Drobná zděná návesní kaple z přelomu 18. a 19. stol. Střecha se čtyřbokou lucernou krytou cibulí, završenou makovicí s křížkem. V lucerně umístěn zvon z roku 1759. Na stěnách objeveno několik vrstev nástěnných dekorativních maleb. Před kaplí litinový kříž zdobený květinovou ozdobou z r. 1898.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Roučkovicích, místní části Pacova, v okrese Pelhřimov.
© Pavel Vítek 09/2021
Roučkovice jsou vesnice, část města Pacov v okrese Pelhřimov. Nachází se asi 2,5 km na východ od Pacova a 22 km severozápadně od Pelhřimova. Okolo vsi prochází silnice II/129, která vede z Tábora přes Pacov do Humpolce. Nejbližší železniční stanice je v Pacově. Kapli sv. Jana Nepomuckého najdeme na návsi.
Pavel Vítek, 24.11. 2021
popis

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Roučkovicích pochází z přelomu 18. a 19. století. Drobná zděná návesní kaple je vystavěna na čtvercovém půdorysu s okosenými nárožími. Přízemní stavba čtvercového půdorysu s okosenými nárožími stojí na zeleném ostrůvku uprostřed návsi okrouhlého typu. Fasády jsou hladké, bez plasticity a dekoru. Pravoúhlý vstup do kapličky je orientován jihozápadně, boční strany jsou prolomeny půlkruhovými okénky. Fabionová římsa nese jehlancovou šindelovou střechou řezaným šindelem, přecházející ve vrcholu v čtyřbokou lucernu krytou cibulí a završenou makovicí s křížkem. V lucerně je umístěn zvon z roku 1759. V plochostropém interiéru je při severní stěně prolomena velká segmentově zaklenutá nika pro oltář. Pod stropem tvořeným rákosovým záklopem se nachází lano pro ovládání zvonu. Kvalitní a dobře dochovaná dlažba je tvořena ze čtverců s plastickými diagonálně vedenými pruhy o třech barvách.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 24.11. 2021

Vysočina, Roučkovice

Místa v okolí

 kaplička
 boží muka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 děkanství
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 Pacov
 synagoga
 panský pivovar
 Šohajův dům
 kostel sv. Barbory
 Proseč u Pošné
 Březina
 Konipas
 Pechburg
 Nový Dvůr
 kaple sv. Magdaleny
 Bedřichov
 židovský hřbitov
 boží muka
 návesní kaple
 Kámen
 Hořepník
 kostel sv. Václava
 Čížkov
 Hacpurek
 kostel sv. Jiří
 špýchar
 Vyklantice
 boží muka
 kostel sv. Marka
 synagoga
 boží muka
 zvonice
 Těchobuz
 Vodice
 Proseč-Obořiště
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 boží muka sv. Rocha
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 Sudkův Důl
 kaple
 Kočičí hrádek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Mikuláše
 Višněvice
 synagoga
 Višněvice
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Černovice
 Údolský hrádek
 fara
 kaple sv. Floriana
 kaple Panny Marie
 Želiv
 špýchar
 boží muka
 boží muka
 Drechselova vila
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 mlýn
 Městské divadlo
 zámek Říčanských
 děkanství a kaplanka
 městská šatlava
 radnice
 Purkrabský dům
 Šrejnarovský dům
 Altenhoferovský dům
 Fárův dům
 kostel sv. Víta
 Ústrašín
 kaple sv. Haštala
 Růžkovy Lhotice
 městské opevnění
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kaple sv. Anny
 kaplička U Kněžny
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 Elbančice
 Božejov
 Radvanov
 kaple
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Libkova Voda
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Chýnovská jeskyně
 Zátiší
 boží muka
 Hroby
 kostel sv. Vavřince
 Pavlov
 židovský hřbitov
 Lhotice
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Vojslavický most
 židovský hřbitov
 synagoga
 Vojslavice
 Radenín
 Kamberk
Základní informace místa
ID místa: 16083
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama