Zaniklá tvrz, jejíž založení není písemně doloženo, ale podle nálezů z tvrziště to mohlo být zřejmě ve 14. století. Tvrz byla opuštěna ihned po připojení k Brumovu začátkem 15. století. Dnes louka s nepatrným, ale rozeznatelným vyvýšeným jádrem.
Hlavní obrázek místa
Viditelný centrální pahorek i s okružním příkopem, pohled od sv.
© Dušan Dohňanský 05/2019
Nejspíše podle této Lipiny se prokazatelně psali roku 1412 bratři Jan a Mikuláš zvaný Onšík. Ten byl asi totožný s Onšem, který o několik let později spolupečetil stížné listy do Kostnice. V roce 1422 patří už Lipina k brumovskému panství. Záhy po tomto připojení byla tvrz opuštěna, možná i poté, co byla poničena v počátcích husitských bouří. Nálezy z tvrziště pocházejí ze 14. století a počátku 15. století. Z tvrze zůstal jen nepatrný, ale znatelný pahrbek, jenž zřejmě tvořil jádro tvrze. To je obehnáno okružním příkopem a valem znatelným především na jihozápadní straně.
2.8. 2020

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Lipina

Místa v okolí

 Vlachovice
 Vlachovice
 židovský hřbitov
 Královec
 Brumov
 Brumov
 Návojná
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 památník Ploština
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Trubiska
 Čertovy skály
 Pulčínské skály
 Pulčín
 Čubův kopec
 kostel sv. Vavřince
 Vršatec
 Vizovice
 Engelsberg
 Nový Světlov
Základní informace místa
ID místa: 15119
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama