Zámek vznikl přestavbou původní gotické tvrze. Poč. 17.st. dal Kryštof Skuhrovský Louňovice přestavět, r. 1610 sgrafitová omítka, později štuková výzdoba, raně barokní prvky.
Hlavní obrázek místa
Čápi vydrželi, s komínem to bude horší
© Luděk Pitter 04/2004
Vznik obce Louňovice je spojen s ženským klášterem premonstrátek, který byl založen v polovině 12. stol. Za husitských válek byl vypálen a zanikl. Majetek získali Táborští, těm byl později zabaven a postoupen Janovi z Perštejna, který jej prodal Kryštofovi Skuhrovskému ze Skuhrova. Vlastní zámek vznikl přestavbou původní gotické tvrze. První zmínka o přestavbě je ze 16. stol. Začátkem 17. století, kdy Louňovice byly v majetku Kryštofa Skuhrovského, došlo k výrazné přestavbě do rozsahu dnešního zámku. V 2. polovině 17. stol. se stává panství opět majetkem církve a v roce 1924 zámeček zakoupila TJ Sokol v jejímž majetku je i dnes. V zámku je stálá expozice věnovaná Louňovicím, Blaníku a archeologickému výzkumu bývalého kláštera premonstrátek
18.4. 2004
historie

Stavební historie

První zpráva o louňovické tvrzi pochází z roku 1598, tedy čtyři roky po smrti Oldřicha Skuhrovského, jež v roce 1566 dostal Louňovice jako svůj dědický díl. Z toho vyplývá, že tvrz byla zbudována mezi léty 1566 a 1598. Ke stavbě nepochybně využil zbytků klášterního proboštství, což dokazují dochované zbytky středověkého zdiva v severní části východního křídla. Zachované hlavní zdi vyspravil, vložil do nich klenby a vyzvedl nad nimi patro. Severní křídlo pak prodloužil západním směrem. Snad ještě za jeho života proběhla druhá, renesanční, stavební etapa, při které došlo k vystavení nového jižního křídla s dvěma nárožními věžemi, které byly založeny současně se stavbou tvrze. Po smrti Oldřicha Skuhrovského přechází majetek do rukou jeho nejmladšího syna, Oldřicha Sezimy Skuhrovského, kterému byl v roce 1620 rodový statek za účast na českém stavovském povstání vzat a ponechán jenom ve správě. Navrácen mu byl až roku 1636. V roce…  číst dále

Ondřej Drlík, 21.7. 2013

pověsti

O strašidle na zámku

Za dob roboty žil na Louňovickém zámku krutý správce. Jednou poručil, aby dřevorubci rozřezali 18 sáhů dřeva do večera. Úkol však byl nad jejich síly, a tak večer rozčilený správce hrozil, že všechny nechá za svou lenivost popravit. Předstoupil před správce starý dřevorubec a vyřkl, že správce stihne krutý trest. Zanedlouho správce onemocněl a zemřel. Od té chvíle prý na zámku začalo strašit. Jednou se prý před zraky ponocného otevřely vrata a ze zámku vyrazil černý kočár bez koní. V kočáře prý seděl černý muž bez hlavy. Kočár objel zámek, vjel zpět a vrata se zas zavřela. Ponocný omdlel, a když procitl, v hrůze viděl v blátě vyjeté koleje a cákance krve! Od těch dob prý strašidlo nikdo neviděl, ale lidé stále věří, že správce nemá pokoje.

Ivo Rozehnal - podle P.Toufar - Česká Sibiř 2004 -edice Start, 16.2. 2008

Půdorys místa

půdorys přízemí
© L. Svoboda podle F. Kašičky (in Encyklopedie českých tvrzí, II. díl [K-R], ARGO, Praha 2000)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

7.6.2015 11:58 J. Mejstřík
Informace o zámku uvádí otevírací dobu, tedy celý týden mimo pondělí. V neděli 7.6.2015 vsak bylo zavřeno. Žádné vysvětlení u vchodu nebylo?!
8.6.2015 15:30 Jiří Čížek
Zámek není běžně otevřený pro veřejnost. Na zámku je pouze infocentrum, které podává informace a muzeum historie Louňovic.
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Louňovice pod Blaníkem

Místa v okolí

 pivovar
 Býkovická skála
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Velký Blaník
 Olešná
 Křížovský lom
 kaple
 Zvěstov
 Kamberk
 Vítův mlýn
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 Machlov
 Nespery
 Odlochovice
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 Zátiší
 Pravonín
 židovský hřbitov
 Jankov
 Čínský pavilon
 Vlašim
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Domašín
 židovský hřbitov
 Kovářka
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Bolina
 Vlčkovice
 Šelmberk
 židovský hřbitov
 Elbančice
 kostnice
 Neustupov
 kostel sv. Kateřiny
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 solnice
 Chotýšany
 Chotýšany
 boží muka sv. Rocha
 Jemniště
 Jemniště
 studánka sv. Anny
 židovský hřbitov
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 Kalamajka
 Buchov
 Radvanov
 Radvanov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Trhový Štěpánov
 Čechtice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Votice
 Votice
 hřebčín Pecínov
 Miličín
 sousoší Panny Marie
 Boží hrob
 Psáře
 Těchobuz
 Miličín
 kostel sv. Marka
 zvonice
 špýchar
 Hacpurek
 kostel Všech svatých
 Olbramovice
 Líšno
 Vyklantice
 Nemyšl
 Černýš
 Soutice
 židovský hřbitov
 Kácov
 Pechburg
Kontaktní informace
Zámek 1
257 06 Louňovice pod Blaníkem
Tel: 317 852 658
Základní informace místa
ID místa: 1537
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno:
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama