V roce 1767 se Jan Iléšházy, majitel části brumovského hradu rozhodl tento opustit a pro svůj pobyt si nechal v podhradí vybudovat zámek. V roce 1835 Jiří Šimon Sin přistoupil k jeho klasicistické úpravě. Majitelé se pak často střídali, a to až do roku 1945, kdy přešel do majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Nádvorní východní strana
© Dušan Dohňanský 05/2019
Po smrti svého otce Josefa Iléšházyho v roce 1766 přebírá třetinu brumovského hradu jeho syn Jan. Ten ponechal sídlo správy panství na hradě, ale pro svůj pobyt si nechal v roce 1767 postavit v podhradí zámek. V roce 1826 za Štěpána Iléšházyho byla z hradu do zámku přeložena i správa panství. V roce 1835 koupil zámek řecký bankéř Jiří Šimon Sin, který na něm provedl klasicistickou úpravu. Byl vytvořen středový rizalit s trojúhelníkovým štítem a představěnou skleněnou verandou. Po dalších majitelích získává zámek v roce 1929 Edeltruda, která se později provdala za Ervína Rainer-Harbacha, s nímž na zámku pobývala až do roku 1945, kdy jim byl jako Němcům zámek zkonfiskován. Po roce 1945 v zámku sídlily různé lesní podniky a sídlí tam i dodnes. V roce 1989 proběhla poměrně citlivě celková rekonstrukce, takže původní vzhled zámku je víceméně zachován, a to včetně rizalitu, okenních tympanonů, podstřešní a kordonové římsy. Chybí skleněná veranda, ale ta byla zrušena již na začátku 20. století.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 25.6. 2020
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Brumov

Místa v okolí

 Brumov
 židovský hřbitov
 Návojná
 Lipina
 Královec
 Vlachovice
 Vlachovice
 Vršatec
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 památník Ploština
 Lednické bradlo
 Čertovy skály
 Čubův kopec
 zaniklý kostel
 Lednica
 Trubiska
 Súča
 Bohunice
 Pulčínské skály
 Borčice
 Pulčín
 kostel sv. Vendelína
 Pruské
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Klobušice
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
Základní informace místa
ID místa: 15032
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama