Židovský hřbitov byl založen před r. 1723, v 19. století byl rozšířen. Pohřbívalo se zde do 2. sv. války. Po válce byl zdevastován, novodobé náhrobky byly prodány a odvezeny. V l. 1996 - 2002 proběhla rekonstrukce hřbitova. Zachovalo se zde na 180 náhrobků, vč. barokních a klasicistních.
Hlavní obrázek místa
Židovský hřbitov
© Alena Volná, 09/2013
Hřbitov se nachází daleko od obce – cca 2km severně, nedaleko silnice mezi samotou Elbančice a vsí Vilice. Hřbitov je volně přístupný.
18.1. 2009
historie

Židovský hřbitov leží u lesa mezi samotou Elbančice a vesnicí Vilice (asi 2 km od obce Běleč). V Bělči nebyla samostatná židovská obec, hřbitov patřil k ŽNO Mladá Vožice / Jung Voschitz. V Mladé Vožici existovala židovská obec od počátku 18. stol., zanikla za nacistické okupace. Není přesně známo kdy byl hřbitov založen, bylo to někdy před r. 1723. Ve starší části hřbitova jsou barokní a klasicistní náhrobky, v 19. století byl hřbitov rozšířen. Pohřbívalo se zde do 2. světové války. V poválečném období byla mladší část hřbitova devastována, novodobé náhrobní kameny byly rozprodávány a odvezeny. Stará část hřbitova vč. malé obřadní síně byla v l. 1996-2002 opravena. Na ploše 2 805 m2 se dochovalo na 180 náhrobků nebo jejich torz. Nejstarší náhrobek je z 1. pol. 18. stol.

E.H. podle Židovské památky v Čechách a na Moravě, Jiří Fiedler, nakl. Sefer 1992; Židovské památky Čech, Blanka Rozkošná, Pavel Jakubec, nakl. Era r. 2004, 22.1. 2014

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Běleč

Místa v okolí

 Elbančice
 Zátiší
 Šelmberk
 panský pivovar
 Kamberk
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Radvanov
 Radvanov
 kaple
 židovský hřbitov
 Kovářka
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Býkovická skála
 Těchobuz
 zvonice
 kostel sv. Marka
 špýchar
 boží muka sv. Rocha
 pivovar
 Hacpurek
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Lukavec
 Velký Blaník
 Zvěstov
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 Pravonín
 Olešná
 Vodice
 Polánka
 Machlov
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 Dub
 Oblajovice
 Jankov
 Nemyšl
 Vyklantice
 Vlčkovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Neustupov
 Vítův mlýn
 panský pivovar
 Miličín
 Šohajův dům
 Pacov
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 Nespery
 Chýnovská jeskyně
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Miličín
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Pechburg
 Bolina
 boží muka
 Buchov
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Chotoviny
 Čechtice
 Husův sbor
 kaplička
 kostnice
 Popovice
 kaple sv. Magdaleny
 Kalamajka
 Proseč u Pošné
 Kámen
 Nový Dvůr
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 7325
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.1.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama