Mariánský sloup z r. 1761 postavil soukenický cechmistr Tobiáš Tomaštík. Mírně podživotní sochy svatého Floriána, Vendelína, Tekly a archanděla Rafaela. Na čtyřhranném sloupu stojí pozlacená korunovaná socha Panny Marie s Ježíškem. Součást městské památkové zóny.
Hlavní obrázek místa
Sloup na náměstí před radnicí
© Pavel Semple 08/2022
Valašské Klobouky leží na jihu etnografické oblasti Valašsko v podhůří Bílých Karpat. Město má téměř 5000 obyvatel, v jeho centru je chráněná památková zóna. Před radnicí stojí na Masarykově náměstí mariánský sloup. Sochy jsou kopie, originály jsou k vidění v přízemí radnice. Na náměstí dále stojí za pozornost kašna a socha svatého Jana Nepomuckého. Před starou radnicí stojí pranýř. V sousedství mariánského sloupu jsou autobusové zastávky, odkud jedou autobusy do Brna, Zlína, Vsetína a do okolních vesnic.
Pavel Semple, 11.3. 2023
popis

Mariánský sloup stojí na okraji pěší zóny na jihovýchodní straně Masarykova náměstí. Stojí na vyvýšené základně, která je obehnaná kruhovým záhonem s ohradní zídkou a kovovým zábradlím. Hlavní strana sloupu je orientovaná k severozápadu do středu náměstí. Z této strany k němu vede krátké schodiště. Sloup je složen ze soklu, na němž stojí čtyři sochy, čtyřhranného sloupu a vrcholové pozlacené sochy Panny Marie s Ježíškem. Sokl je složen ze třístupňové podnože a čtyř diagonálně pootočených opěráků. Ty jsou ztvárněny do podoby volutových křídel s květinovými ornamenty. Na přední straně je mezi opěráky kartuš s nápisem PANNO MOCNAORODVGZANAS KLOBVCKI (Panno mocná, oroduj za nás klobucký). Sokl je ukončen vyloženou zalamovanou profilovanou římsou. Na podstavcích stojí na volutových opěrácích mírně podživotní sochy tří světců a archanděla Rafaela. Vpředu nalevo je socha archanděla Rafaela s malým Tobiášem, který drží rybu, symbol…  číst dále

Pavel Semple, zdroj: (https://pamatkovykatalog.cz/mariansky-sloup-12703946 a https://www.muzeum-valasskeklobouky.cz/pruvodce-mestem/mariansky-sloup/), 11.3. 2023

historie

Mariánský sloup dal svým nákladem v roce 1761 postavit soukenický cechmistr Tobiáš Tomaštík, který byl v letech 1757-1759, 1767 a 1768 také klobouckým purkmistrem. V průběhu 18. století se město postupně vzpamatovávalo z loupežných nájezdů z Uher, které kraj sužovaly po celé 17. století a na začátku 18. století. Z tohoto období obnovy města proto pochází mnohé dnešní památky včetně mariánského sloupu. Od roku 1958 je sloup na seznamu kulturních památek. Od roku 1995 je součástí městské památkové zóny.

Pavel Semple, zdroj: (https://www.muzeum-valasskeklobouky.cz/pruvodce-mestem/mariansky-sloup/), 11.3. 2023

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Valašské Klobouky

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 17064
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.3.2023
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama