Objekt vznikl snad již v 1. pol. 17. stol. a od r. 1835 sloužil jako dům pro zahradníky, kteří zde bydleli až do zániku oranžérie v r. 1937. V 2. pol. 20. stol. byl zmodernizován. V r. 2006 proběhla rekonstrukce podle původních plánů. Budova v současnosti slouží jako hotel.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2015
Město Dubnica nad Váhom leží na západním Slovensku v Trenčínském kraji v okrese Ilava. Château Mignon je dvoupodlažní objekt s hladkou fasádou a se dvěma křídly. Objekt je v literatuře často uváděn jako zámek, není však známo, že by někdy jako panské sídlo skutečně sloužil. Dnes je v něm hotel a nachází se v centru města na opačném konci parku J. B. Magina než mnohem větší barokně-renesanční zámek (kaštiel). V parku je zajímavá kamenná stavba lidově nazývaná Grotta, jež připomíná zříceninu starého hradu a je k ní přistavěna i dřevěná rozhledna.
Luděk Vláčil- zdroj: http://www.chateaumignon.eu, http://www.kastiel.org/, http://www.pamiatkynaslovensku.sk, http://www.dubnica.sk a další, 26.3. 2016
historie

kaštiel Château Mignon je v literatuře často uváděn jako zámek, není však jisté, že by někdy jako panské sídlo skutečně sloužil. Objekt měl být postaven v 1. polovině 17. století a v 1. polovině 19. století přestavěn. Od roku 1835 sloužil jako zahradní dům pro zaměstnance, kteří se starali o přilehlý park rozsáhlého dubnického kaštieľa (typ zámku). Původními majiteli byla rodina Ilešházi, která sídlila v dubnickém zámku a měla rozsáhlé majetky na Slovensku i na Moravě. V roce 1835 koupil celý areál s hospodářstvím baron Juraj Sina, který byl vídeňským finančníkem. V průběhu 2. poloviny 19. století byl objekt několikrát modernizován a přestavován. V zahradní budově bydleli zahradníci až do zániku oranžérie v roce 1937. Výraznou modernizací prošel objekt v letech 1959 a 1970, když došlo k překrytí trámů, výměně oken a krovů. Radikální změnou vzhledu prošel objekt v roce 1990, kdy byl upraven na…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.mic.dubnica.eu, http://www.kastiel.org, http://www.pamiatkynaslovensku.sk, http://www.chateaumignon.eu, http://www.slovenskehrady.sk a další, 26.3. 2016

Slovensko, Trenčiansky,  Ilava  ( IL ),

Místa v okolí

 Dubnica nad Váhom
 Borčice
 Klobušice
 Kľúčové
 Ilava
 Bohunice
 Pruské
 Košeca
 Súča
 Trenčiansky hrad
 Vršatec
 synagoga
 Horovce
 Záblatie
 Horné Motešice
 Lednické Rovne
 kaple sv. Anny
 Čierna Lehota
 Kostolná
 Brumov
 Brumov
Základní informace místa
ID místa: 12763
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.4.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama