Barokní kapli nechal v roce 1751 postavit na místě starší stavby z roku 1718 baron Josef Matyášovský. Větší rekonstrukce proběhly v roce 1958 a v letech 1992-1998. Kaple s lurdskou jeskyní slouží jako poutní místo.
Hlavní obrázek místa
pohled na kapli od lurdské jeskyně
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Lednické Rovne se nachází na západním Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Púchov na pravém břehu řeky Váh v Ilavské kotlině. Nejvýznamnější památkou obce je bezesporu veřejnosti přístupný kaštěl (zámek) s přilehlým parkem. Nejstarší zachovalou sakrální stavbou je poutní kaple sv. Anny stojící na skále na západním okraji obce nad ulicí sv. Anny. Pod skálou je klidný parčík s lurdskou jeskyní. Přímo u poutního areálu se dá i zaparkovat. Další sakrální stavbou Lednického Rovneho je kostel sv. Michala z r. 1926. Za návštěvu rozhodně stojí zřícenina starého kostela ze 17. stol., která se nachází v parku.
Luděk Vláčil, 25.11. 2017
historie

Traduje se, že první kapli na tomto místě vystavěl v roce 1718 hrabě Príleský se svou manželkou jako vděk za uzdravení jejich nevidomé dcery, kterou vyléčila voda z pramene vyvěrajícího ze skály. Protože se zázrak měl stát v den svaté Anny, kaple byla zasvěcena právě svaté Anně. V následujících letech se pramen a kaple staly cílem cest mnoha poutníků. Časem však kaple zchátrala, až byla nakonec zbořena. V roce 1751 Josef Matyášovský, tehdejší majitel lednického panství, nechal na jejím místě postavit novou barokní kapli, což dodnes připomíná kamenná deska s erbem a datací nad vchodem. Krátce po zahájení stavby však Josef Matyášovský zemřel, ale věřícím se z veřejných sbírek podařilo kapli dokončit. Kolem roku 1946 byla ve skále pod kaplí vybudována zásluhou místního kněze Aloise Beňuše lurdská jeskyně. V roce 1958 proběhla náročná rekonstrukce kaple, při níž byla znovu zastřešena věž a opravena silně poškozená fasáda. Další větší…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: podle informační cedule v místě a dalších zdrojů, 3.11. 2017

Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 13502
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama