Zaniklá tvrz, jejíž založení není písemně doloženo, ale podle nálezů z tvrziště to mohlo být zřejmě ve 14. století. Tvrz byla opuštěna ihned po připojení k Brumovu začátkem 15. století. Dnes louka s nepatrným, ale rozeznatelným vyvýšeným jádrem.
Hlavní obrázek místa
Viditelný centrální pahorek i s okružním příkopem, pohled od sv.
© Dušan Dohňanský 05/2019
Nejspíše podle této Lipiny se prokazatelně psali roku 1412 bratři Jan a Mikuláš zvaný Onšík. Ten byl asi totožný s Onšem, který o několik let později spolupečetil stížné listy do Kostnice. V roce 1422 patří už Lipina k brumovskému panství. Záhy po tomto připojení byla tvrz opuštěna, možná i poté, co byla poničena v počátcích husitských bouří. Nálezy z tvrziště pocházejí ze 14. století a počátku 15. století. Z tvrze zůstal jen nepatrný, ale znatelný pahrbek, jenž zřejmě tvořil jádro tvrze. To je obehnáno okružním příkopem a valem znatelným především na jihozápadní straně.
2.8. 2020

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Lipina

Místa v okolí

 Vlachovice
 Vlachovice
 židovský hřbitov
 Královec
 Brumov
 Brumov
 Návojná
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 památník Ploština
 kostel sv. Vojtěcha
 Slavičín
 Trubiska
 Čertovy skály
 Pulčínské skály
 Čubův kopec
 Pulčín
 Janův hrad
 kostel sv. Vavřince
 Vršatec
 Vizovice
 Engelsberg
 Nový Světlov
Základní informace místa
ID místa: 15119
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 2.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama