Kostel postaven v 2. pol. 13. stol. Dochovaný pozdně románský jednolodní kostel. V interiéru cenné gotické nástěnné malby. Stojí uprostřed bývalého hřbitova. Má masivní hranolovitou věž. Kostel zapsán do státního seznamu kulturních památek ČR r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bartoloměje v Pošné u Pacova.
© Pavel Vítek 09/2021
Obec Pošná se nachází 3 km jihovýchodně od Pacova, 15 km západně od okresního města Pelhřimov a 35 km východně od města Tábor. Kostel sv. Bartoloměje v Pošné stojí u silnice vedoucí z Pacova a vzhledem ke své poloze v obci je nepřehlédnutelný.
Pavel Vítek, 27.9. 2021
popis

Na jižní straně kostela jsou obdélné přístavky. Po jižní straně lodi předsíň z roku 1664, po jižní straně presbytář a sakristie. V nich fresky, odkryté po roce 1950. Jde o Jidášův polibek, zajatého Krista, Poslední večeři, Snímání z kříže, Tři Marie a Poslední soud. Ve vyšším pásu na severní straně je sv. Mikuláš a Markéta s mnichem a další nezřetelná scéna. Na klenbě Kristus mezi čtyřmi evangelisty se sluncem a měsícem. Dolní pás a výmalba klenby pocházejí z rané první poloviny 14. století. Jidášův polibek a horní pás severní stěny pocházejí z konce 13. století nebo z počátku 14. století. Loď je klenuta dvěma poli křížové klenby bez žeber. Triumfální oblouk je široký, hrotitý. Presbytář s jedním polem křížové klenby bez žeber. Klenba celého kostela, jakkoli je bez žeber, je patrně gotická ze 14. století. V jižní stěně lodi je gotický, lomený, profilovaný portál, pocházející asi z první poloviny…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.9. 2021

historie

Kostel sv. Bartoloměje v Pošné byl postaven v 2. polovině 13. století. Jde o dochovaný pozdně románský jednolodní kostel s cennými gotickými nástěnnými malbami v interiéru. Prošel významnou renesanční úpravou a barokní přestavbou kolem roku 1680. Kostel stojí uprostřed bývalého hřbitovního areálu, částečně jej obklopuje ohradní zeď.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.9. 2021

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pošná

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Pošná
Pošná 395 01
Tel: +420 561 110 812
http://www.farnostpacov.cz
farnost_pacov@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 15976
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 27.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama