Nepřístupný zámek přest. z tvrze. Tvrz založena neznámo kdy, přestavěna renesančně. Po r. 1725 postavena kaple sv. J. Nepomuckého, po r. 1792 tvrz přest. na zámek. Neoslohový dvoukřídlý zámek s dvorem a parkem výsledkem přestavby z konce 19. st.
Hlavní obrázek místa
vstupní brána do areálu
© Pavel Zany Komárek 13.2. 2005
Zámek se nachází v jižní části obce. Budovy jsou nepřístupné, do parku je vstup volný.
19.6. 2006
historie

Odlochovice jsou poprvé zmíněny roku 1346 v přídomku jistého Přibyslava erbu lilie. Zda zde v té době již stála tvrz nebo ji postavil Přibyslav či jeho potomci nevíme. Posledním z jeho rodu byl Rynart, který roku 1426 prodal své zboží příbuzným Chvalcovi z Chmelného a Mikšovi z Nosákova. Odlochovice připadly Mikšovi, jehož potomci se nazývali Nosákovci z Odlochovic a Odlochovice drželi přes sto let. Od poloviny 16. století se majitelé Odlochovic často střídali, do roku 1675 byly dokonce připojeny k louňovickému panství. Roku 1725 koupil Odlochovice František Zhořský ze Zhoře, který před tvrzí postavil barokní kapli Jana Nepomuckého, jak dokládá erb Zhořských nad jejím vstupním portálem. Roku 1792 koupil Odlochovice pražský měšťan Václav Rombald, který patrně starou tvrz přestavěl na zámek blíže neznámé podoby. počátkem druhé poloviny 19. století byl kolem zámku zřízen nevelký anglický park. R. 1892 přestavěl Marian Rombald (později…  číst dále

Zany, 19.6. 2006

Další texty historie
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Odlochovice

Místa v okolí

 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Zvěstov
 Jankov
 Vlčkovice
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Neustupov
 kaple
 židovský hřbitov
 Kovářka
 pivovar
 Nespery
 Kamberk
 Býkovická skála
 Popovice
 kostel sv. Jakuba
 Buchov
 Velký Blaník
 židovský hřbitov
 Olešná
 kostel sv. Václava
 Votice
 Votice
 sousoší Panny Marie
 Vítův mlýn
 Boží hrob
 Miličín
 Zátiší
 Šelmberk
 Miličín
 Kouty
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Olbramovice
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 Smilkov
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Elbančice
 Beztahov
 Mladá Vožice
 Machlov
 Křešice
 Domašín
 Čínský pavilon
 Jemniště
 Podblanická galerie
 Pravonín
 Jemniště
 Vlašim
 Líšno
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Nemyšl
 Martinice
 hřebčín Pecínov
 Radvanov
 Radvanov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Vrchotovy Janovice
 židovský hřbitov
 Bolina
 Staré Mitrovice
 Tvoršovice
 dvůr Borotín
 Borotín
 Vrchotice
 Těchobuz
 Libenice
 zvonice
 kostel sv. Marka
 špýchar
 Stajice
 Hacpurek
 Psáře
Kontaktní informace
Ústav sociální péče Ratměřice
Odlochovice 1
Jankov 257 03
Tel: 317833201; 317833286
http://www.ror.cz
koci@ror.cz
Základní informace místa
ID místa: 4321
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.6.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama