Vršatec

Oruslankw, Orozlankw, Orozlanky, Lebenstein, Wrssatec
Hrad z 13. století. V roce 1680 vypálen vojsky Imricha Thökölyho. Výbuchem střelného prachu zničena část jeho budov. Zbytek záměrně zbořen se svolením panovníka.
Hlavní obrázek místa
Pohled z vrcholku hradního bradla na torzo věže v horním hradě.
© Roman Řezáč 08/2005
Zřícenina hradu leží v jihozápadní části Vršatských bradel v Bielych Karpatoch, v části nazývané Vršatecké hradné bradlo, které přímo ční nad obcí Vršatecké Podhradie. Jediná škoda je, že pozůstatky zdí, které z hradu dosud stojí, nejsou od obce téměř viditelné a z vrcholku skály už takřka zmizely, jinak by to byl jistě vyjímečný pohled. Dobře vidět jsou však pozůstatky dlouhé budovy v dolním hradě a bašty od ubytovacího zařízení severozápadně od hradu, nacházejícího se na druhé straně kopce než je obec. Odtud však již hradní bradlo nepůsobí tak impozantně jako od jihu, ale pohled stojí za to. Jak už bylo naznačeno, hrad ve své konečné podobě zaujal jak vrcholek bradla, tzv.horní hrad, tak i poměrně širokou plošinu na jeho severozápadním úbočí, kde se rozprostíral tzv.dolní hrad, oproti hornímu byl o pár desítek metrů níž. Původně se jednalo o předhradí, které až v průběhu 16. a 17.století získalo modernější opevnění a stalo se plnohodnotnou částí hradu. Pozůstatky dolního hradu jsou poměrně čitelné, nejlépe se zachovala nepravidelná budova v severním rohu, dosud ve výšce prvního patra s několika otvory po oknech a k ní navazující pozůstatky protáhlé zaoblené bašty, chránící předpokládaný vstup do hradu. V západním rohu dolního hradu jsou dobře patrné zdi zalamované bašty a k ní přiléhající náznaky stavení. Mezi nimi jsou v obvodové hradbě náznaky ještě jedné, okrouhlé bašty, ze které však zůstaly jen malé útržky zdiva. Další stavení obdélného půdorysu stálo ve svahu pod horním hradem, který měl lichoběžníkový tvar s dominantní obytnou věží, ze které dnes již stojí postupně se rozpadající torzo. Věž byla viditelně částečně zasekaná do skály, v jejíž východním rohu jsou do ní vysekané dva pravidelné otvory, pod jedním je dosud zachovaná část arkýře. Pod věží je, podle vstupu jistě upravená, malá jeskyně, která byla určitě nějakým způsobem využitá. Vstup do…  číst dále
Roman Řezáč, 15.8. 2005
historie

Vznik hradu se předpokládá ve 13.století, jako strážný hrad cesty vedoucí na Moravu. V roce 1244 se s jistotou uvádí strážní věž. Ve 14.století byl v držení Matúša Čáka Trenčianského, od roku 1465 Jána Jiskry. V roce 1576 hrad získala rodina Vršatských. V roce 1680 byl hrad vypálený vojsky Imricha Thökölyho, znovu byl dobyt ještě v 18.století povstalci Františka Rákócziho II. V roce 1708 hrad získala císařské vojska a prý náhodným výbuchem střelného prachu byla zničena část budov. Zbytek pak byl záměrně bořen se svolením panovníka.

Roman Řezáč, 15.8. 2005

pověsti

Vršatec pověst

Postrachom okolia bol šarkan (= drak - pozn redakce pro české návštěvníky:-) hniezdiaci na Vršatci. Kráľ vyzval rytierov, aby ho zabili, nikomu sa však nedarilo. Až raz prišiel mladík, ktorý ho skántril. Panovník mu za to daroval celý chotár a na skalách si záchranca mohol postaviť hrad.

Bárta, V.; Bárta V. ml.: Hrady a zámky na Slovensku. Sprievodca, AB ART press, Banská Bystrica, ISBN 80-88817-18-8, 29.11. 2005

Slovensko, Trenčiansky,

Místa v okolí

 Pruské
 Lednické bradlo
 Bohunice
 zaniklý kostel
 Lednica
 Horovce
 Návojná
 kaple sv. Anny
 Ilava
 Brumov
 Klobušice
 Brumov
 Lednické Rovne
 Borčice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vendelína
 Královec
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Štítná nad Vláří
 Kľúčové
 Lipina
 Čubův kopec
 Košeca
 Súča
 památník Ploština
Základní informace místa
ID místa: 3382
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.8.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama