V roce 1767 se Jan Iléšházy, majitel části brumovského hradu rozhodl tento opustit a pro svůj pobyt si nechal v podhradí vybudovat zámek. V roce 1835 Jiří Šimon Sin přistoupil k jeho klasicistické úpravě. Majitelé se pak často střídali, a to až do roku 1945, kdy přešel do majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Nádvorní východní strana
© Dušan Dohňanský 05/2019

Po smrti svého otce Josefa Iléšházyho v roce 1766 přebírá třetinu brumovského hradu jeho syn Jan. Ten ponechal sídlo správy panství na hradě, ale pro svůj pobyt si nechal v roce 1767 postavit v podhradí zámek. V roce 1826 za Štěpána Iléšházyho byla z hradu do zámku přeložena i správa panství. V roce 1835 koupil zámek řecký bankéř Jiří Šimon Sin, který na něm provedl klasicistickou úpravu. Byl vytvořen středový rizalit s trojúhelníkovým štítem a představěnou skleněnou verandou. Po dalších majitelích získává zámek v roce 1929 Edeltruda, která se později provdala za Ervína-Rainer Harbacha, s nímž na zámku pobývala až do roku 1945, kdy jim byl jako Němcům zámek zkonfiskován. Po roce 1945 v zámku sídlily různé lesní podniky a sídlí tam i dodnes. V roce 1989 proběhla poměrně citlivě celková rekonstrukce, takže původní vzhled zámku je ...
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 25.6. 2020


  Vložit do oblíbených
  Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Brumov

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15032
  Typ místa: zámek
  Stav místa: přestavěno
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15032
  Uveřejněno: 25.6.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama