Hrad z 50. let 13. století vybudovaný biskupem Brunem ze Schaumburku. Roku 1621 dobyt a vypleněn. V roce 1820 vyhořel a poté rychle zpustl.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 10/2014
Středověký královský hrad na jihovýchodním Valašsku, který v minulosti střežil Vlárský průsmyk.
24.3. 2003
historie

Po vymření Přemyslovců a za nástupu krále Jana Lucemburského na český trůn byly východní Morava znepokojována vpády ambiciózního uherského magnáta Matúše Čáka Trenčanského. V roce 1314 byl patrně vypleněn vizovický klášter a ušetřeny nezůstaly ani některé východomoravské hrady (archeologicky je tato skutečnost doložena v případě hradu Rýsova nad Provodovem a zdá se, že také Brumov byl v té době poškozen). Teprve porážkou Matúšova vojska v bitvě u Holíče králem Janem Lucemburským skončila nevítaná pozornost obtížného souseda, kterou věnoval oblastem jihovýchodní Moravy, jak nás o tom zpravuje Zbraslavská kronika. Vojensky se Brumov uplatnil kolem roku 1315 a jeho význam navíc potvrzuje i skutečnost, že v rámci brumovského panství existovala nejméně od 14. století soustava tzv. manských statků. Manové - byli to drobní šlechtici, kteří drželi lénem nevelké majetky a byli vázáni k Brumovu vojenskou službou. Brumovští…  číst dále

WEB - brumov, 24.3. 2003

Další texty historie

Půdorys místa

, černá+šedá: románské zdivo červená: gotické zdivo modrá: renesanční zdivo
© Janiš, Dalibor a kol.: Hrady Zlínského kraje, Spolek přátel hradu Lukova, Lukov 2018
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Brumov-Bylnice

Místa v okolí

 Brumov
 židovský hřbitov
 Návojná
 Lipina
 Královec
 Vlachovice
 Vlachovice
 Vršatec
 Slavičín
 kostel sv. Vojtěcha
 Újezd
 kostel sv. Mikuláše
 památník Ploština
 Lednické bradlo
 Čertovy skály
 Čubův kopec
 Lednica
 zaniklý kostel
 Súča
 Trubiska
 Borčice
 Bohunice
 Pruské
 Pulčínské skály
 kostel sv. Vendelína
 Pulčín
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Klobušice
 kostel sv. Vavřince
 Vizovice
Kontaktní informace
Hrad Brumov
Město Brumov - Bylnice
nám. H. Synkové čp. 942
763 31
Tel: 731 468 115
http://hrad.brumov-bylnice.cz
hradbrumov@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 643
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama