V roce 1767 se Jan Iléšházy, majitel části brumovského hradu rozhodl tento opustit a pro svůj pobyt si nechal v podhradí vybudovat zámek. V roce 1835 Jiří Šimon Sin přistoupil k jeho klasicistické úpravě. Majitelé se pak často střídali, a to až do roku 1945, kdy přešel do majetku státu.
Hlavní obrázek místa
Nádvorní východní strana
© Dušan Dohňanský 05/2019
Po smrti svého otce Josefa Iléšházyho v roce 1766 přebírá třetinu brumovského hradu jeho syn Jan. Ten ponechal sídlo správy panství na hradě, ale pro svůj pobyt si nechal v roce 1767 postavit v podhradí zámek. V roce 1826 za Štěpána Iléšházyho byla z hradu do zámku přeložena i správa panství. V roce 1835 koupil zámek řecký bankéř Jiří Šimon Sin, který na něm provedl klasicistickou úpravu. Byl vytvořen středový rizalit s trojúhelníkovým štítem a představěnou skleněnou verandou. Po dalších majitelích získává zámek v roce 1929 Edeltruda, která se později provdala za Ervína Rainer-Harbacha, s nímž na zámku pobývala až do roku 1945, kdy jim byl jako Němcům zámek zkonfiskován. Po roce 1945 v zámku sídlily různé lesní podniky a sídlí tam i dodnes. V roce 1989 proběhla poměrně citlivě celková rekonstrukce, takže původní vzhled zámku je víceméně zachován, a to včetně rizalitu, okenních tympanonů, podstřešní a kordonové římsy. Chybí skleněná veranda, ale ta byla zrušena již na začátku 20. století.
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 25.6. 2020

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Brumov

Místa v okolí

 Brumov
 židovský hřbitov
 Návojná
 Lipina
 Královec
 Vlachovice
 Vlachovice
 Vršatec
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 památník Ploština
 Lednické bradlo
 Čertovy skály
 Čubův kopec
 Lednica
 zaniklý kostel
 Trubiska
 Súča
 Bohunice
 Pulčínské skály
 Borčice
 Pulčín
 kostel sv. Vendelína
 Pruské
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Janův hrad
 Klobušice
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
Základní informace místa
ID místa: 15032
Typ místa: zámek
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.6.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama