Drobná zděná návesní kaple z přelomu 18. a 19. stol. Střecha se čtyřbokou lucernou krytou cibulí, završenou makovicí s křížkem. V lucerně umístěn zvon z roku 1759. Na stěnách objeveno několik vrstev nástěnných dekorativních maleb. Před kaplí litinový kříž zdobený květinovou ozdobou z r. 1898.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Roučkovicích, místní části Pacova, v okrese Pelhřimov.
© Pavel Vítek 09/2021
Roučkovice jsou vesnice, část města Pacov v okrese Pelhřimov. Nachází se asi 2,5 km na východ od Pacova a 22 km severozápadně od Pelhřimova. Okolo vsi prochází silnice II/129, která vede z Tábora přes Pacov do Humpolce. Nejbližší železniční stanice je v Pacově. Kapli sv. Jana Nepomuckého najdeme na návsi.
Pavel Vítek, 24.11. 2021
popis

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Roučkovicích pochází z přelomu 18. a 19. století. Drobná zděná návesní kaple je vystavěna na čtvercovém půdorysu s okosenými nárožími. Přízemní stavba čtvercového půdorysu s okosenými nárožími stojí na zeleném ostrůvku uprostřed návsi okrouhlého typu. Fasády jsou hladké, bez plasticity a dekoru. Pravoúhlý vstup do kapličky je orientován jihozápadně, boční strany jsou prolomeny půlkruhovými okénky. Fabionová římsa nese jehlancovou šindelovou střechou řezaným šindelem, přecházející ve vrcholu v čtyřbokou lucernu krytou cibulí a završenou makovicí s křížkem. V lucerně je umístěn zvon z roku 1759. V plochostropém interiéru je při severní stěně prolomena velká segmentově zaklenutá nika pro oltář. Pod stropem tvořeným rákosovým záklopem se nachází lano pro ovládání zvonu. Kvalitní a dobře dochovaná dlažba je tvořena ze čtverců s plastickými diagonálně vedenými pruhy o třech barvách.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 24.11. 2021

Vysočina, Roučkovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16083
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama