Zámek v z druhé poloviny 18. století vzniklý na místě tvrze ze 14. století. Od roku 1835 zde několik let bydlí mladý Bedřich Smetana. V sedmdesátých letech zřízeno muzeum s expozicí Hudební tradice Podblanicka, která je zde dodnes.
Hlavní obrázek místa
©Martin Kabeláč 07/2009
První zmínka o vsi Lhotice je z roku 1363, kdy se uvádí Oneš Tluksa ze Lhotic. V roce 1388 je zmiňován Pešík řečený Steklo ze Lhotic. Ve stížném listu na obranu Jana Husa jsou mimo jiné podepsaní Jetřich Vácha a Markvart ze Lhotic. První zmínka o tvrzi ve Lhotcích je až z roku 1421, kdy Váchova manželka Jitka prodala své věno zapsané na lhotecké tvrzi Zdeňkovi a Petrovi z Lukavce. V roce 1542 prodal Petr Malovec Dříteňský z Malovic své dědictví bratrům Janovi a Jiříkovi Růžkům svobodníkům z Miřetic. Ve výčtu majetku je zde tvrz uváděna už jako pustá. Po zmíněných majitelích Lhotice mění jméno na Růžkovy Lhotice. V druhé polovině 18. století byl na místě tvrze postaven prostý patrový zámek. V roce 1835 dostává Lhotice do podnájmu a později i kupuje rodina Smetanova. Z toho důvodu je umístěna v průčelí busta Bedřicha Smetany, který zde strávil několik let. Po druhé světové válce patřil zámek zemědělcům – až do roku 1973, kdy se dostal do zprávy Okresního muzea v Benešově. Zámek byl poté zrekonstruován do podoby, kterou měl v době Bedřicha Smetany (odstraněny vyzdívky arkád, dostavěny vnitřní zdi) a stal se muzeem s expozicí Hudební tradice Podblanicka. Dnes spadá pod muzeum Vlašim.
Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl VI. , Svoboda, Praha 1989, 6.3. 2010
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Růžkovy Lhotice

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kaplička U Kněžny
 Čechtice
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 Alberovice
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Vyklantice
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 železniční most
 boží muka sv. Rocha
 Kalamajka
 Dolní Kralovice
 Horní Kralovice
 Vojslavický most
 Pravonín
 židovský hřbitov
 Pechburg
 most u Borovska
 Hořepník
 Borovsko
 Borovsko
 židovský hřbitov
 kostnice
 Vojslavice
 Bolina
 Hacpurek
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Březina
 Konipas
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Trhový Štěpánov
 Machlov
 studánka sv. Anny
 Hněvkovice
 Zahrádka
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Víta
 Červená Řečice
 špýchar
 Želiv
 mlýn
 Soutice
 boží muka
 Lhotice
 kostel sv. Jiří
 Lhotice
 Kounice
 špýchar
 vodní mlýn a pila
 Černýš
 Horka II
 kaple sv. Haštala
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 Budčice
 Velký Blaník
 židovský hřbitov
 kaple sv. Panny Marie
 Přemilovsko
 boží muka
 Zátiší
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 panský pivovar
 Pacov
 socha sv. Václava
 Olešná
 Šohajův dům
 synagoga
 Lhotka
 Vlastějovice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Václava
 lesní pramen
 Bohumilice
 Chřenovice
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 kostel sv. Jiljí
 kaple
 Podblanická galerie
 Vlašim
 pamětní kámen
 židovský hřbitov
 Čínský pavilon
 vodní nádrž Sedlice
 Domašín
 boží muka
 Lacembok
Kontaktní informace
zámek 1, 257 65 Čechtice
Tel: +420317842927
http://www.muzeumpodblanicka.cz/expozice.php
muzeum-vlasim@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 2171
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.3.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama