Pošné
 Nový Dvůr
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 7325
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama